środa, 21 marca 2018 r.

Magazyn

W Nowym Jorku odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) Abraham Foxman podziękował znanemu polskiemu przedsiębiorcy i filantropowi Aleksandrowi Gudzowatemu za ideę i realizację jerozolimskiego Monumentu Tolerancji oraz uhonorował go specjalnym wyróżnieniem. Jego mottem jest biblijny werset o nakazie szacunku bliźnich, jak siebie samego.

- Środowiska żydowskie doskonale rozumieją znaczenie gestu, jakim jest Monument Tolerancji w Jerozolimie. Tolerancja jest zawsze fundamentem na którym może wyrastać gmach, którego kolejnymi piętrami są m.in. szacunek, zrozumienie i wreszcie przyjaźń. Obecność pomnika na wzgórzu Armon Hanatziv w Jerozolimie ma szczególną symbolikę i jest szczególnym apelem zwłaszcza w obecnym czasie - powiedział Abraham Foxman.

Dodał także, że jest znamienne, iż zamysł jerozolimskiego pomnika cieszył się pełnym poparciem władz i społeczeństwa Jerozolimy. Poparcia udzielał od początku także prezydent Autonomii Palestyńskie Mahmud Abbas. Niezwykle budujący jest też fakt aprobaty idei tego dzieła przez metropolitę krakowskiego kardynała Stanisław Dziwisza, którego podczas uroczystości inauguracji reprezentowali biskup prof. Tadeusz Pieronek i długoletni spowiednik Ojca Świętego ks. infułat Jerzy Bryła. Ponadto fakt osobistego udziału w uroczystości twórcy "Solidarności”, noblisty i prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Odpowiadając, Aleksander Gudzowaty, zauważył, że idea monumentu wzięła się z jego długoletniej przyjaźni z Szimonem Peresem i ich dyskusji nad fenomenem Ziemi Świętej i Jerozolimy. To z tego Miasta Pokoju, w którym tak bardzo pokoju brakuje powinien wychodzić czytelny impuls do budowania tolerancji w świecie.
Ma temu służyć międzynarodowy ruch obywatelski, działający poza wszelkimi strukturami rządowymi czy państwowymi, grupujący wybitne autorytety współczesnego świata. Po spotkaniu z ADL, polski filantrop i rzecznik dialogu został przyjęty w najbardziej prestiżowej amerykańskiej synagodze judaizmu ortodoksyjnego Fifth Avenue Synagogue przy Piątej Alei na Manhattanie.

Witał go kantor Joseph Malovany, najbardziej znany w świecie żydowski śpiewak liturgiczny, wywodzący się rodzinnie z Pułtuska i często koncertujący w Polsce.

Aleksander Gudzowaty został również zaproszony przez laureata Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesela do siedziby jego fundacji. Noblista zadedykował też polskiemu gościowi swój legendarny bestseller "Noc” oparty na osobistych przeżycia oświęcimskich, które uformowały go na zawsze i zainspirowały do strzeżenia pamięci Holocaustu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Akant
Leo86
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Akant
Akant (2 lutego 2009 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Monument Tolerancji jest najlepszym symbolem... polskiej tolerancji.
Rozwiń
Leo86
Leo86 (31 stycznia 2009 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawdopodobnie pomnik Gudzowatego jest jedynĄ rzeczą WSPÓLNIE akceptowanĄ przez Żydów i Palestyńczyków.
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2009 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
GO GUDZO, GO! Brawo za to co robisz! Rób swoje, a tych piesków, co obszczekują nogawki, olewaj...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!