piątek, 23 marca 2018 r.

Moto

Nie wszyscy muszą płacić mandaty z fotoradarów. Jak to możliwe?

Dodano: 12 marca 2018, 10:03
Autor: Paweł Puzio

W woj. lubelskim działają 22 fotoradary
W woj. lubelskim działają 22 fotoradary

Kierowcy z Ukrainy czy Białorusi jeżdżący po polskich drogach mogą ignorować fotoradary. Nie ma bowiem prawnej możliwości, aby egzekwować od nich mandaty za zarejestrowane przekroczenia prędkości

W woj. lubelskim działają 22 fotoradary, dwa odcinkowe pomiary prędkości i jeden rejestrator wjazdu na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. W minionym roku w całej Polsce urządzenia należące do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zarejestrowały 973 tys. naruszeń. 4 proc. przypadków dotyczyło pojazdów zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej, a 8 proc. to pojazdy zarejestrowane poza UE. – W województwie lubelskim zarejestrowano 45,8 tys. naruszeń – mówi Wojciech Król, rzecznik prasowy GITD.

W przypadków kierowców z Unii Europejskiej sprawa jest prosta – mandaty do nich docierają. Podobnie jest z kierowcami z Polski popełniającymi wykroczenia na terenie UE. Ale po naszych drogach, ze względu na bliskość granicy, porusza się bardzo dużo samochodów na ukraińskich rejestracjach. I zdjęcia im zrobione zamiast zamienić się w mandat, trafiają do kosza. Dzieje się tak, bo nie ma możliwości prawnej, aby ustalić kierowcę auta spoza Unii Europejskiej i zmusić go do zapłacenia mandatu. Straż Graniczna, która teoretycznie mogłaby na granicy egzekwować zalegle mandaty nie ma dostępu do systemu GITD.

Inaczej jest w Niemczech, gdzie służby policyjne czy graniczne mają możliwość sprawdzenia w terminalach, czy kierowca spoza Unii Europejskiej ma zaległości mandatowe. Kilka lat temu problem wytknęła Najwyższa Izba Kontroli, jednak do tej pory polskie prawo nie zmieniło się w tej kwestii.

Przedstawiciele GITD zaznaczają, że podczas kontroli drogowych nałożyli łącznie 1,9 tys. mandatów na sprawców wykroczeń spoza Unii Europejskiej. To jednak niewiele w porównaniu z ogólną liczbą takich wykroczeń.

Średni mandat w Polsce wynosi 250 złotych. Gdyby opierać się wyłącznie na statystykach w skali roku, tylko w naszym regionie budżet państwa statystycznie traci 916 tysięcy złotych. W skali kraju to ok. 20 milionów rocznie. W tych przypadkach nie chodzi jednak tylko o pieniądze, ale także o bezpieczeństwo. Po zainstalowaniu fotoradaru w Łuszczowie liczba wypadków spadła do zera. Wcześniej było to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Polsce.

Czytaj więcej o: drogi fotoradar mandat fotoradar
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Hefalu-123
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 marca 2018 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie można wyegzekwować? Co za problem wprowadzić do komputera i ściągać na granicy przy powtórnym wjeździe pod rygorem zakazu wjazdu?
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie tu chodzi o to by je..ać Polak Polaka orgazm gwarantowany.
Rozwiń
Hefalu-123
Hefalu-123 (12 marca 2018 o 19:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Slowo "DZICZ". zostaw dla siebie. Wielki swiatowiec sie znalazl z lubelskiego. Proponuje wycieczeke do UK bedziesz wiedzial gdzie ustawiaja w szergu takich panow jak ty. 
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinna ich karać straż graniczna
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 18:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz już wiemy dlaczego Ukraińcy pędzą po naszych drogach "na złamanie karku". Mają duże oświadczenie w zakresie łamania polskich przepisów i nieudolności naszych władz. A że na drogach "trup ściele się gęsto" ... to już inna sprawa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!