Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 lutego 2020 r.
7:29

"Hallelujah" Cohena na ślubie w kościele nie przejdzie. Arcybiskup lubelski ograniczył listę utworów

314 137 A A
Członkowie Budki Suflera zagrali w archikatedrze słynny przebój grupy pt. „Czas ołowiu”. Biskup udzielił im dyspensy, która miała „charakter wyjątkowy i przez to jednorazowy”<br />
Członkowie Budki Suflera zagrali w archikatedrze słynny przebój grupy pt. „Czas ołowiu”. Biskup udzielił im dyspensy, która miała „charakter wyjątkowy i przez to jednorazowy”
(fot. TVP Lublin)

Jeśli ktoś chciałby ozdobić swój kościelny ślub jakimś filmowym przebojem czy romantyczną piosenką, to w lubelskiej archidiecezji nie ma na to szansy. Metropolita dyscyplinuje kapłanów i organistów w zakresie doboru muzyki towarzyszącej ceremoniom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie ma zgody na wprowadzanie do liturgii muzyki, która nie powstała na potrzeby kultu i modlitwy, ale jako rozrywka, a często też w celach komercyjnych. Kościół ma prawo stać na straży własnej liturgii, oceniając teksty utworów pod względem teologicznym, jak też ich wartość artystyczną – zaznacza ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz i rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

Saksofon odpada

Chodzi o lutowe zarządzenie metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika „w sprawie wykonywania muzyki podczas celebracji Mszy świętych”.

„Ze względu na pojawiające się nieprawidłowości podczas sprawowania Mszy św. obrzędowych, zwłaszcza ślubnych i pogrzebowych, przypominam kapłanom, muzykom kościelnym oraz wszystkim zainteresowanym wiernym, aby pilnie wystrzegać się, by pod pozorem podnoszenia okazałości nie wprowadzać do obrzędów czegoś czysto świeckiego albo niezgodnego z kultem Bożym
– pisze abp Budzik w zarządzeniu, które opublikowano na stronie internetowej lubelskiej kurii.

Dlatego też we wszystkich kościołach na terenie archidiecezji lubelskiej podczas „wszystkich celebracji liturgicznych”, a zwłaszcza podczas ślubów i pogrzebów, mogą być wykonywane „wyłącznie utwory liturgiczne”.

„Nie wolno więc wykonywać podczas liturgii muzyki o charakterze świeckim, w tym muzyki filmowej i rozrywkowej. Nie jest także dopuszczalne wykonywanie podczas sprawowania liturgii utworów o treści religijnej, ale z wykorzystaniem muzyki świeckiej”.
Pytania o możliwość odtworzenia w kościele świeckich utworów się zdarzają. Dopytują o to przede wszystkim młodzi ludzie. - W ciągu 4 lat, kiedy jestem proboszczem, zgłosiły się do nas dwie pary z pytaniem, czy podczas ich ślubu może zostać odtworzony utwór Leonarda Cohena „Hallelujah”. Nie wyraziłem na to zgody – przyznaje ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie.

Bywa też, że na pogrzebach są odtwarzane świeckie utwory, czasem z udziałem zespołu. Zwykle chodzi o ulubione piosenki zmarłej osoby. Tyle że jest to już po złożeniu ciała do grobu i zakończeniu ceremonii pogrzebowej.

Są też wytyczne dotyczące instrumentów. W świątyni podczas liturgii powinny wybrzmiewać przede wszystkim organy. Mogą być też inne instrumenty, „z wyjątkiem tych, które są wykorzystywane w muzyce rozrywkowej, np. pianino elektroniczne, akordeon, perkusja, gitara elektryczna, saksofon, syntezator itp. Niedopuszczalne jest odtwarzanie podczas liturgii muzyki z urządzeń elektronicznych.

Wyjątek dla Lipki

12 lutego, a wiec niemal tydzień po wydaniu zarządzenie arcybiskupa, podczas pogrzebu Romualda Lipki członkowie Budki Suflera zagrali w archikatedrze słynny przebój grupy pt. „Czas ołowiu”, z wykorzystaniem m.in. perkusji. Było to już jednak po liturgii.

– Prawo kościelne pozwala biskupowi diecezjalnemu udzielić dyspensy od ustaw dyscyplinarnych, jeśli uzna to za pożyteczne dla duchowego dobra wiernych. Tak stało się w przypadku mszy św. pogrzebowej śp. Romualda Lipki – wyjaśnia ks. Jaszcz. – Rzeczywiście podczas liturgii pojawiły się instrumenty wykorzystywane w muzyce rozrywkowej. Stało się tak ze względu na szczególny charakter tego pogrzebu i osobę Zmarłego, na prośbę jego przyjaciół. Ta dyspensa miała charakter wyjątkowy i przez to jednorazowy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Psychiatria i jej wyzwania. Trwa naukowa konferencja

Psychiatria i jej wyzwania. Trwa naukowa konferencja

Trwa XXIV edycja Lubelskich Spotkań Naukowych. Specjaliści z całej Polski przyjechali do Lublina, aby podyskutować na temat współczesnych wyzwań w psychiatrii.

Tutaj młodzi uczą się życia. Dziś wspólnie świętowali
galeria

Tutaj młodzi uczą się życia. Dziś wspólnie świętowali

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie odbył się piknik rodzinny. To okazja do integracji, ale też pokazania własnych talentów.

Do Wozu - Strefa Tuningu
WIDEO
film

Do Wozu - Strefa Tuningu

"Do Wozu" to program motoryzacyjny, który nie tylko zabiera widzów w emocjonującą podróż po świecie samochodów, ale także otwiera drzwi do niezwykłych historii ludzi związanych z tą pasją.

Fogo Unia Leszno - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Fogo Unia Leszno - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Z lekkim opóźnieniem, bo o godzinie 18.15 ma rozpocząć się mecz pomiędzy Fogo Unią Leszno, a Orlen Oil Motorem Lublin. Czy osłabieni gospodarze będą w stanie nawiązać walkę z będącymi w koncertowej formie "Koziołkami"?

Rolkarze opanują Park Ludowy
25 maja 2024, 11:00

Rolkarze opanują Park Ludowy

Wspólny przejazd alejkami Parku Ludowego, nauka jazdy z instruktorem, pokazy oraz konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z przygotowanych na sobotę (25 maj) atrakcji w ramach wydarzenia – Pierwszy Freeride – Lublin na rolkach.

Spośród 34 rywalizujących zespołów, tylko jeden najlepiej ratuje życie
foto/wideo
galeria
film

Rywalizowały 34 zespoły, ale tylko jeden najlepiej ratuje życie

Za nami X Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Udział wzięły drużyny z całej Polski, ale tylko jedna może poszczycić się tym, że najlepiej ratuje ludzkie życie.

Na lekarza: Nowa metoda oszustów

Na lekarza: Nowa metoda oszustów

W ostatnim czasie złodzieje znów wyłudzili duże sumy pieniędzy od starszych osób. Dwie seniorki straciły wszystkie oszczędności. Jedna przez strach o syna, druga przez… zakochanie

Lekarz pogotowia stwierdził zgon

Nieszczęście na przystanku

85-letnia kobieta zasłabła na przystanku MPK przy ulicy Diamentowej. Niestety nie udało się jej uratować.

ilustracyjne

8-letek wjechał w latarnię. Na pomoc rzucił się policjant

Mocno poturbował się 8-latek, który wpadł rowerem w latarnię

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Tak bawią się Bronowice (zdjęcia). Wieczorem zagrają gwiazdy disco polo. Wstęp wolny!
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Tak bawią się Bronowice (zdjęcia). Wieczorem zagrają gwiazdy disco polo. Wstęp wolny!

Dzisiaj Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice, jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście obchodzi 25. urodziny. Z okazji srebrnego jubileuszu w ramach Bronowickich Kulturaliów Stowarzyszenie organizuje VII Wojewódzką Gala dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Niepełnosprawnościami. Pierwsza część wydarzenia – występy artystyczne dzieci i młodzieży z bronowickich placówek szkolno-oświatowych już za nami. W drugiej popołudniowej części gali na scenie zobaczymy m.in. lubelskich utalentowanych, młodych artystów, uczestników The Voice Kids - Gracjanę Górkę oraz Maksa Belniaka, a także znane i lubiane w całym kraju gwiazdy disco polo, zespoły Playboys i DEFIS. Początek koncertów o godz. 17:30. Wstęp wolny.

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy
LUBLIN

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy

Od soboty 25 maja do wtorku 28 maja w Lublinie zamknięty zostanie plac Zamkowy. Nie będzie tam można ani wjechać ani zaparkować. Utrudnienia dotyczyć będą także innych ulic w okolicy Starego Miasta.

Młodzież do rolnictwa się nie garnie

Młodzież do rolnictwa się nie garnie

Mimo trudności, problemów demograficznych i niewielkiego zainteresowania zawodami rolniczymi wśród młodzieży, Zespół Szkół Agrobiznesu im. Macieja Rataja w Klementowicach z gminie Kurów - wciąż funkcjonuje, nieprzerwanie od 1940 roku. Kształci Polaków i obcokrajowców.

Puławy dzisiaj i 20 lat temu. Tak zmieniło się miasto
galeria

Puławy dzisiaj i 20 lat temu. Tak zmieniło się miasto

Nowe drogi, budynki użyteczności publicznej, boiska, hipermarkety - ostatnie 20 lat dla Puław to okres rozwoju w wielu obszarach. Zmiany, jakie zachodziły w tym czasie, uwieczniano na zdjęciach lotniczych i satelitarnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty