niedziela, 18 marca 2018 r.

Moto

Porady przed kupnem samochodu. Internet zastąpił szwagra

Dodano: 31 maja 2016, 12:39
Autor: p.p.

Zakup używanego samochodu kojarzy się ze sporym ryzykiem, dlatego przed zapadnięciem ostatecznej decyzji konsultujemy się z różnymi osobami. Coraz rzadziej są wśród nich „szwagier” i znajomy mechanik.

Według szacunków specjalistów z firmy Master1, która zajmuje się handlem samochodami po leasingu, tylko około 20 proc. kupujących deklaruje, że wybierając konkretne auto polega wyłącznie na swojej opinii. Zdecydowana większość potencjalnych nabywców stara się potwierdzić u kogoś zasadność swojego wyboru. Jest to naturalne przede wszystkim ze względu na stopień zaawansowania technologicznego współczesnych samochodów.

– Jeszcze kilka lat temu amatorzy używanych pojazdów pojawiali się na giełdzie czy w komisie w towarzystwie „specjalistów” – najczęściej członka rodziny, który legitymował się dyplomem mechanika lub znajomego taksówkarza, który z praktyki wiedział, co i gdzie należy sprawdzić. Z czasem takie osoby przestały po prostu nadążać za specjalistyczną wiedzą producentów. Rolę życzliwych komentatorów przejął internet, natomiast rzeczywistą, prawdziwą rekomendację i ocenę konkretnego auta uzyskuje się w inny sposób – mówi Grzegorz Grodecki z grupy Masterlease, właściciela sieci Master1.

Zdaniem specjalistów ponad 50 proc. osób, które odwiedzają plac, by kupić używany samochód po leasingu decyduje się na umówienie wizyty w ASO. Dostarczenie wskazanego samochodu do wybranego ASO staje się rynkowym standardem.

– Jest to szczególnie istotne w przypadku pojawienia się usterek, za które odpowiada sprzedawca. Wybierając sprzedawcę warto zastanowić się, czy mamy pewność, jak on się zachowa w przypadku konieczności skorzystania z prawa rękojmi – doradza Grzegorz Grodecki.
Wartością jest również możliwość przeprowadzenia jazdy próbnej poza placem, na którym stoją samochody. Mniejsi sprzedawcy często nie oferują takiego rozwiązania ze względu na koszty związane z ubezpieczeniem proponowanych aut.

Przejażdżka poza placem to jeden z najważniejszych momentów przed podjęciem decyzji – w trakcie takiej próby liczą się nie tylko zebrane wcześniej opinie, ale również, a może przede wszystkim, indywidualne wrażenia kupującego.

Zdecydowana większość klientów, jako źródło konsultacji i zbierania opinii przed zakupem, wskazuje internet. Zdaniem specjalistów, to źródło wiedzy należy traktować jako uzupełnienie informacji przekazywanych przez zaufanego sprzedawcę. Szczególnie istotna jest możliwość sprawdzenia auta w CEPiK i poznanie on-line jego historii (www.historiapojazdu.gov.pl).

Czytaj więcej o: motoryzacja
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 maja 2016 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Aby uniknąć niespodzianek, należy w ASO, stacji badań pojazdów sprawdzić stan techniczny pojazdu, nie będzie póżniej przykrych niespodzianek.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!