Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 lipca 2023 r.
19:11

Wakacyjny przewodnik Dziennika. Józefów – mekka dla rowerzystów

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Fontanna na józefowskim rynku to znak rozpoznawczy miasteczka. W pobliżu znajduje się certyfikowany Punkt Informacji Turystycznej
Fontanna na józefowskim rynku to znak rozpoznawczy miasteczka. W pobliżu znajduje się certyfikowany Punkt Informacji Turystycznej (fot. Anna Szewc)

Prawie 100 kilometrów profesjonalnie wyznaczonych i przygotowanych tras oraz szlaków rowerowych. Kolejne wiodące do sąsiednich gmin. Józefów w powiecie biłgorajskim jest nazywany rowerową stolicą Roztocza. Ale z powodzeniem wypoczywać tutaj mogą też ci, którzy lubią piesze wycieczki, a także miłośnicy leniwego plażowania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nasza autorska mapa, przygotowana przez sekretarza gminy Roberta Rabiegę, który też aktywnie działa w Józefowskiej Kawalerii Rowerowej jest zatytułowana „Józefów – rowerowa stolica Roztocza”. I nie ma w tym przesady. My naprawdę tą stolicą jesteśmy – mówi z przekonaniem Kinga Tuszyńska, inspektor d.s. turystyki w Urzędzie Miasta i Gminy Jóżefów, która w wakacje pracuje w Punkcie Informacji Turystycznej zlokalizowanej w centrum miasteczka, na rynku.

I wyjaśnia skąd ten tytuł. Przyznaje, że Józefów nie jest aż tak popularny jak np. Zwierzyniec, Krasnobród czy Susiec, choć równie pięknie położony wśród roztoczańskich lasów.

– Nasz główny atut jest taki, że znajdujemy się w centrum. Od nas można kilkunastokilometrowymi szlakami dojechać przez Floriankę do Zwierzyńca, także do Suśca, a nawet Narola położonego już na Podkarpaciu – zachęca Tuszyńska.

I proponuje, aby pobyt w Józefowie rozpocząć od wizyty w PIT, który przez całe lato jest otwarty w godz. 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku, a w weekendy od 10 do 14. – Wszelkie informacje dotyczące atrakcji Józefowa, także opis przebiegu tras są do pobrania na naszej stronie internetowej, ale w punkcie za symboliczną złotówkę jest do kupienia w wersji papierowej ta właśnie nasza unikatowa mapa. Poza tym oferujemy również wiele innych darmowych materiałów, folderów. Mamy też w ofercie różne pamiątki i gadżety. No i oczywiście przede wszystkim służymy pomocą i radą w sprawie organizacji pobytu – zapewnia Kinga Tuszyńska.

Co roku sezon turystyczny w Józefowie zaczynają się z początkiem maja, kiedy organizowana jest wielka Józefowska Majówka Rowerowa. Kończy natomiast jesienią. Na finał oczywiście również odbywa się rowerowy rajd (fot. Józefowska Kawaleria Rowerowa)

W miasteczku

Bo przyjazd do Józefowa, zarówno dłuższy, jak weekendowy, naprawdę może obfitować w atrakcje. Jest ich sporo, nie tylko dla rowerzystów.

W samym miasteczku, które za dwa lata będzie świętowało jubileusz swojego 300-lecia można pospacerować po rynku, wokół oryginalnej fontanny z potężnymi figurami zwierząt. Warto zajrzeć do synagogi z końca XIX wieku, w której mieści się Miejska Biblioteka Publiczna i pokoje gościnne. Pasjonatów historii powinna zainteresować wizyta na kirkucie z połowy XVII wieku, na którym zachowało się ok. 400 nagrobków, w tym najstarsza macewa – ojca i syna datowana na rok 1743.

W granicach miasta znajduje się również eksploatowany od XVII wieku kamieniołom „Babia dolina”. Urzeka pięknem zarówno z poziomu gruntu, jak i z wysokości. Bo warto wdrapać się (wstęp jest darmowy) na zbudowaną w sąsiedztwie 20-metrową basztę widokową.

Bezpośrednio przy niej są też wyznaczone miejsca do relaksu: wiaty ze stołami i krzesłami, a także miejsce do grillowania. Zresztą, co ważne, takich miejsc do odpoczynku nie brakuje też przy wszystkich trasach rowerowych w obrębie gminy. Część z nich powstała, gdy w połowie listopada 2015 roku zakończono na terenie gminy budowę szlaku rowerowego Green Velo, liczącego w skali kraju 2000 km, a biegnącego przez pięć województw: od warmińsko mazurskiego, przez podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Nad wodą

Zaledwie kilometr od centrum Józefowa bierze początek rzeka Nepryszka. Wzdłuż której wyznaczono ścieżkę spacerowo-rowerową długości ponad 1,5 km. Jest utwardzona kostką i stanowi fragment dłuższej, ponad 4-kilometrowej, łączącej trzy minicentra rekreacyjne: tzw. organistówkę z zalewem wędkarskim i dużo większym, rekreacyjnym.

Ten ostatni zbiornik to prawdziwy raj dla pasjonatów kąpieli i plażowania. Ma ponad 2 hektary powierzchni, a ponieważ powstał w miejscu dawnej kopalni piasku, woda w nim jest ciepła. Przy samym akwenie są bezpłatne parkingi, punkty małej gastronomii, wypożyczalnia gokartów i sprzętu pływającego, a obok plaży znajduje się duża wodna zjeżdżalnia. Przy starym zalewie na Nepryszce dzieci mają natomiast do dyspozycji plac zabaw i park linowy.

 

Na łonie przyrody

A gdyby ktoś potrzebował po prostu obcowania z naturą, to może się wybrać na spacer po okolicznych lasach, w których z reguły nie brakuje grzybów.

Natomiast punktem obowiązkowym do odwiedzenia jest zajmujący obszar ponad 40 hektarów rezerwat „Czartowe pole” położony na styku powiatów biłgorajskiego i tomaszowskiego. Przed tegoroczną majówką oddana tam została do użytku odnowiona przez Nadleśnictwo Józefów ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, której przemierzanie ułatwiają teraz estetyczne drewniane pomosty i poręcze.

Na szlaku podziwiać można urokliwe przełomy rzeki Sopot, ale też np. ruiny dawnej papierni ordynackiej czy symboliczne groby partyzantów poległych w czasie II wojny światowej. Na szlak rusza się z bezpłatnego parkingu leśnego w Hamerni położonej kilka kilometrów od Józefowa. A wędrując przez las sporo dowiedzieć się można z licznych tablic informujących o walorach turystycznych i przyrodniczych rezerwatu.

Gmina Józefów czeka na turystów od wiosny do jesieni (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!