Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 kwietnia 2013 r.
7:38
Edytuj ten wpis

Szczegóły koncepcji przebudowy placu Litewskiego. Rewolucja bez rewolucji

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 7 A A
Tak mają wyglądać fontanny na pl. Litewskim
Tak mają wyglądać fontanny na pl. Litewskim

Podświetlane drzewa, cztery fontanny, nawierzchnie z kamienia i drewna, pomnik "dwa w jednym”, ogrodowe alejki i dłuższy deptak. Takie pomysły na przebudowę placu Litewskiego zgłosili projektanci, którzy pracują nad dokumentacją.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Chodzi o to, żeby ten plac nadal pełnił rolę nie tylko placu, ale i parku miejskiego – mówi Jacek Ciepliński z biura architektonicznego Idea. Biuro to jest liderem konsorcjum, które na zlecenie miasta przygotowuje dokumentację. Ma dwie koncepcje. Pierwsza jest bardziej odważna, druga bardziej zachowawcza i nieco tańsza. – Ale różnica w kosztach nie byłaby duża, około 10 proc. – zastrzega architekt.

Artyści na drewnie

Pierwsza koncepcja (druga też) zakłada przedłużenie deptaka do ul. 3 Maja i posadzenie wzdłuż zamkniętej jezdni szpaleru drzewek ciągnącego się po stronie Poczty Głównej. Przebieg jezdni byłby odwzorowany ciemniejszym kolorem bruku. Cały plac ma być wyłożony naturalnym kamieniem. – To będzie duży, cięty bruk, pozwalający na spacer paniom w szpilkach – zapewnia Ciepliński.

Wyjątkiem ma być plac wyłożony… egzotycznym drewnem. Znajdzie się w miejscu obecnego placu zabaw i ma być miejscem różnych wydarzeń artystycznych i wystaw. Rosnące tu dęby miałyby zostać podświetlone, a system iluminacji można by w zależności od okoliczności ustawiać w różny sposób, np. na biało-czerwono podczas ważnych rocznic. Drewniany plac zająć ma nie tylko teren ogródka jordanowskiego, ale też zbliżonej wielkości teren po drugiej stronie alejki.

Iluminację zyskać ma też szpaler drzew wzdłuż uliczki biegnącej przy hotelu Europa. – Między drzewami znajdzie się miejsce na kawiarniane ogródki – dodaje Ciepliński. Z uliczki tej będzie dobry widok na kościół Kapucynów.

Dwie strefy

Plac zostanie podzielony na dwie strefy. Reprezentacyjna obejmie wyższą część z pomnikami. Dwa z nich: Konstytucji 3 Maja i Nieznanego Żołnierza są przesunięte tak, by tworzyły jedną całość. W najbliższym otoczeniu pomnika Unii Lubelskiej ubędzie drzew. – Niektóre celowo zostały posadzone w okresie powojennym, żeby przytłumić rangę tego pomnika wobec pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.

Powstać ma też powiązanie widokowe między pomnikiem Unii Lubelskiej a gmachem zajmowanym przez Wydział Politologii UMCS. Wytyczona zostanie tu alejka, a na jej przebiegu, z tyłu pomnika, powstanie mała klasyczna fontanna.
Cztery wodotryski

A fontann będzie więcej. Planowane są jeszcze trzy. Najbardziej efektowna znalazłaby się mniej więcej w miejscu istniejącej. Byłaby okrągła i przecięta mostkiem szerokości 4 m. Mostek dzieliłby ją na dwie części, a elektronika mogłaby sterować oddzielnie tym, co dzieje się w jednej i drugiej części. Woda w tej niecce co pewien czas miałaby całkowicie spływać do instalacji, a później tryskać słupami, jak np. fontanna w Zamościu dostarczająca wiele frajdy dzieciom. Na styku strefy rekreacyjnej i reprezentacyjnej znalazłaby się fontanna kaskadowa, w której woda spływałaby po stopniach. Zaprojektowana została tak, by tworzyć jedną oś razem ze wspomnianą już okrągłą fontanną i kolejnym, prostokątnym wodotryskiem, w którym zaplanowano dysze po bokach tryskające wodą do wnętrza niecki.

Swoista "oś fontann” ma być zakończona zieloną altaną. Ma ona dopełniać przestrzeń między pałacami UMCS, a projektant chce dodatkowo zasłonić zielenią niezbyt pasujący do zabytkowych pałaców gmach Uniwersytetu Medycznego stojący po drugiej stronie ul. Radziwiłłowskiej.

Część parkowa

Takie obszary będą dwa. Jeden znajdzie się między pomnikiem Unii Lubelskiej a gmachem Wydziału Politologii UMCS. – Chcemy, żeby znalazł się tutaj klasyczny ogród o nawierzchni trawiastej. Tu, ale także w innych miejscach placu trzeba będzie wyciąć część drzew znajdujących się w złym stanie. Ich liczba szacowana jest na około 40. W zamian pojawią się nowe sadzonki, ale nie będą to młode drzewka, tylko duże, już podrośnięte. Mowa jest m.in. o takich gatunkach, jak tulipanowiec, magnolia, czy platan. W części parkowej za pomnikiem Unii Lubelskiej znalazłaby się też stacja meteorologiczna, nieznacznie przesunięta względem obecnej lokalizacji. Tutaj też stanąć ma sześć stolików szachowych. Latarnie mają tu działać na czujnik ruchu tak, by nie świecić nocą niepotrzebnie.

Platan może być w przyszłości następcą będącego w kiepskim stanie Baobabu. Rzecz jasna, o usuwaniu Baobabu nie ma mowy i nikt nie wysnuwa nawet takich propozycji. Nowy okaz pojawiłby się raczej w drugiej części parkowej, zlokalizowanej za pomnikami Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja, a ciągnącej się aż do budynku UMCS. Tutaj też pozostać ma szalet. Również podziemny, ale nowy. Na powierzchni będzie tylko niewielki, przeszklony pawilon z windą dla niepełnosprawnych. Ma stać za przystankiem i nie rzucać się zbytnio w oczy.

Okoliczne place

Projekt obejmuje też pl. Czechowicza, gdzie z okolic pomnika znika żywopłot, a trawnik wokół monumentu zmienia się w kwitnący bez przerwy klomb. Pl. Krąpca zyskuje alejki i ławki ustawione tak, że plac mógłby w razie potrzeby służyć za amfiteatr. Z kolei plac przed "pedetem” staje się optycznie bardziej przynależny do hotelu Europa, niż do "pedetu”. W tym miejscu jest też przestrzenna makieta – miniaturka zabytkowego centrum, a na pl. Litewskim jest miniaturka placu.
Koncepcja druga

Jest nieco uboższa. – Mniej nasycona atrakcjami – mówi Ciepliński. Zamiast drewnianego placu jest żwirowy, fontanna nie jest dzielona mostkiem, pl. Krąpca nie nadaje się już na amfiteatr i staje się bardziej małym parkiem pałacowym. Stacja meteorologiczna trafia między pałace UMCS, a przy przedłużeniu deptaka nie ma szpaleru drzewek

Pozostałe informacje

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

To był weekend pełen emocji. Na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”. Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego.

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji
ZDJĘCIA
galeria

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji

W środę przed południem było oficjalne otwarcie, a od godz. 16 do nowej, rekreacyjnej części krytej pływalni w Biłgoraju mogli już wejść pierwsi użytkownicy.

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą rozwijać swoje pasje sportowe i łączyć naukę z grą w piłkę nożną. W roku szkolnym 2024/2025 przy SP 16 zostanie utworzony oddział mistrzostwa sportowego w piłce nożnej na poziomie klasy IV.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!