Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 października 2019 r.
9:05

Z Lubelszczyzny do Japonii. Polacy z medalami Mistrzostw Świata w sumo

0 1 A A
Magda Skrajnowska z klubu ONI Lublin wywalczyła po raz pierwszy w swojej karierze złoty medal w rywalizacji seniorek. - Wszystko zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie. Startowałam na takich zawodach po raz pierwszy<br />
Magda Skrajnowska z klubu ONI Lublin wywalczyła po raz pierwszy w swojej karierze złoty medal w rywalizacji seniorek. - Wszystko zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie. Startowałam na takich zawodach po raz pierwszy

Dwoje zawodników z naszego województwa - Magda Skrajnowska i Adam Gardzioła - stanęło na podium zakończonych niedawno Mistrzostw Świata Seniorów i Juniorów w sumo. Jest to osiągnięcie tym bardziej imponujące, że dokonali tego w Japonii, czyli w kolebce tego sportu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Magda Skrajnowska z klubu ONI Lublin wywalczyła po raz pierwszy w swojej karierze złoty medal w rywalizacji seniorek. W Osace 20-latka stanęła na najwyższym stopniu podium w kategorii wagowej do 73 kg. Na swojej drodze po złoto pokonała Norweżkę Pernille Oddlien, Niemkę Danielę Schmidtsdorf, a w finale Ukrainkę Karynę Kolesnik.

- Wszystko zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie. Startowałam na takich zawodach po raz pierwszy. Przede wszystkim, to były bardzo duże emocje. Kiedy koleżanka lub kolega z reprezentacji walczył, to udzielały nam się te emocje - opowiada Magda Skrajnowska.

Zawodniczka z ONI Lublin jest dopiero czwartą złotą medalistką Mistrzostw Świata w sumo w historii polskiego sportu. Wcześniej dokonali tego tylko Robert Paczków, Sylwia Krzemień i Edyta Witkowska.
Nie ustępuje koleżance

Z kolei Adam Gardzioła z KS Agros Zamość może się pochwalić dwoma krążkami w zmaganiach juniorów. 18-latek zdobył srebro w kategorii do 100 kg. Wygrał pojedynki z Mongołem Sosorkhuu Altangerelem, Brazylijczykiem Guilherme Vazem, a w finale ustąpił jedynie reprezentantowi gospodarzy Taiki Micie.

Przedstawiciel województwa lubelskiego dołożył do tego jeszcze brąz w rywalizacji drużynowej. Razem z Kacprem Mikołajczykiem i Hubertem Niemczykiem wygrał starcie z Estończykami 3:0, w półfinale przegrał z Japończykami 1:2, a w meczu o trzecie miejsce pokonał Ukraińców 2:1.

- Nie było dla mnie zaskoczeniem, że znajdę się w strefie medalowej. Wskazywały na to moje poprzednie wyniki. Nie ukrywam, że na finał też miałem pewien plan, ale nie wszystko mi się udało. Japończycy nie dają się nabierać na nasze europejskie sztuczki, ich technika jest na światowym poziomie - ocenia Adam Gardzioła.

Osaka i Ułan Bator

Należy podkreślić, że dla obojga nie były to pierwsze medale z dużych, międzynarodowych imprez. Magda Skrajnowska ma już na swoim koncie złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów w kategorii do 75 kg z 2015 roku.

Znamienne jest to, że tamte zawody również odbywały się w Osace. Rok później Skrajnowska była wicemistrzynią świata juniorek w kategorii do 75 kg w Ułan Bator. Ma na swoim koncie także trzy medale z kwietniowych Mistrzostw Europy w Tallinie: dwa złota (U-21 do 70 kg oraz w seniorach do 73 kg) i brąz (U-23 do 73 kg).

Na krajowym podwórku też jest jedną z czołowych zawodniczek. W lutym zdobyła złoto na Mistrzostwach Polski U-21 w Myślenicach w kategorii do 75 kg i brąz w open. Z kolei w zmaganiach do lat 23 była trzecia w kategorii do 73 kg i w open. Miesiąc później na Mistrzostwach Polski Seniorów w Krotoszynie potwierdziła, że jest w dobrej formie, zwyciężając w kategorii do 73 kg.

Adam Gardzioła również może pochwalić się kilkoma imponującymi osiągnięciami. Pomimo 18 lat, ma już na swoim koncie kilka medali Mistrzostw Polski, w tym srebro z czerwcowych zawodów w Zamościu w kategorii wiekowej U-18 i wagowej do 100 kg. Większym sukcesem jest na pewno tegoroczny triumf w sierpniowym Pucharze Europy w Krotoszynie.

Nie taka nowość

W Polskim Związku Sumo zarejestrowanych jest 55 klubów sportowych z całego kraju, które szkolą zawodników. Na liście dostępnej na stronie internetowej federacji są także organizacje z województwa lubelskiego:

• KS Agros Zamość
• KS Oni Lublin
• KS Orły Milejów
• UKJ Legion Zamość
• UKS CSW Lider Zamość
• UKS Orzeł Stary Zamość
• UKS Sorga Zamość
• ULKS Olimpijczyk Chełm
• ZTS Sokół Lublin

Wbrew pozorom, nie jest to dyscyplina tak obca Polakom, jak mogłoby się wydawać. Rywalizacja w sumo odbywa się już na poziomie młodzików, przez kadetów i juniorów aż po seniorów. Szkoleniem zawodników zajmują się przedstawiciele dyscyplin „chwytanych”, takich jak judo, zapasy czy sambo. Nikogo nie powinno więc dziwić, że zawodnikami sumo są osoby wywodzące się - na przykład - z zapasów. Tak jak chociażby Adam Gardzioła.

- Dla wielu klubów sumo jest dyscypliną uzupełniającą. Z kolei część z nich przeszła z dyscypliny uzupełniającej na wiodącą. Sumo się po prostu przyjęło - podkreśla Daniel Chwastek, trener 18-latka.

- Polska radzi sobie bardzo dobrze na tle innych krajów. Można powiedzieć, że w Europie są tutaj jedni z najlepszych zawodników. Najpierw jest Rosja, potem Ukraina, a na trzecim miejscu Polska - dodaje Aleksander Sztanuchin, szkoleniowiec, który współpracuje z Magdą Skrajnowską.

Nowa jakość

Sport ten nie należy do najpopularniejszych w Polsce i nie może przebić się do szerszej świadomości, bo ciągle traktowany jest jak dyscyplina egzotyczna.

- Ten stereotyp mężczyzny dużego i otyłego pozostaje. Ludzie z zewnątrz kojarzą sobie sumo właśnie z człowiekiem o takiej posturze. Nie wiedzą natomiast, że w sumo sportowym, które uprawiają nasi zawodnicy, jest podział na kategorie wiekowe i wagowe. Zawodnicy są harmonijnie zbudowani, potrafią robić szpagaty, salta. To jest nowa jakość, bo startują judocy, zapaśnicy... Są różne techniki: podcinki, rzuty. To już nie jest takie pchanie, jak w tym sumo pierwotnym - tłumaczy Daniel Chwastek.

- Zawody sumo są czytelne, krótko trwają. Nie ma tutaj jakichś niezrozumiałych zasad jak w zapasach - dodaje opiekun Adama Gardzioły. - Wiadomo, że przegrał ten, kto został wypchnięty lub powalony. Przez takie dyscypliny, jak judo czy sambo, jest dużo więcej akcji technicznych, a zawodnicy są też lepiej wyszkoleni technicznie.

- Nie było dla mnie zaskoczeniem, że znajdę się w strefie medalowej. Wskazywały na to moje poprzednie wyniki - ocenia Adam Gardzioła, zdobywca srebrnego i brązowego medalu w Osace (2 miejsce)
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

Wieniawa bawi się na międzypokoleniowym festynie (zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Wieniawa bawi się na międzypokoleniowym festynie (zdjęcia)

Występy, zawody sportowe i miasteczko medyczne. Dziś Zarząd i Rada Dzielnicy zaprasza na festyn „Wieniawa łączy pokolenia".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium