Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

8 maja 2022 r.
21:33

Co się powinno zmienić w gminie Józefów nad Wisłą?

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A

Czy jest bezpiecznie? Czy są wykluczeni społecznie? Jak z dotarciem do sklepu? A na wydarzenia kulturalne? Można liczyć na żłobek czy przedszkole? Mieszkańcy gminy Józefów nad Wisłą wypełniają ankietę, która jest potrzebna do kolejnego etapu przygotowań programu rewitalizacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czasie wcześniejszych prac nad programem, które toczą się od 2018 roku, wyodrębniono obszar zdegradowany przewidziany do rewitalizacji. Podzielono go na cztery podobszary. I Łopoczno – Kaliszany; II Józefów nad Wisłą; III Boiska Kolonia i IV Mazanów.
Teraz mieszkańcy w anonimowej ankiecie są pytani o te konkretnie miejsca a uzyskane informacje i opinie posłużą urzędnikom do opracowania programu rewitalizacji. Będzie też podstawa by szukać dotacji na realizację przedsięwzięć.

– To nie jest pierwsza ankieta jaka jest przeprowadzana w związku z programem rewitalizacji. Ale rewitalizacja to dobry pomysł. Będzie na przykład okazja by zadbać o zabytki. Nie wiem jakie problemy w naszym sołectwie będą wskazywać mieszkańcy, bo każdy inaczej to widzi. Na zebraniach sołeckich, gdy decydujemy na co wydać pieniądze z funduszu sołeckiego rozmawiamy o potrzebach. W tym roku będziemy poprawiać drogi dojazdowe do pól i dokończymy altanę, która powstała w zeszłym roku. Grill już jest, teraz będzie oświetlenie, posadzimy jakieś krzewy – mówi Krzysztof Pastwa, sołtys miejscowości Łopoczno, która wchodzi w jeden z podobszarów rewitalizacji. – Z pracą u nas nie ma problemów, ludzie głównie pracują we własnych gospodarstwach i raczej się zastanawiają czy będą mieli kogo zatrudnić w czasie zbiorów. Problemów komunikacyjnych nie mamy, bo do Józefowa to tylko 4 kilometry. Jeździ szkolny autobus. W Kulczynie jest oczyszczalnia, mamy wodociąg. Przydał by się remont drogi wojewódzkiej – wylicza zalety i wady Łopoczna sołtys.

„Nie” dla wycinki

Wywiady z sołtysami wszystkich obrębów oraz wnioski płynące z wywiadów indywidualnych posłużyły między innymi do wytypowania obszarów objętych programem.

– O rewitalizacji mówi się w gminie od kilku lat, niestety słowo „rewitalizacja” kojarzy się z wycinką drzew i wybetonowaniem czy wyłożeniem kostką kolejnej przestrzeni. A tak być nie powinno. W Kaliszanach, gdzie bywam zawodowo brakuje bardzo prostych rozwiązań, które by uatrakcyjniły ten teren dla turystów. Dobrego oznakowania ścieżek turystycznych wzdłuż Wisły, tablic informacyjnych czy małej infrastruktury jak choćby koszy na śmiecie. Zmiana, która koniecznie powinna zajść, to likwidacja dzikich wysypisk śmieci, których jest tu bardzo dużo – mówi Robert Rudolf z Józefowa nad Wisłą.

Ludzie odwrócili się od rzeki

Ornitolog od wielu lat organizuje w Kaliszanach obozy ornitologiczne. Naukowcy i amatorzy - ornitolodzy, przyrodnicy obrączkują na nadwiślańskich terenach po kilka tysięcy ptaków.

– Jesteśmy nad rzeką od sierpnia do października i bardzo często widzimy kajakarzy i osoby przepływające na łodziach. Mijają Józefów i miejscowości w gminie, bo tu nie ma gdzie się zatrzymać. Ludzie odwrócili się od rzeki, a to powinno się zmienić. Mieszkańcy zobaczą, że mają z Wisły korzyści – dodaje naukowiec.

Zachodnia część gminy, zaliczana jest do tzw. Małopolskiego Przełomu Wisły, którego fragment ciągnie się od Kolonii Wałowice, właśnie do Kolonii Kaliszany.

Ornitolog pytany o prywatne spostrzeżenia na temat jakości życia w Józefowie nad Wisłą wspomina wyprawy z wózkiem z dzieckiem, kiedy odczuwał fatalny stan chodników. I ocenia, że kierowcy mają o wiele lepsze i bezpieczniejsze warunki poruszania się niż piesi czy rowerzyści. Budowa ścieżek rowerowych jego zdaniem jest potrzebną zmianą, która powinna zajść ze względu na turystów ale i mieszkańców.

Ankieta dla interesariuszy

Ankieta jest prowadzona do 31 maja. Skierowana jest do tak zwanych interesariuszy rewitalizacji. To na przykład mieszkańcy obszaru rewitalizacji oraz właściciele ale także użytkownicy tamtejszych nieruchomości. Ale także mieszkańcy pozostałych części gminy, podmioty prowadzące czy zamierzające prowadzić działalność gospodarczą lub społeczną oraz organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

Na 11 pytań wyboru i otwartych można odpowiadać elektronicznie lub wypełnić wersję papierową. Respondenci oceniają na przykład występowanie negatywnych zjawisk (bezrobocie, ubóstwo, emigracja, przestępczość, niski poziom samoorganizacji społecznej); jakość życia. Mają wyliczyć najważniejsze problemy gospodarcze czy przestrzenne ale też wskazać w czym ich zdaniem tkwi potencjał danego obszaru.

Ankieta dostępna jest na stronie Urzędu Gminy. Dostarczyć można ją: drogą elektroniczną (informatyk@gminajozefow.pl); pocztą (UM ul. Opolska 33 F, 24-340 Józefów nad Wisłą); bezpośrednio do sekretariatu UM do urny z napisem „Ankieta rewitalizacja”. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Zakłady Azotowe, gospodarczy filar regionu i kluczowy sponsor lokalnego sportu, radzi sobie coraz gorzej. W zeszłym roku grupa "Puławy" straciła 621 mln zł. Jej nowe władze szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły umowy sponsoringowe. Chemiczny gigant wycofuje się ze wspierania puławskiego sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium