Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Parczew

20 listopada 2020 r.
16:36

Niewielka wiejska szkoła wygrała duże pieniądze na chemiczne laboratorium

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
66 1 A A
Uczniowie po lekcjach przeprowadzali eksperymenty
Uczniowie po lekcjach przeprowadzali eksperymenty (fot. K. Piątkowska–Sawczuk )

Uczniowie tej małej szkoły w Kostrach (gmina Milanów) po lekcjach nie szli od razu do domu. Woleli izolować DNA z banana. Ich biologiczno-chemiczne zacięcie zaprocentowało. Dostaną 30 tys. zł na szkolne laboratorium.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do projektu „Koloratorium” uczniów zgłosiła Katarzyna Piątkowska–Sawczuk, nauczycielka biologii, chemii i informatyki. – Wcale nie trzeba było długo ich namawiać – przekonuje pani Katarzyna.

Do placówki uczęszcza mniej niż 100 uczniów. – W związku z tym fundusze mamy skromne – przyznaje nauczycielka. Jednak kilka lat temu, zawnioskowała do lokalnych przedsiębiorców o wsparcie. – W ten sposób udało się kupić kilka sztuk sprzętu chemicznego, a odczynniki to już na własną rękę kupiłam – dodaje pani Katarzyna.

Od grudnia ubiegłego roku chętni uczniowie zostawali po lekcjach, by przeprowadzać eksperymenty. – Izolowaliśmy DNA z banana, sprawdzaliśmy reaktywność chemiczną metali czy działanie indykatorów pH na różnych produktach życia codziennego – opowiada nasza rozmówczyni. Takie były zadania wyznaczone przez organizatorów konkursu, czyli przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka. – Te eksperymenty były bardzo rozwijające, a na lekcjach nie ma na to czasu. Uczniom się to podoba, bo mogą samodzielnie czegoś doświadczyć. Poza tym wiedzieli, że jest coś do wygrania – żartuje nauczycielka. Oprócz wspólnych zajęć, uczniowie mieli też indywidualne projekty do wykonania.

W sumie, dwie szkoły z województwa lubelskiego zajęły pierwsze miejsca i dostaną po 30 tys. zł na laboratorium. Oprócz placówki w Kostrach, wygrała szkoła w Szóstce (gmina Drelów). – W poprzedniej edycji konkursu, Śnieżka wyremontowała pomieszczenia pracowni i przekazała sprzęt chemiczno-biologiczny. Liczymy, że teraz będzie podobnie – zaznacza pani Katarzyna. Jej zdaniem, pozalekcyjne zajęcia procentują. – W uczniach budzi się ciekawość świata. Uczą się nazw sprzętu chemicznego. Nie wspominając już o samych pojęciach, choćby o DNA. To im się przyda w życiu – wierzy nauczycielka. – Mam nadzieję, że jeszcze wiele inspirujących projektów przed nami – stwierdza pani Katarzyna.

– Nowoczesne laboratoria dają dzieciom możliwość zgłębienia tajników nauki, które do tej pory były dla nich niedostępne – tłumaczą organizatorzy konkursu. Wcześniej „Śnieżka” przez wiele lat organizowała konkurs, w którym sponsorowała boiska przy szkołach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Lublinie trwają obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa

Weterani świętują. Grochówka i czołgi na placu Zamkowym

Weterani są jak rodzina. Wielu z nich, mimo ogromnego stresu związanego z misją, chce ponownie wyjechać. Dziś w Lublinie trwają uroczyste obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Uroczystościom towarzyszy wystawa sprzętu wojskowego. Będzie grochówka, występy oraz szereg atrakcji, m.in. stoisko Agencji Mienia Wojskowego, gdzie można się zaopatrzyć w wojskowe gadżety.

Trzeba chodzić naokoło. Mostek zamknięty na dłużej
galeria

Trzeba chodzić naokoło. Mostek zamknięty na dłużej

Zaczęło się od jednej starej deski, a skończy najpewniej gruntownym remontem całego mostku. Mieszkańcy zamojskiego osiedla Promyk muszą nadkładać drogi, aby przejść na drugą stronę Łabuńki.

Prace na wysokości. Tajemnice alpinizmu przemysłowego

Prace na wysokości. Tajemnice alpinizmu przemysłowego

Alpinizm przemysłowy to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która łączy w sobie elementy wspinaczki z zaawansowanymi technikami pracy na wysokości. Alpinista przemysłowy to specjalista, który realizuje prace wysokościowe w trudnodostępnych miejscach, takich jak elewacje budynków, dachy, czy wieże telekomunikacyjne.

Jakub Wachowicz (z piłką) to lider Patobasketu

W wielkim finale LNBA spotkają się Matematyka oraz Patobasket

W niedzielę rozegrano rewanżowe spotkania Konferencji A LNBA, czyli największych koszykarskich rozgrywek amatorskich w województwie lubelskim. Zgodnie z przewidywaniami, najwięcej emocji dostarczyła rywalizacja Patobasketu z Polskim Cukrem Rodmos, która była rewanżem za finałowe zmagania sprzed roku.

Szczeniaki w worku porzucone na pewną śmierć

Szczeniaki w worku porzucone na pewną śmierć

Dobrze, że worek się rozwiązał i szczeniaki mogły się z niego wydostać – przed weekendem na terenie gminy Siemień znaleziono sześć porzuconych szczeniaków. Dla maluchów historia kończy się happy endem, dla właściciela już niekoniecznie.

Wizyta w Dubiczach Cerkiewnych

"Bandyckie ataki" na granicy. Premier podjął decyzję

Po ataku z nożem na polskiego żołnierza, premier Donald Tusk zapowiada przywrócenie strefy buforowej na wschodniej granicy. - Chciałbym, aby wszyscy przejrzeli wreszcie na oczy, o jaką stawkę idzie- mówił w Dubiczach Cerkiewnych (woj. podlaskie) szef rządu.

Zbyt wysoki kortyzol i jego objawy. Wpływ na organizm i konsekwencje dla zdrowia

Zbyt wysoki kortyzol i jego objawy. Wpływ na organizm i konsekwencje dla zdrowia

Kortyzol jest hormonem, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i układów. Wzrost jego poziomu może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne – m.in. zaburzenia miesiączkowania, nadciśnienie tętnicze, osłabienie odporności, zwiększone stężenie glukozy. Dowiedz się, kiedy wykonać badanie kortyzolu, jakie są normy i co oznacza za wysoki wynik.

Byle do wakacji. Wcześniej ratowników nie będzie
galeria

Byle do wakacji. Wcześniej ratowników nie będzie

Zamknąć się go nie da, bo to miejsce publiczne i po prostu ogólnodostępne. Ale formalnie sezon na kąpielisku nad zalewem w Zamościu ruszy dopiero ostatniego dnia roku szkolnego. Jeśli więc teraz ktoś, korzystając z pięknej pogody wchodzi do wody, robi to na własne ryzyko.

Edyta Majdzińska postanowiła nieco przebudować swój sztab

Rewolucja w sztabie szkoleniowym MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin dokonał zmian w sztabie szkoleniowym. Do drużyny wraca m.in. Wojciech Pogorzelec.

W weekend koziołek z nieznanych przyczyn został wyrwany z chodnika. We wtorek powrócił już na swoje miejsce.

Łukasz wrócił na swoje miejsce. Wandal zgłosił się do fundacji

Lubelskie koziołki cieszą się dużym zainteresowaniem. Niestety w ubiegły weekend jednemu z nich przydarzył się wypadek. Wszystko jest już naprawione.

26-letni Oleksandr werbował Polaków do rosyjskiego wywiadu. ABW już go ma

26-letni Oleksandr werbował Polaków do rosyjskiego wywiadu. ABW już go ma

Ukrainiec podejrzany o podżeganie do szpiegostwa. Rozpracowali go m.in. lubelscy śledczy z ABW.

dr Przemysław Niziński
Dzień Wschodzi
film

Tylko medyczne dowody, a nie "doktor Google"

W dobie nieustannego zalewu informacji coraz trudniej jest oddzielić rzetelną wiedzę od plotek i pseudonaukowych teorii. Lubelscy medycy zapraszają na konferencję na temat medycyny opartej na dowodach naukowych (Evidence-Based Medicine, EBM). Naszym gościem jest dr Przemysław Niziński z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin rozpocznie nowy sezon w połowie września

Bogdanka LUK Lublin poznała terminarz nowego sezonu PlusLigi. Wicemistrz na początek

Sezon 2024/2025 rozpocznie się w weekend 13-15 września, a zakończy najpóźniej 13 maja. Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na inaugurację z Aluronem CMC Wartą Zawiercie, aktualnym wicemistrzem kraju.

zdjęcie ilustracyjne

Trzy kolizje z sarnami w jednym powiecie. Noga z gazu, kierowcy

Jeden weekend, jeden powiat krasnostawski, trzy kolizje ze zwierzętami. Kierowcy obrażeń nie odnieśli, ale dzika zwierzyna szczęścia nie miała.

zdjęcie ilustracyjne

Miejskie kosiarki nie pójdą w ruch. Powód jest jasny

Nie będzie koszenia miejskich trawników. Miasto nie uruchomi kosiarek z powodu suszy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium