Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 listopada 2009 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Z miłości do deski. Rozpędzić się 80 km na godzinę i skoczyć

0 3 A A

To jest sposób wyrażania siebie – mówi Łukasz Niedzielski, instruktor Polskiego Związku Snowboardowego. – Co tam dużo mówić: to jest nasz sposób na życie – dodaje Anna Niedzielska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Starsi nie skaczą

– Nam to sprawia radość, niech sprawia ją innym – dodaje Anna. – Jest w tym jakaś filozofia – przyznaje Łukasz. – A może raczej ten sport odzwierciedla osobowość. Trzeba się zmagać z własną fizycznością, z przyrodą, z umiejętnościami, a jednocześnie przeżywa się niezwykłe emocje.

80 na godzinę

Anna prezentuje kolejne deski, na których śmiga po śnieżnych stokach. Każda z nich to inne wspomnienie. – Od dziecka umiałam jeździć na nartach – opowiada. – Ojciec bardzo dbał o moje usportowienie. Kiedyś, wiele lat temu, dostałam deskę w prezencie. Uczyłam się sama. Wyjechaliśmy wtedy za granicę, ale żeby wziąć instruktora trzeba było znać dobrze język i słono zapłacić.

– Nart i deski nie można porównać – przytakuje Łukasz. – I nie można powiedzieć, że na czymś jeździ się łatwiej.

– Ludzie są różni – rzuca Ania, która uczy początkujących i szkoli zaawansowanych. – Wszystko zależy od predyspozycji. Widzę przecież, że niektórym nogi trzęsą się ze strachu I z braku sił.

– Przecież nie od razu robi się salto – śmieje się Łukasz, dla którego to nie jest nic trudnego. Ot, po prostu rozpędzić się do 80 kilometrów na godzinę, skoczyć...

Poste zasady

Co jest najbardziej niebezpieczne?

– Moment zawahania i zderzenie z kimś innym. Przy takiej prędkości i masie ciała to jest niebezpieczne. Snowpark jest najbardziej urazowy. Jednak zawsze trzeba brać pod uwagę predyspozycje fizyczne. Starsi raczej nie skaczą. Jak ktoś w późniejszym wieku zaczyna uprawiać snowboard to raczej nie skoków ryzykuje – tłumaczy Łukasz, a Ania zaraz dodaje, że najgorzej jednak jak ktoś jedzie i nie myśli: – Zasady są proste: ten z góry ma uważać na tych, co są niżej. Ale jak się spotka dwóch niedoświadczonych, to jest kiepsko.

Dzieci się przykładają

Przestawiają te swoje deski, przesuwają palcami po kantach, których jakość ma tak wielkie znaczenie. Wiedzą, które deski są zjazdowe, jakie są uniwersalne a jakie służą do skoków. Posiedli tę wiedzę już wiele lat temu, potrafią sprzęt ocenić okiem znawcy, praktyka, pasjonata.

– Założyliśmy szkołę snowboardową "monsterboard” i uczymy jazdy – mówi Ania. – To wspaniałe, że możemy robić to, co nas pasjonuje, łączyć pracę ze sportem, który tak lubimy. Mamy naprawdę satysfakcję jak widzimy postępy tych, których uczymy. To cieszy.

– Uczymy już małe dzieci – dorzuca Łukasz. – W ogóle ci, którzy jeżdżą na nartach, po godzinie łapią jazdę na desce. A dzieci się nie boją i przykładają się do nauki. A dorosły jednym uchem słucha i myśli o obiedzie, albo o tym, kiedy wreszcie pójdzie na piwo. Ale jak już złapią bakcyla, to uczą się pilnie.

Nad krawędzią

– Mamy takie plany, żeby zamieszkać we Francji i tam uczyć. Ostatnio myślimy tylko o tym – Ania wylicza ważne powody, dla których chcą wybrać taką właśnie przyszłość. – Tam można uprawiać sport przez cały rok, jest wielu chętnych do nauki, choć nie ukrywam, że w kraju staje się to coraz bardziej popularne. Poznaliśmy już trasy w Austrii, we Francji, poznaliśmy zwyczaje i ludzi. Ciągnie nas tam.

Wiedzą, że czasem przyjdzie im się zmagać z ludźmi, pogodą, różnymi przypadkami na stoku, ale tego właśnie chcą.

– Na każdym wyjeździe szkoleniowym na kilkadziesiąt osób, jakies 5 ulega różnym kontuzjom – szczerze mówi Łukasz. – To sport urazowy. Najczęściej "idą” barki, nadgarstki, kość ogonowa, miednica. W górach największe niebezpieczeństwo stwarza pogoda. Nawet nie zawsze da się ocenić sytuację. Pogoda zmienia się w ciągu pół godziny. Trzeba znać bardzo dobrze trasę – kontynuuje Łukasz.

– Można zjeżdżać z góry i w ostatniej chwili zatrzymać się nad krawędzią. Albo i nie. Znad krawędzi odwrotu nie ma. Trzeba wołać pomoc. A to kosztuje – opowiada Łukasz. – Kolega przez pięć lat spłacał ratowników. Tak, w ekstremalnym wydaniu to sport dla silnych i rozsądnych. I tych, którzy potrafią wyciągać wnioski z niedobrych przygód. Ale jaki ładunek adrenaliny!

Pozostałe informacje

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Na pierwszej sesji Rady Miasta Lublin po wyborach samorządowych w kwietniu swoje przysięgi złożyli prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a także nowi radni miejscy.

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

O śmierci artysty poinformowała na facebooku rodzina muzyka.

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Radni wybrali przewodniczącego. A kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!
Na żywo/ZDJĘCIA
galeria

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Radni wybrali przewodniczącego. A kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa pierwsza sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego VII kadencji (2024-2029). Przewodniczącym Sejmiku został prof. Mieczysław Ryba, którego w tajnym głosowaniu poparło 22 z 33 radnych. Za chwilę poznamy jego zastępców, a także marszałka województwa lubelskiego, dwóch wicemarszałków i dwóch członków Zarządu. We władzach Województwa nastąpią kolosalne zmiany. Według naszych informacji swoje stanowisko zachowa jedynie marszałek Jarosław Stawiarski!

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Funkcjonariusze Straży granicznej wspólnie z niemiecką policją zatrzymali organizatora nielegalnej migracji.

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było
Wybory 2024

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było

Miała byś sesja, ale do skutku nie doszła. Bo większość radnych, na dodatek z jednego komitetu, po prostu się na niej nie pojawiła. Nie było więc ślubowania. Wybrany w pierwszej turze wójt również nie został zaprzysiężony. Sytuacja w gminie Księżpol to ewenement na skalę kraju.

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end
WIDEO

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end

Wszyscy z zapartym tchem śledzą losy sokolej rodziny z komina elektrociepłowni. Myśleli, że po śmierci Czarta nic dobrego się nie wydarzy, a jednak pojawił się inny kawaler.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju
Wybory 2024

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju

Choć to kandydatów KWW Janusza Rosłana weszło do Rady Miasta Biłgoraj najwięcej, to władzę w mieście przez najbliższe lata sprawować będzie koalicja KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Niezależni.

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Chociaż nie kandydował do rady, to i tak został starostą. W powiecie parczewskim władzę utrzymał Janusz Hordejuk z PSL.

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Mieszkania na sprzedaż w zachodniopomorskim. Poznaj ofertę godną XXI wieku!

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów
Z KRAJU

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów

W Katowicach, gdzie ma odbyć się dzisiaj wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów wykryto podsłuch. Poinformował o tym Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium