Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

12 grudnia 2023 r.
14:25

Pierwsze obietnice Tuska. Przywiezie miliardy z Brukseli

0 A A

Donald Tusk wygłosił trzecie w swojej historii exposé. Konkretów padło w nim niewiele. Szef nowego rządu podkreślał znaczenie wspólnoty narodowej oraz potrzebę wzmocnienia pozycji Polski w Europie. Obiecał również podwyżki, ułatwienia dla firm i wsparcie dla Ukrainy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przemówienie nowego premiera trwało dwie godziny i dzieliło się na trzy części. W pierwszej Donald Tusk mówił o wartościach i przekonaniach, szukając czegoś na wzór mitu założycielskiego "koalicji 15 października", jak nazwał ugrupowania wspierające jego rząd. Tymi fundamentami mają być rządy prawa, bezpieczne granice, przestrzeganie skandowanej na marszach Komitetu Obrony Demokracji konstytucji oraz zmiana stosunków pomiędzy Polską, a Unią Europejską. Tusk wspomniał przy tym o zabójstwie Pawła Adamowicza, samospaleniu Piotra Szczęsnego i ludziach, który protestowali przed sądami demonstrując swoją niezgodę na "łamanie zasad demokracji".

Początek exposé nowy premier poświęcił również na podkreślanie potrzeby odbudowy wspólnoty narodowej, posiłkując się przy tym cytatem Jana Pawła II "nie ma Solidarności bez miłości". W tym przypadku w znaczeniu miłości do ojczyzny. - Ja kocham moją ojczyznę Polskę bez pamięci - zadeklarował.

Budowanie tej wspólnoty miałoby opierać się na kilku priorytetach, jak trwałość sojuszu północnoatlantyckiego, wzmocnienie Polski w Unii Europejskiej i brak zgody na zmianę traktatów, które godziłby w interesy naszego kraju. - Mnie nikt w UE nie ogra - zapewniał Tusk.

Wymienił również zamiar wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją, przy jednoczesnym "twardym pilnowaniu polskich interesów" dbanie o szczelne granice oraz przeciwdziałanie nielegalnej migracji. - Nikt nie będzie handlował wizami - podkreślił.

W drugiej części exposé Tusk mówił o konkretnych zamierzeniach swojego rządu. Tymi najważniejszymi wydaje się obietnica 30-procentowych podwyżek dlanauczycieli już od 1 stycznia 2024 roku, także 20-procentowych podwyżek dla pozostałych pracowników sfery budżetowej.

Co istotne, utrzymane mają zostać dotychczasowe świadczenia przyznane przez poprzedni rząd. Premier zapowiedział również dodatkowe waloryzacje rent i emerytur, gdy inflacja przekroczy 5 proc. i tzw. babciowe. Nowy rząd ma ponadto aktywniej wspierać rozwój energetyki wiatrowej, rozwiązać problem wywołujący protesty na granicy z Ukrainą i zatrzymać import odpadów.

Zmienić ma się również polityka względem samorządów, które według słów Tuska mają otrzymać wyższą samodzielność. Pod znakiem zapytanie stanęła natomiast budowa kluczowej inwestycji rozpoczętej przez poprzedni rząd, czyli Centralny Port Komunikacyjny - międzynarodowe lotnisko i stacja łącząca kolej dużych prędkości.

- Jego przyszłość rozstrzygnie się w sposób transparentny. Ten projekt będzie służył Polsce w sposób racjonalny - zapowiedział dość enigmatycznie nowy premier, zapewniając jedynie o tym, że "nikt nie będzie płakać", a sprawę przeanalizują "wybitni eksperci".

W swoim exposé Donald Tusk wplótł również coś, co wyglądało jak zapowiedź rozliczeń z poprzednią władzą. Jak zaznaczył, jego rząd ma pokazać, że "niszczenie polskiej konstytucji nie będzie bezkarne", a wobec "tych, którzy kradli" wyegzekwowana ma zostać "sprawiedliwość". Prokuratura przy tym wszystkim ma pozostać niezależna wobec partii rządzących. Podobne zadanie niezależności wobec polityków otrzymać ma Telewizja Polska.

Co jeszcze czeka nas po rządami dotychczasowej opozycji? Audyt czeka spółki skarbu państwa, zbrojeniowe kontrakty mają być kontynuowane, Śląsk ma otrzymać "nowoczesną wizję rozwoju", a cała Polska - miliardy unijnych funduszy rozwojowych.

Na koniec Donald Tusk zapewnił, że "koalicja 15 października" przetrwa całą kadencję, będzie funkcjonowała w sposób harmonijny i da przykład odpowiedzialności za Polskę. O godz. 16 - głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. W środę 13 grudnia planowane jest natomiast jego zaprzysiężenie przed prezydentem Andrzejem Dudą.

Skład nowego rządu

Donald Tusk — prezes Rady Ministrów

Władysław Kosiniak-Kamysz — wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej
Krzysztof Gawkowski — wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji

Adam Bodnar — minister sprawiedliwości
Radosław Sikorski — minister spraw zagranicznych
Adam Szłapka — minister do spraw Unii Europejskiej
Marcin Kierwiński — minister spraw wewnętrznych i administracji
Tomasz Siemoniak — koordynator służb specjalnych
Bartłomiej Sienkiewicz — minister kultury i dziedzictwa narodowego
Andrzej Domański — minister finansów
Borys Budka — minister aktywów państwowych
Sławomir Nitras — minister sportu i turystyki
Barbara Nowacka — minister edukacji
Izabela Leszczyna — minister zdrowia
Dariusz Klimczak — minister infrastruktury
Krzysztof Hetman — minister rozwoju i technologii
Czesław Siekierski — minister rolnictwa i rozwoju wsi
Paulina Hennig-Kloska — minister klimatu i środowiska
Michał Kobosko — minister funduszy i polityki regionalnej
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Dariusz Wieczorek — minister nauki i szkolnictwa wyższego
Marzena Okła-Drewnowicz — minister do spraw polityki senioralnej
Katarzyna Kotula — minister do spraw równości
Agnieszka Buczyńska — minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
Jan Grabiec — szef kancelarii prezesa rady ministrów
Maciej Berek — minister członek Rady Ministrów

Co lublinianie sądzą o nowym premierze? Sonda Dziennika Wschodniego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium