Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

15 listopada 2017 r.
13:22

Škoda Karoq już w salonie w Lublinie. Będzie hit?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 2 A A

Z samochodami jest jak z kobietami. Niekoniecznie liczy się tylko uroda. Ważne jest także wewnętrzne piękno i magnetyzm. Škoda karoq ma te wszystkie cechy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na Sycylii nawet pod koniec października przyjemnie świeci słońce. Przyjemnie jest otworzyć duże okna dachowe i pozwolić śródziemnomorskiej bryzie wchodzić do środka. Nie wolno było przepuścić takiej okazji, jechać autostradą wzdłuż morza. Nowy, 150-konny, półtoralitrowy silnik benzynowy mruczał pod maską, z lekkością poruszając škodę karoq. Nowy czeski SUV jest skazany na sukces. Nawet hejt o kurze na masce czy nudzie w środku. Dlaczego tak będzie?

Kompaktowy na zewnątrz, ogromny w środku

Dlaczego tak kochamy auta typu SUV? Jednym z ważniejszych powodów jest przestrzeń w środku. Podwyższona bryła nadwozia pozwala na wygospodarowanie w środku większej ilości miejsca. Wymiary tego kompaktowego SUV są następujące: 4382 mm długości, 1841 mm szerokości i 1603 mm wysokości. Długi rozstaw osi, to jest 2638 mm, zapewnia przestronne wnętrze.

W środku jest sporo miejsca zarówno z przodu, jak z tyłu. Stoliczki w oparciu przednich foteli jednoznacznie wskazują na rodzinny charakter tego modelu. Odnosi się to również do bagażnika, który ma pojemność 521 l bez składania tylnych siedzeń. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność powiększonego bagażnika wynosi 1630 l. Opcjonalny system tylnych foteli VarioFlex umożliwia dostosowanie pojemności bagażnika w zależności od potrzeb – od 479 do 588 litrów.

System VarioFlex składa się z trzech oddzielnych foteli, które można indywidualnie dostosowywać, a także istnieje możliwość wyjęcia wszystkich foteli – wtedy SUV staje się vanem o maksymalnej pojemności 1810 litrów. Takich rozwiązań jest więcej w tym aucie.

Miękko, jak na śniegu

Karoq jest pierwszą tak miękką škodą. Powiem szczerze, byłem miło tym faktem zaskoczony. Do tej pory czeskie auta miały raczej twardy, niemiecki styl. Ten model zrywa z rutyną, idąc w kierunku „francuskiej” miękkości. Podczas jazdy po dość dziurawych drogach, karoq „przepływał” nad dziurami, ignorując nierówności drogi. Ta cecha przypadła mi do gustu.

Układ kierowniczy działa linowo i precyzyjnie. Kompaktowy SUV podąża za ręką, jak dobrze wytrenowany koń. Manewrowanie na ciasnych parkingach przy marketach nie sprawia żadnych trudności. A za sprawą systemu kamer 360 stopni pozwala na precyzyjną jazdę, niemal z milimetrową dokładnością. Ten system jest oferowany w opcji. Warto jednak za niego dopłacić.

Podobnie jak za wirtualny kokpit, który jest nowością w samochodach czeskiej firmy. Wyświetlacze na kokpicie można ustawić odpowiednio do indywidualnych preferencji. Mogą być duże zegary albo olbrzymia mapa nawigacji. Za ten gadżet też warto dopłacić. Lista gadżetów i asystentów kierowcy jest w tym modelu niezwykle długa. Warto chociażby wymienić schowek na parasol w przednim fotelu, uchwyty na tablety czy otwieranie tylnej klapy przez przeciągnięcie nogą pod tylnym zderzakiem. Czesi nazwali to wirtualnym pedałem.

Pięć silników

Škoda karoq może skrywać pod maską jeden z pięciu silników. W gamie sa dwa benzynowe i trzy wysokoprężne o pojemności 1.0, 1.5, 1.6 i 2.0 l, o mocach od 85115 KM do 190 KM. Wszystkie układy napędowe korzystają z turbodoładowania, silników z bezpośrednim wtryskiem, technologii Stop-Start oraz układu odzyskiwania energii hamowania. Są wydajne i spełniają normę emisji Euro 6. Poza najpotężniejszym dieslem, wszystkie układy napędowe dostępne są z 6‑biegową skrzynią ręczną albo 7-stopniową skrzynią DSG. Silnik 2.0 TDI w wariancie 190 KM ma napęd na cztery koła i 7-stopniową skrzynię DSG w standardzie. Wersja z silnikiem 1.5 TSI oferuje system dezaktywacji cylindrów w wyposażeniu dodatkowym.

Moim zdaniem optymalna moc przypadku tego modelu to 150 koni. Dlatego trzeba wybierać nowy, półtoralitrowy silnik benzynowy lub dwulitrowego diesla. Ten ostatni proponuje 340 Nm, ten pierwszy 250 NM.

Silnik wysokoprężny jest dobrze wyciszony. Wprawdzie teraz trwa nagonka na tego rodzaju napęd, ale diesel ma wiele plusów. Nisko położny moment pozwala na żwawą jazdę od samego dołu. Auto przy 2000 obrotów sunie po autostradzie z maksymalną dopuszczalną prawem prędkością, zużywa przy tym symboliczne 5 litrów paliwa na 100 km. Jest to dobra propozycja dla ludzi dużo jeżdżących.

Natomiast nowy silnik 1.5 TSi to miejski wojownik. Szybki, bo do setki potrzebuje zaledwie 8,4 sek. W sam raz do miasta, na krótkie przeloty do pracy i do domu. Cechą wyróżniającą ten silnik jest system odłączania cylindrów Active Cylinder Technology (ACT). Działa on poprzez wyłączenie z pracy na krótki czas drugiego i trzeciego cylindra, kiedy ich moc nie jest potrzebna. Silnik pracuje zatem bardziej wydajnie i, w zależności od stylu jazdy, oszczędza nawet do 0,5 l na 100 km. ACT działa w zakresie prędkości obrotowej od 1400 do 4000 obr./min do prędkości jazdy 130 km/h. Z tym silnikiem karoq osiąga prędkość maksymalną 204 km/h i spala średnio 5,4 l na 100 km.

Podsumowanie

Nowa škoda karoq to ciekawe auto, z dużą liczbą ciekawych rozwiązań. Wczoraj pierwszy karoq przyjechał do salonu Škoda Żagiel Auto w Lublinie. Można już umawiać się na jazdy testowe.

Cena zaczyna się od 87 tys. zł. Wersja godna uwagi, czyli z lepszym wyposażeniem i mocniejszym silnikiem to koszt około 100 tys. zł. Mimo to, karoq jest skazana na sukces.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium