Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

25 maja 2016 r.
15:49

Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych - program. Gdzie pokażą się w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 4 A A
27 maja 2016 9:00

Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych dojechał do 30. To okazja do wielkiej fety. Na jubileuszowy rajd przyjedzie do w Lublina 70 perełek motoryzacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiosna zawsze kojarzy się z rajdem pojazdów zabytkowych. Od 1973 roku, prawie każdej wiosny, Kazimierz, Lublin, Nałęczów były mekką weteranów.

Tylko do 1945 roku

Jan Milczek, chodząca historia lubelskiego i polskiego ruchu weterańskiego, może godzinami opowiadać o ludziach, pasji do zabytkowych pojazdów i samych czterokołowych weteranach. - Jak zwykle wszystko przez dziennikarzy. W 1973 roku redaktorzy Leszek Mazurek i Jerzy Turżański z „Kuriera Lubelskiego”, wraz z działaczami Automobilklubu Lubelskiego, zorganizowali akcję poszukiwania samochodów sprzed 1945 roku - opowiada Jan Milczek. Na terenie „starego” województwa lubelskiego znaleziono 65 takich pojazdów. Były to auta Hansa, BMW, Fiat, Oldsmobile, Willys, Adler, GAZ, Ford. - Pamiętam, że redaktorzy jeździli po całym regionie w poszukiwaniu tych aut. Mieli wówczas do dyspozycji nowiutkiego polskiego fiata 125, którym wzbudzali ogromną sensację - opowiada Jan Milczek.

Jesienią 1973 roku zorganizowano pierwszy rajd starych samochodów. - Wzięły w nim udział 22 pojazdy. Pojechaliśmy do Tomaszowic i z powrotem. Na ulicach zgromadziły się tłumy ludzi. Być może był to efekt na modę retro, która w tym czasie była niezwykle popularna. Nigdy potem rajdowi nie towarzyszyło takie zainteresowanie - dodaje Jan Milczek.

Po rajdzie przy Automobilklubie Lubelskim powstała Komisja Pojazdów Zabytkowych, której pierwszym przewodniczącym został Jan Milczek. Zabytki motoryzacji zawsze przyciągały ludzie wszelkich profesji. W kole aktywnie udzielali się studenci, uczniowie, prawnicy. Lekarze czy ludzie mediów.

Szalone czasy

Pierwsze lata działania komisji były tak szalone, jak całe lata 70. minionego wieku. - Pamiętam, że prześcigaliśmy z Lubelskim Klubem Jeździecki w oprawie ślubów. Oni jeździli do ślubów w strojach Księstwa Warszawskiego, a my zaś organizowaliśmy kolumny zabytkowych pojazdów. Do dziś nie wiem, kto wygrał w tej rywalizacji - dodaje Jan Milczek.

A sukcesów lubelskim weteranom nie brakowało. Z biegiem czasu lubelscy zawodnicy zdobywali coraz więcej weterańskch laurów. Dariusz Filimowicz w 1978 roku został wicemistrzem Polski, a w 1995 zdobył tytuł mistrza Polski na samochodzie Dixi z 1928 r. Zygmunt Nitrowski, mistrz Polski z 1979, brał udział w Rajdzie Monte Carlo. Wraz z pilotem Janem Pedą w samochodzie studebaker zmierzyli się z kultową trasą. Jan Milczek, wicemistrz Polski z 1994 i 1995 roku swoim BMW 315 Sport z 1934 roku brylował na rajdach w Austrii, Czechosłowacji i Francji. Nie zabrakło też miłośników zabytkowych jednośladów. Tomasz Jusyn wielokrotny zdobywał tytuł mistrza Polski na motocyklu Dollar. To tylko niektóre osiągnięcia z długiej listy tytułów zdobytych przez lubelski weteranów.

Auta z Lublina były też gwiazdami srebrnego ekranu. Grały min. w „Vabanku”, „Lata 20, lata 30”. - Najważniejsze jest jednak to, że dzięki popularyzacji tej pasji udało się nam uratować wiele unikatowych pojazdów - dodaje Jan Milczek.

30. urodziny rajdu

Lublin na trzy dni stanie się stolicą zabytków motoryzacji. - Mamy już 70 zgłoszeń na nasz jubileuszowy, 30. Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych. Będziemy gościć 35 załóg z kraju i zagranicy, a pozostałych 35 to członkowie naszego klubu. Załogi zameldują się w Lublinie, w Boże Ciało, 26 maja, w czwartek, w bazie rajdu, hotelu Royal Botanic - mówi Roman Gawęda z Komisji Pojazdów Zabytkowych.

Najstarszym autem na liście zgłoszeń jest Mc Laughlin M45 z 1919 roku. Nieco młodszy jest Ford A Roadster Deluxe z 1931 czy Oldsmobile F-32 z 1932 rodziny Dziewów z Lublina. Ale też będą takie perełki, jak Borgward Isabella Cabrio z 1961 roku czy legendarny Jaguar E-Type z 1970 roku.

Program

Zabytki ruszą na rajdowe szlaki w piątek, 27 maja. Z bazy rajdu przejadą na parking przy Szkoły Podstawowej nr 12, mieszczącej się przy Sławinkowskiej 50 w Lublinie. O godzinie 9 wystartuje pierwszy zawodnik, kolejni ruszą, co minutę. Od 9.30 do 11 zaplanowano próby sprawnościowe przy obiektach Targów Lublin i przy Arenie Lublin. Sukcesywnie zawodnicy będą jechać dalej, pod salon Mitsubishi w Lublinie, przy ul Nałęczowskiej, na kolejną próbę (od 10 do 11.30). Od godz. 11 do 12.30 auta zameldują się w Wojciechowie, przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Potem weterani pojadą do Nałęczowa, gdzie do godz. 14, w Parku Zdrojowym, przed stać pod budynkiem Starych Łazienek.

W sobotę rajd ponownie ruszy z parkingu przy SP nr 12. O 9.30 kierowcy ruszą na trasę Lublin-Czechów, Snopków, Jakubowice, Dys, Ciecierzyn, Rudnik do Browaru przy ul. Bernardyńskioej. - O 13.30 zawodnicy ruszą w kierunku lubelskiego zamku. Tam przewidujemy najciekawszą cześć naszego rajdu. W godzinach od 13.30 do 17 rozegra się konkurs elegancji - dodaje Grzegorz Soboń z AL. 50 aut stanie na dziedzińcu, 20 przed zamkiem.

Wstęp jest bezpłatny.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium