niedziela, 18 marca 2018 r.

Magazyn

Uczniowie z III LO spotkali się z Finami, Baskami, Walijczykami i Niemcami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lipca 2012, 11:32

Projekt jest realizowany w ramach programu unijnego "Młodzież w działaniu” (Jacek Świerczyński)
Projekt jest realizowany w ramach programu unijnego \"Młodzież w działaniu” (Jacek Świerczyński)

Warsztaty, dyskusje, happeningi, zwiedzanie. To tylko niektóre atrakcje w ramach międzynarodowego projektu "Budujemy mosty pomiędzy przeszłością a przyszłością Europy”. Dzięki niemu uczniowie z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie mogli spotkać się ze swoimi rówieśnikami z Finlandii, Kraju Basków, Walii i Niemiec.

– W projekcie biorą udział nieformalne grupy stworzone przez uczniów. Nasza współpraca trwa już od 6 lat. Podobne spotkania odbywały się wcześniej w Niemczech, Finlandii, Walii oraz Hiszpanii – wyjaśnia Wojciech Jastrzębski, nauczyciel z III LO i koordynator projektu. – Projekt realizujemy w ramach programu unijnego "Młodzież w działaniu”. Akcja jest skierowana przede wszystkim do uczniów z mniejszych miejscowości.

Z Hollywood Party na warsztaty

Pięćdziesięcioosobowa grupa młodzieży przez 10 dni mieszkała w Domu Spotkań w Nasutowie koło Lublina. Tam młodzi ludzie mogli wziąć udział w warsztatach filmowych, artystycznych, muzycznych, dziennikarskich i multimedialnych. Były też pokazy street art – graffiti i beatboxu, które poprowadził lubelski beatboxer Przemek "MuzaMan” Fryc. Nie zabrakło też spontanicznych akcji.

– Mieliśmy np. facebook wall, na której każdy mógł przykleić kartkę z dowolną myślą. Dominowały miłosne wyznania – śmieje się Adam Frydrych, uczeń III LO. – Każdy mógł też wrzucić liścik do "Secret Friend Box”. Adresatów poznaliśmy pod koniec wyjazdu.

Wieczorami młodzież bawiła się m.in. na imprezach tematycznych. – Mieliśmy np. Hollywood Party – przebieraną imprezę w stylu hollywoodzkich gwiazd i kilka national evenings – wieczorków, na których każdy kraj prezentował swoje zwyczaje. My pokazaliśmy m.in., jak wygląda polski ślub. Było też sporo improwizacji – opowiada Adam. – Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

Zabawa nad Wisłą i dyskusje o Europie

Tegoroczną wymianę rozpoczęła gra miejska w Lublinie. – Chodzi nam o to, żeby uczestnicy poznali kulturę i historię miasta. A gra miejska to idealna forma, żeby poprzez wspólną zabawę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy – zaznacza Wojciech Jastrzębski.

Oprócz Lublina młodzież miała również okazję, żeby odwiedzić Kazimierz Dolny. – To moja pierwsza wizyta w Polsce i jestem pod ogromnym wrażeniem. Zarówno Lublin, jak i Kazimierz Dolny to miejsca z niezwykłą atmosferą. Taki projekt to świetna okazja, żeby zawrzeć wiele nowych znajomości i dowiedzieć się wielu ciekawostek o innych krajach – podkreśla Leire Iriberri z Kraju Basków.

– Oprócz dobrej zabawy, mogliśmy też podyskutować o istotnych dla Europy problemach i wymienić się doświadczeniami, co jest bardzo cenne – dodaje Hendrik Janssen z Niemiec. – Dyskutowaliśmy m.in. o sytuacji politycznej w Grecji, którą żyje teraz cała Europa, a także o elektrowniach jądrowych. To zaskakujące, jak różne opinie mieliśmy na niektóre tematy. Warto dowiedzieć się jak myślą i jak postrzegają różne zjawiska ludzie w podobnym wieku w innych krajach – dodaje Mallie Gibbons z Walii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!