Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

22 grudnia 2015 r.
17:44

W całym kraju podrożało OC. W Lublinie nawet o 33 proc.

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 18 A A
Fot. Jacek Świerczyński
Fot. Jacek Świerczyński

Na koniec 2015 r. ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC są w całym kraju zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. W Lublinie składki dla przykładowego kierowcy wzrosły nawet o 33 proc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wzroście składek za OC rynek ubezpieczeniowy upatruje lekarstwa na obecną sytuację ubezpieczycieli, którzy od dłuższego już czasu mierzą się z problemem nierentowności polis komunikacyjnych. Według danych zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) zakłady ubezpieczeń zakończyły 2014 r. stratą techniczną z OC w wysokości 795,7 mln zł, z kolei na koniec czerwca br. zanotowały 327 mln zł straty.

– Bez wątpienia 2015 słusznie nazywany jest rokiem wyższych cen OC. Kilkunastoprocentowe podwyżki zauważalne były już w styczniu. Nic nie wskazuje na to, aby w 2016 r. ten zwyżkowy trend miał zostać zahamowany, choć ceny nie będą raczej rosły tak gwałtownie jak do tej pory – mówi Bartłomiej Behnke z porównywarki ubezpieczeń Superpolisa.pl.

Multiagencja Superpolisa cyklicznie monitoruje poziom cen OC we wszystkich miastach wojewódzkich dla tych samych, przykładowych profili kierowców i samochodów: 33-letniego właściciela 5-letniego opla astry, który prawo jazdy ma od 10 lat i już 7 rok opłaca OC oraz 37-latka z prawem jazdy od 15 lat, od 10 lat wykupującego OC, który jeździ 4-letnim volkswagenem golfem. O ile w ciągu roku wzrosła dla nich minimalna cena OC?

Poziom podwyżek zależy od miasta, ale we wszystkich bez wyjątku stolicach województw OC jest teraz wyraźnie droższe niż przed rokiem. W Lublinie najniższa dostępna na rynku składka dla pierwszego kierowcy to obecnie 415 zł – niemal tyle samo co w styczniu i lipcu 2015 roku, ale aż o blisko 100 zł (o 31 proc.) drożej niż pod koniec ubiegłego roku. Podobnie w przypadku drugiego kierowcy, dla którego w porównaniu z 2014 r. minimalna cena w Lublinie jest obecnie o 26 proc. wyższa. Ten trend dobrze obrazują także przykłady m.in. Gdańska czy Warszawy, gdzie 33-latek kupi dziś OC odpowiednio o 46 proc. i 52 proc. droższe.

Wciąż można oszczędzić

Wyższe ceny nie oznaczają, że od teraz na ubezpieczeniu OC kierowcy nie mogą zaoszczędzić. Wzrost składek nie spowodował bowiem, że są one same u wszystkich ubezpieczycieli. Tzw. wojna cenowa, a czyli chęć pozyskiwania przez ubezpieczycieli klientów dzięki atrakcyjnym cenom, przeniosła się po prostu na nieco wyższy poziom. W praktyce na rynku wciąż bez trudu można znaleźć tańsze i droższe polisy – wystarczy porównać ceny w jak największej liczbie towarzystw. Korzystają z internetowej porównywarki ubezpieczeń przykładowy kierowca opla astry z Lublina, w jednej firmie kupi OC za 415 zł, a w innej aż za 1521 zł. To aż ponad 1100 zł różnicy, które wspomniany kierowca może zaoszczędzić.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 02:51
W piatek kupilem polise oc o 8zl drożej niz rok temu (na cenyOC.PL). To 1.5% drożej. Gdzie te gigantyczne podwyżki ??
Avatar
Gość / 2 lutego 2016 o 10:54
Nie ma jakiegoś tragizmu, bez przesady ja jak wyliczam swoje OC tutaj www.mfind.pl/ubezpieczenia/kalkulator-oc-ac/ to z roku na rok cena wacha się tak od 5 do 10 złoty .
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 22:58
No cóż składki idą w górę. Jeździmy jak nam się udaje raz lepiej raz gorzej. Ale do rzeczy proszę popatrzeć co się dzieje na drogach to prawie istny horror. Dlatego stawki idą w górę. Proszę popatrzeć na statystyki w weekendy ilu zabitych ,ile osób rannych. Ktoś musi zebrać składki i zapłacić poszkodowanemu czasami do końca życia rentę. Firma ubezpieczeniowa nie jest instytucją charytatywną. Jeżli prowadzisz biznes i Ci się nie spina to po prostu jesteś bankrutem. Trochę moi panowie ekonomii i wyobraźni. Pisać każdy może , a my jesteśmy najmądrzejsi i na wszystkim się znamy. Według jednego z moich przedmówców będą jeździć bez OC. Uważaj na siebie aby nikt Cię nie trafił na drodze wtedy będziesz miał problem.
No cóż składki idą w górę. Jeździmy jak nam się udaje raz lepiej raz gorzej. Ale do rzeczy proszę popatrzeć co się dzieje na drogach to prawie istny horror. Dlatego stawki idą w górę. Proszę popatrzeć na statystyki w weekendy ilu zabitych ,ile osób rannych. Ktoś musi zebrać składki i zapłacić poszkodowanemu czasami do końca życia rentę. Firma ubezpieczeniowa nie jest instytucją charytatywną. Jeżli prowadzisz biznes i Ci się nie spina to po prostu jesteś bankrutem. Trochę moi panowie ekonomii i wyobraźni. Pisać każdy może , a my jesteśmy najm... rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 16:27
Jeździli pijani, a teraz dodatkowo będą jeździć bez OC. EXTRA!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 o 23:11
A co na to prezes ojciec narodu ???? Jak żyć ?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 o 15:33
Ludzie piszecie Dyrdymały" ! Składki rosną ze względu "potrzebę" podniesienia zysku udziałowców firm ubezpieczeniowych ! Jest jeden z najlepszych interesów wszech czasów. A w dodatku w Polsce firmy ubezp. robią co chcą wypłacając tylko częściowe ubezpieczenia. Zwróćcie uwagę, że w naszym kraju powstają wciąż nowe towarzystwa ubezpieczeniowe. To co ? pchają się do branży bo chcą pomóc poszkodowanym ? Pamiętajcie, że najlepiej zarabia się na cudzym nieszczęściu !!!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 o 13:31

Jeszcze trochę i PIS zrobi z Polski drugą Grecję...

Nie doczekasz poziomu życia w "biednej" Grecji.

Avatar
mkmkmkm / 25 grudnia 2015 o 21:06

składki OC powinny wzrosnąć na wsiach i małych miasteczkach bo ci ludzie częściej jeżdżą do dużych miasta i powodują kolizje nie wiedząc jak jeździć !!!! a przez to składki w dużych miastach są wyższe !

Ciekawe skąd Ci się to wzięło twierdzenie o kierowcach ze wsi i małych miast. Bo o podniesieniu składek na ubezpieczenie OC było wiadomo już dużo wcześniej tylko miały wejść dopiero od nowego roku

Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 20:12
Podwyżki tu i tam po nowym roku tylko kto to wytrzyma. Ja zarabiam 1360 zł z dodatkiem za wieloletnią prace(17 lat) w sektorze kultury, nie mamy żadnych nagród ani trzynastek a po nowym roku nie obejmie mnie podniesienie kwoty najniższej krajowej, tak skonstruowane jest prawo. W naszym regionie w podobnej sytuacji jest wiele ludzi pracujących na pełnych etatach i niestety nasz los się nie zmieni jedynie powiększymy grono ludzi nie biednych ani ubogich lecz nędzarzy.
Avatar
Gość / 24 grudnia 2015 o 13:13
składki OC powinny wzrosnąć na wsiach i małych miasteczkach bo ci ludzie częściej jeżdżą do dużych miasta i powodują kolizje nie wiedząc jak jeździć !!!! a przez to składki w dużych miastach są wyższe !
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 02:51
W piatek kupilem polise oc o 8zl drożej niz rok temu (na cenyOC.PL). To 1.5% drożej. Gdzie te gigantyczne podwyżki ??
Avatar
Gość / 2 lutego 2016 o 10:54
Nie ma jakiegoś tragizmu, bez przesady ja jak wyliczam swoje OC tutaj www.mfind.pl/ubezpieczenia/kalkulator-oc-ac/ to z roku na rok cena wacha się tak od 5 do 10 złoty .
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 22:58
No cóż składki idą w górę. Jeździmy jak nam się udaje raz lepiej raz gorzej. Ale do rzeczy proszę popatrzeć co się dzieje na drogach to prawie istny horror. Dlatego stawki idą w górę. Proszę popatrzeć na statystyki w weekendy ilu zabitych ,ile osób rannych. Ktoś musi zebrać składki i zapłacić poszkodowanemu czasami do końca życia rentę. Firma ubezpieczeniowa nie jest instytucją charytatywną. Jeżli prowadzisz biznes i Ci się nie spina to po prostu jesteś bankrutem. Trochę moi panowie ekonomii i wyobraźni. Pisać każdy może , a my jesteśmy najmądrzejsi i na wszystkim się znamy. Według jednego z moich przedmówców będą jeździć bez OC. Uważaj na siebie aby nikt Cię nie trafił na drodze wtedy będziesz miał problem.
No cóż składki idą w górę. Jeździmy jak nam się udaje raz lepiej raz gorzej. Ale do rzeczy proszę popatrzeć co się dzieje na drogach to prawie istny horror. Dlatego stawki idą w górę. Proszę popatrzeć na statystyki w weekendy ilu zabitych ,ile osób rannych. Ktoś musi zebrać składki i zapłacić poszkodowanemu czasami do końca życia rentę. Firma ubezpieczeniowa nie jest instytucją charytatywną. Jeżli prowadzisz biznes i Ci się nie spina to po prostu jesteś bankrutem. Trochę moi panowie ekonomii i wyobraźni. Pisać każdy może , a my jesteśmy najm... rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 16:27
Jeździli pijani, a teraz dodatkowo będą jeździć bez OC. EXTRA!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 o 23:11
A co na to prezes ojciec narodu ???? Jak żyć ?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 o 15:33
Ludzie piszecie Dyrdymały" ! Składki rosną ze względu "potrzebę" podniesienia zysku udziałowców firm ubezpieczeniowych ! Jest jeden z najlepszych interesów wszech czasów. A w dodatku w Polsce firmy ubezp. robią co chcą wypłacając tylko częściowe ubezpieczenia. Zwróćcie uwagę, że w naszym kraju powstają wciąż nowe towarzystwa ubezpieczeniowe. To co ? pchają się do branży bo chcą pomóc poszkodowanym ? Pamiętajcie, że najlepiej zarabia się na cudzym nieszczęściu !!!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 o 13:31

Jeszcze trochę i PIS zrobi z Polski drugą Grecję...

Nie doczekasz poziomu życia w "biednej" Grecji.

Avatar
mkmkmkm / 25 grudnia 2015 o 21:06

składki OC powinny wzrosnąć na wsiach i małych miasteczkach bo ci ludzie częściej jeżdżą do dużych miasta i powodują kolizje nie wiedząc jak jeździć !!!! a przez to składki w dużych miastach są wyższe !

Ciekawe skąd Ci się to wzięło twierdzenie o kierowcach ze wsi i małych miast. Bo o podniesieniu składek na ubezpieczenie OC było wiadomo już dużo wcześniej tylko miały wejść dopiero od nowego roku

Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 20:12
Podwyżki tu i tam po nowym roku tylko kto to wytrzyma. Ja zarabiam 1360 zł z dodatkiem za wieloletnią prace(17 lat) w sektorze kultury, nie mamy żadnych nagród ani trzynastek a po nowym roku nie obejmie mnie podniesienie kwoty najniższej krajowej, tak skonstruowane jest prawo. W naszym regionie w podobnej sytuacji jest wiele ludzi pracujących na pełnych etatach i niestety nasz los się nie zmieni jedynie powiększymy grono ludzi nie biednych ani ubogich lecz nędzarzy.
Avatar
Gość / 24 grudnia 2015 o 13:13
składki OC powinny wzrosnąć na wsiach i małych miasteczkach bo ci ludzie częściej jeżdżą do dużych miasta i powodują kolizje nie wiedząc jak jeździć !!!! a przez to składki w dużych miastach są wyższe !