niedziela, 18 lutego 2018 r.

Magazyn

W USA jest także szlaban na nasze jabłka. Po prostu nie znajdują się na liście owoców dopuszczonych do wwozu z naszego krajuKiedy Władimir Putin postawił szlaban dla polskich jabłek, amerykańska telewizja pokazała Baracka Obamę z jabłkiem. Kontekst był taki, że oto amerykański prezydent solidaryzuje się w sprzeciwie wobec polskiej krzywdy eksportowej.

Niestety jabłko nie było polskie. W USA jest także szlaban na nasze jabłka. Po prostu nie znajdują się na liście owoców dopuszczonych do wwozu z naszego kraju.

Jeżeli zatem minister rolnictwa Marek Sawicki mówi o poszukiwaniu nowych rynków dla polskich jabłek i wymienia m.in. amerykański, powinien zacząć od uzyskania zgody na wwóz do USA, a potem podbijania rynku jabłkami z koszyka.

Negocjacje

Rynek amerykański jest niewątpliwie interesujący. Rynkowy segment jabłkowy to 3,5 mld dolarów, z czego 200 mln z importu. Głównymi eksporterami do USA są Kanada, Chile i Argentyna oraz Nowa Zelandia. Od piętnastu lat walczą o wejście na ten rynek Chiny, największy producent jabłek na świecie. Bez powodzenia.

Dostępem jabłek do Ameryki interesuje się także Unia Europejska w ramach negocjowania umowy o wolnym handlu UE z USA. Jeszcze parę miesięcy temu unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht mówił wprost, że na umowie mogą bardzo skorzystać polscy producenci jabłek. Wtedy jednak ci producenci byli przekonani, że ich przyszłością jest Rosja.

Kiedy wydawało się, że żadne jabłko europejskie nie dotrze do Ameryki bez blokowego, ogólnounijnego wynegocjowania dostępu, w procedurze dwustronnej załatwili to sobie Włosi. Lada chwila lista może się poszerzyć o Hiszpanię i Włochy.

W tej sytuacji dość naturalnie brzmi pytanie: dlaczego nie może tego uzyskać także Polska - strategiczny europejski partner amerykański?

"Niet" i "No"

Pytanie jest bardzo ważne, a jego, pozarynkowy, polityczny kontekst oczywisty. Skoro Moskwa mówi polskim jabłkom "Niet”, jak brzmi podobne "No” z Waszyngtonu?

Rozumiejąc ten niuans nasza ambasada w Waszyngtonie intensywnie analizuje sytuację i podejmuje działania, aby tutejszy rynek tworzyć. Zobaczymy, z jakim efektem.

- Jest to nasz absolutny priorytet, któremu poświęcamy praktycznie cały nasz czas - mówi nam radca Sabina Klimek, kierująca nowojorskim Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji naszej ambasady. Dodaje, że jako osoba rodzinnie związana z Lublinem, znająca nasze nadwiślańskie sady, doskonale rozumie problemy producentów jabłek.

Wracając do liczb, w amerykańskim supermarkecie za kilogram jabłek płaci się około 8 złotych. W polskim skupie płaci się sadownikowi od 80 groszy do 1,2 złotego. Pobieżne nawet porównanie tych wielkości pokazuje, że eksport do Ameryki może być opłacalny dla wszystkich zainteresowanych.

Red Declicious

Uzupełniając parametry amerykańskiego rynku jabłkowego, dodajmy, że obecne zbiory to około 3,8 mln ton, z tendencją spadkową, bo jeszcze dwa lata temu było to około 4,4 mln ton. Absolutnym królem rynku jest gatunek Red Delicious (ponad 900 tysięcy ton). Dalej - Gala (650 tys.), Fuji (420 tys.), Golden Delicious (ok. 400 tys.). Wszystkie bardzo dobrze znane i produkowane w Polsce.

Nie wydaje się zatem, aby utrafienie w amerykańskie preferencje i nawyki konsumenckie mogło być większym problemem. Jeżeli wierzyć zapewnieniom ministra Sawickiego i samych polskich sadowników, nasze jabłka są najlepsze na świecie, a zatem nie powinny mieć kłopotu z pokonaniem amerykańskich wymogów fitosanitarnych.

Pozostaje polityka. Dlatego być może dobrze by było, aby któryś z polskich ministrów lub wicepremierów porozmawiał na ten temat z panią Penny Pritzker, która w gabinecie Baracka Obamy jest sekretarzem handlu.

Może temat polskich jabłek w Ameryce okaże się mniej trudny niż wizowy. I nie dostarczy Putinowi motywu do zrywania boków.


WIDEO

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mare
ups
Sefora
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mare
mare (12 sierpnia 2014 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mnie to ciekawi kiedy ktoś napisze ile jabłek (pod różnymi postaciami - owoce, sok jabłkowy) importuje się rocznie do polski ? Czy aby nie powinniśmy zwiększać świadomości naszego zakupowego patriotyzmu i wtedy będziemy mieć poniżej pleców to czy ktoś nam zakaże exportu czy inne głupoty.... Tak jest nie tylko z jabłkami... o tym się nie mówi bo lubimy mieć wroga przez którego coś się nie udaje.

Rozwiń
ups
ups (11 sierpnia 2014 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Obama lubi tylko banany.

zje***a na?

Rozwiń
Sefora
Sefora (11 sierpnia 2014 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no i tu akurat USA popieram, weźmy z nich dobry przykład i przestańmy sprowadzać cudze, po co ? nasze i tak jest lepsze, may swoje kombinaty produkujące znacznie zdrowszą żywność niż np z Holandii :mellow:

Rozwiń
Barbara Ubryk
Barbara Ubryk (11 sierpnia 2014 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Obama lubi tylko banany.

Rozwiń
nieważne
nieważne (11 sierpnia 2014 o 14:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niby o ruski rynek się skurczyło a na bazarze jak było 2,5-3zł/kg tak jest nadal, dla nas rodaków, k*wa. Buteleczka mała cydru jabłkowego, 330ml w sklepie 5zł, pachnie wódą jak rozcieńczony jabol i z prawdziwym cydrem niewiele ma wspólnego ale 5zł trzeba *uje zawołać. Chcieliśmy wspierać ze znajomymi i kupować bo Polacy się potrafią skrzyknąć ale k*wa bez przesady z tymi cenami.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!