Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 maja 2019 r.
20:18

Ogólnopolskie Zawody w Symulacji Medycznej. "Teraz mamy znacznie większe możliwości"

0 3 A A
Grzegorz Witkowski, asystent w Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Grzegorz Witkowski, asystent w Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Rozmowa z dr hab. n.med. Kamilem Torresem, kierownikiem Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 10 maja już po raz siódmy odbędą się w Lublinie Ogólnopolskie Zawody w Symulacji Medycznej. Co zmieniło się od pierwszej edycji?

- Dużo rozwiązań technologicznych jeśli chodzi o symulatory i warunki, w jakich pracowali uczestnicy zawodów już istniała, kiedy organizowaliśmy je po raz pierwszy siedem lat temu.

Część urządzeń nie potrafiła jednak ze sobą współpracować, przez co nie byliśmy w stanie odtworzyć i prześledzić klinicznej ścieżki pacjenta, który trafia do szpitala na przykład po wypadku komunikacyjnym. Ponadto skala infrastruktury, którą wówczas dysponowaliśmy, w porównaniu do tej, którą zapewnia nam nowoczesne centrum symulacji otwarte w październiku ubiegłego roku, jest nieporównywalna. Dzięki temu podczas zawodów możemy wykorzystać znacznie więcej miejsc, które imitują między innymi szpitalny oddział ratunkowy, sale chorych, trakt operacyjny, a także oddział intensywnej terapii. Teraz mamy znacznie większe możliwości.

• Jakie? 

- Nie musimy na przykład czekać, aż jeden zespół zawodników zakończy swoje zadanie, żeby na jego miejsce mógł przyjść kolejny. Kilka zespołów może działać równocześnie w różnych miejscach, które imitują na przykład szpitalny oddział ratunkowy czy oddział intensywnej terapii. W scenariuszach przygotowanych na zawody, może się też pojawić dodatkowe utrudnienie w postaci kilku poszkodowanych, czego do tej pory nie było. Dzięki temu zawodnicy pracują w warunkach jeszcze bardziej zbliżonych do rzeczywistych warunków szpitalnych.

• Jak oceniani są zawodnicy? 

- Część programistyczna służąca do oceny uczestników zawodów to kolejna nowość podczas tegorocznej edycji. Dzięki nowemu systemowi możemy nie tylko zarejestrować co i kiedy się wydarzyło, ale też na przykład w którym momencie uczestnik nie wykonał konkretnej czynności i kiedy powinien to zrobić.

System daje nam pełny obraz tego, co się dzieje we wszystkich zespołach, jak pracują zawodnicy. Monitoruje ich pracę równocześnie, na każdym etapie. To pozwala nam na jeszcze dokładniejszą ocenę ich pracy. Poza tym, dzięki systemowi zawodnicy mają też informacje co się dzieje z pacjentem, na przykład na etapie zespołu ratownictwa medycznego, w jakim stanie zostanie przywieziony do szpitala. Dzięki temu mogą już wcześniej przygotować potrzebny sprzęt w szpitalnym oddziale ratunkowym.

• A jaki jest poziom uczestników? 

- Tak naprawdę na początku w zawodach brała udział wąska grupa studentów, a nam chodziło o to, żeby z tej wiedzy mogli korzystać wszyscy studenci, żeby w ogóle poziom kształcenia był coraz wyższy. I to się zmienia, w dużej mierze dzięki warunkom, jakie mamy w nowym centrum symulacji.

Scenariusze, według których pracują zawodnicy służą nam później jako baza do zajęć. Dzięki nowemu centrum mamy też możliwość kształcić w warunkach symulacyjnych w wielu zakresach m.in. chirurgii, pediatrii, ginekologii, medycyny ratunkowej, psychiatrii. Nowością, którą stopniowo wprowadzamy, jest też praca w zespołach interdyscyplinarnych. Mamy już zajęcia, podczas których studenci z kierunku lekarskiego pracują z tymi z kierunku pielęgniarskiego. To uczy ich współpracy, która potem w pracy w szpitalu 

SimChallenge 2019

Finał ogólnopolskich zawodów SimChallenge jest częścią 7. Konferencji Symulacji Medycznej i Edukacji dla Studentów i Młodych Lekarzy, która zaczyna się w Lublinie 10 maja.

W zawodach symulacji medycznej startują studenci z 12 uczelni medycznych z całej Polski. Przyjadą między innymi z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina.

- Mogą to być maksymalnie pięcioosobowe zespoły, więc spodziewamy się około 60 uczestników - mówi Grzegorz Witkowski, asystent w Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Z kolei na konferencję poza studentami przyjadą też młodzi lekarze. W sumie spodziewamy się ok. 250 osób.

W ramach konferencji odbędą się też między innymi mini zawody symulacji dla studentów pierwszego i drugiego roku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Konferencja odbywa się w ramach programu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie MEDIQ - symulacja w edukacji (ze środków projektu Power w ramach Funduszy Europejskich). Więcej informacji można znaleźć na: www.congress.edu.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc Kultury 2024. Praca z tkaniną, liniami i światłem
MAGAZYN

Noc Kultury 2024. Praca z tkaniną, liniami i światłem

O Neuronach Lublina i doświadczeniach z rękodziełem rozmawiamy z Sylwią Głań z Pracowni Dzikie Wnętrze, która przygotowuje instalację artystyczną na nadchodzącą Noc Kultury.

Wisła Grupa Azoty Puławy dostała lanie od Pogoni Siedlce, ale utrzymała się w eWinner Drugiej Lidze

Wisła Grupa Azoty Puławy dostała lanie od Pogoni Siedlce, ale utrzymała się w eWinner Drugiej Lidze

Wisła Grupa Azoty Puławy w meczu o być albo nie być na poziomie centralnym zaprezentowała się bardzo blado i przegrała u siebie  z Pogonią Siedlce aż 0:3. Jedynym usprawiedliwieniem dla postawy miejscowych była bardzo kontrowersyjna czerwona kartka dla Radosława Sewerysia jeszcze przed przerwą. Mimo wysokiej porażki puławianie utrzymali się na poziomie drugiej ligi dzięki wynikom innych spotkań

Nowy żłobek ma powstać  przy ul. Połanieckiej, gdzie dziś mieści się Przedszkole nr 13

Powstanie nowy żłobek. Miasto ogłosiło przetarg i czeka na oferty do 7 czerwca

Chełmski ratusz ogłosił przetarg na utworzenie nowego miejskiego żłobka. Przy ul. Połanieckiej 5 znajdzie się miejsce dla 50 najmłodszych chełmian.

Bryg. Paweł Chromiec obejmujący obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim przywitał się podczas piątkowej uroczystości ze sztandarem Komendy.
Zdjęcia
galeria

Odznaczenia, medale i awanse. Tak Dzień Strażaka świętowano w Tomaszowie Lubelskim

Z okazji Dnia Strażaka w tomaszowskiej komendzie zorganizowano uroczystą zbiórkę. Kilkunastu druhom wręczono medale i odznaczania. Były też awanse na wyższe stopnie służbowe.

Mieszkania wciąż drożeją. Ile trzeba dziś zapłacić za wymarzone M?
Raport

Mieszkania wciąż drożeją. Ile trzeba dziś zapłacić za wymarzone M?

Najnowsze dane NBP pokazują nam jaki popłoch wśród kupujących wywołały ostatnie tygodnie działania „Bezpiecznego Kredytu 2%”. Chęć skorzystania z programu powodowała, że nabywcy akceptowali ceny dyktowane przez sprzedających. – Jest to najpewniej kluczowy powód ponad 18-proc. wzrostu cen mieszkań na 7 największych rynkach – podkreśla Bartosz Turek, główny analityk HREIT. Najwięcej, bo aż o 28 proc. nowe mieszkania podrożały w Krakowie. W Lublinie wzrost wyniósł 8 proc. i jest na przykład dwa razy mniejszy niż w Rzeszowie.

Drużyna Grzegorza Białka w piątek wygrała już 22 spotkanie w tym sezonie

Lewart rozbił Górnika II Łęczna u siebie, czyli na wyjeździe

Lewart na dzień dobry w 30. kolejce zaaplikował Górnikowi II Łęczna pięć goli. A to oznacza, że drużyna Grzegorza Białka kolejny tydzień spędzi w fotelu lidera. Niby to zielono-czarni byli gospodarzem, ale spotkanie rozegrano w Lubartowie.

"Wcale nie było łatwo" - wypowiedzi po meczu Orlen Oil Motoru Lublin w Lesznie

"Wcale nie było łatwo" - wypowiedzi po meczu Orlen Oil Motoru Lublin w Lesznie

Orlen Oil Motor Lublin w rozegranym w ekspresowym jak na żużlowe realia meczu pokonał na wyjeździe Fogo Unię Leszno 50:40. Jak piątkowe spotkanie podsumował obóz mistrzów Polski?

Ania Dąbrowska dotychczas nagrała siedem płyt, z których każda pokryła się platyną. Każdy kolejny album przynosił jej wiele nagród. Jest jedną z najczęściej nagradzanych Fryderykami polskich artystek, która na swoim koncie ma już 25 nominacji oraz 9 statuetek.

Dni Chełma 2024. Kiedy i gdzie się odbędą? Kto zagra na scenie?

Wiemy kiedy i gdzie zostaną zorganizowane tegoroczne „Dni Chełma”, a także znamy już największe gwiazdy, które pojawią się na scenie.

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zremisowała z Zagłębiem Lubin 29:29

Padwa Zamość walczyła do końca, niespodzianka w meczu z Zagłębiem Lubin była blisko

W pierwszym meczu barażowym o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zremisowała z Zagłębiem Lubin 29:29. Spotkanie rewanżowe odbędzie się we wtorek w Lubinie.

Fiesta w wykonaniu Teatro Due Mondi z Włoch zainauguruje tegoroczną edycję ZLT
23 czerwca 2024, 18:00

Zamojskie Lato Teatralne 2024. Znamy program i ceny biletów

Od blisko pół wieku na przełomie czerwca i lipca Zamość zamienia się w wielką teatralną scenę. W tym roku po raz 49. właśnie w tym okresie odbędzie się Zamojskie Lato Teatralne. Znamy program wydarzenia.

W DPS-ie jak w domu. Pokój na rodzinne spotkania przypomina mieszkanko
galeria

W DPS-ie jak w domu. Pokój na rodzinne spotkania przypomina mieszkanko

Niewielka przestrzeń została pięknie zaaranżowana i wyposażona. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju mają gdzie spotkać się z bliskimi. A jeśli ktoś z rodziny zechce przenocować, również nie będzie problemu.

Piec odkryty podczas eksploracji na ul. Zielonej 5A

Co kryje ziemia? Archeologiczne odkrycie na Zielonej

Pozostałości pieców do wypalania wapna i ceramiki, ale także fragmenty naczyń i kafli znaleziono podczas archeologicznych badań na działce przy ul. Zielonej 5A w Lublinie.

Od początku roku było już kilkadziesiąt przypadków, gdy do ZOO przywożono dziko żyjące, często ranne zwierzęta. Tymczasem, jeśli już, powinny one trafiać do specjalnych azyli

Ptaki, zające, sarenki... Ludzie podrzucają zwierzęta do ZOO. A nie powinni

To jest stała praktyka, zwłaszcza wiosną. I na nic zdają się apele. Mimo tego są powtarzane. Powiatowy lekarz weterynarii w Zamościu kolejny raz przypomniał, że ogród zoologiczny to nie jest miejsce dla zwierząt dziko żyjących.

Sezon na szparagi. Kilka pomysłów jak je przyrządzić

Sezon na szparagi. Kilka pomysłów jak je przyrządzić

Sezon na szparagi w pełni, ceny spadają, grzech nie skorzystać. Tym bardziej, że nie są trudne w przyrządzeniu, a ich smak jest niezrównany.

26-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Rzucił się z tłuczkiem na przechodnia. Odpowie za usiłowanie zabójstwa

Zarzut usiłowania zabójstwa i uszkodzenia usłyszał 26-latek, który tłuczkiem zaatakował w Dubience 30-letniego mężczyznę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium