Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 maja 2023 r.
21:16

Noc Kultury 2023. Pająki i liście na nocnej liście

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A
Miłosz Mazurek autor projektu „Śladami Arachne” z elementami instalacji
Miłosz Mazurek autor projektu „Śladami Arachne” z elementami instalacji (fot. Archiwum)

Nocy Kultury 2023. Przygotuj się na odwiedzanie miejsc, które wcześniej nie były wykorzystywane przez „nocnych” artystów, japoński mapping, przytulne kaktusy i dużo zieleni na Starym Mieście. Tegoroczna, 17. edycja festiwalu, który ma zawsze nieprzebraną publiczność, będzie w nocy z 3 na 4 czerwca. Światło, rośliny i młodość – to jego dominujące elementy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za mniej niż miesiąc mieszkańcy i turyści będą mieli okazję zarwać noc biorąc udział w jednym z ważniejszych kulturalnych wydarzeń w Lublinie.

Przez szesnaście lat wytworzyła się tradycja gremialnej, nocnej wędrówki po mieście, by zobaczyć, co przygotowali twórcy. W tym roku, w ramach przygotowań warto przypomnieć sobie „Przystanek Alaska”, bo jedno z wydarzeń ma nawiązywać do pomysłu serialowego bohatera.

>>> Ożywienie murów i podwórek. Program Nocy Kultury 2023<<<

– Nie chcę, żeby to komuś przypominało Helloween, chcę wykorzystać surowość muru, jego załamań, klimat tajemniczości jaki ma w sobie ten zakątek – mówi Miłosz Mazurek autor projektu „Śladami Arachne”, student drugiego roku malarstwa UMCS, który z piątką znajomych z wydziału przygotowuje instalację wyeksponowaną w ul. Ku farze. – Jest inspirowana mitologią grecką i siostrzeńcem, który ma bzika na punkcie Spider-mana, sieci, pajęczyn i pająków. Praca będzie wykonana z drutu i gazy – dodaje autor, który przewiduje, że będzie okazja do zrobienia ciekawych zdjęć.

Chce przywołać estetykę filmów niemieckiego ekspresjonizmu i gotyku, a nie strachów z coraz popularniejszego u nas amerykańskiego święta.

– Takie prace są przez nas najbardziej pożądane, powstały specjalnie na festiwal i najlepiej prezentują się w Lublinie, dokładnie w tych miejscach dla których powstały. Naładujcie aparaty fotograficzne, załóżcie wygodne buty i dajcie się wciągnąć w wir nocokulturowych przeżyć! – mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury, dyrektor Nocy Kultury.

Kto będzie szukał takich autorskich miejsc, powinien się rozglądać po placu Po farze, pójść na ul. Szambelańską, zajrzeć do Bramy Rybnej i nie może ominąć podwórka przy ul. Złotej 5 czy gotyckiej baszty przy ul. Jezuickiej.

Miłe kaktusy cały czas powstają w czwartki, w Warsztatach Kultury. Robią je lublinianki z Otulania Włóczką i Ukrainki, które włączyły się w przygotowania do NK (fot. Archiwum)

– Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Kultury jest botanika oraz szeroko pojęta natura. Dzika roślinność wniknie w tkankę miejską Starego Miasta w Lublinie. Zadaniem Nocy Kultury jest ożywianie murów, kamienic i podwórek, a także otwieranie oczu i zaskakiwanie mieszkańców oraz turystów nowymi rozwiązaniami. Chcemy odnaleźć zieleń w mieście, pokazać, że może ona istnieć równolegle z architekturą w przestrzeni użytkowej. Botanika ma tej nocy odczarować Lublin i sprawić, że poczujemy się w miejskiej dżungli naprawdę dobrze. Zabierzemy uczestników Festiwalu w podróż, która na chwilę pozwoli uciec od szarej rzeczywistości – opowiada Marzena Bielecka z Warsztatów Kultury, które organizują 17. już edycję NK.

Pandemia przeszkodziła w pokazie bardzo widowiskowej „Arki”, w którą Kiyoko Ishii i Toshikazu Toyama zamienili komputerowo fasadę Pałacu Czartoryskich. Teraz będzie to możliwe i przygotowany na poprzednią edycję NK mapping będzie przez cztery godziny kusił kolorami i pomysłami graficznymi.

Szukający muzycznych wrażeń powinni koniecznie wybrać się na... szkolne boisko. Przestrzeń za szkołą Vetterów zamienia się w salę koncertową, w której przy świecach będzie można posłuchać muzyki klasycznej. Raperzy i ich publiczność zainstalują się na zamkowych błoniach. Między tymi dwoma miejscami, na parkingu na tyłach ratusza będzie okazja do tańca i udział w koncercie formacji mieszającej jazz z muzyką ludową.

Przygotowania do siedmiogodzinnego wydarzenia zacznie być widać już od 22 maja. Będzie się można do nich włączyć. Pomysłodawcy i twórcy jednej z prac liczą na wsparcie przy wyplataniu wiklinowej konstrukcji, która pojawi się na placu Po farze.

Pełny program wydarzeń przygotowanych na noc z 3 na 4 czerwca na www.dziennikwschodni.pl i na nockultury.pl.

Noc Kultury. Prezentacja nauki to sztuka

Od 2017 roku zadajemy sobie pytanie, co naukowcy mogą robić na Nocy Kultury. W tym roku powtórzymy badania przeprowadzone w 2017 roku, jeśli ktoś z członków naszej ekipy badawczej podejdzie z prośbą o wypełnienie dość długiej i wymagającej ankiety, bardzo prosimy o wypełnienie – mówi dr Aleksandra Kołtun z UMCS. – Wyniki poznamy jesienią i będziemy je mogli porównać. Dowiemy się co się stało z publicznością festiwalową przez ten czas, a była pandemia i wybuchła wojna, to dwie cezury, które dotyczą każdego z nas. Jesteśmy ciekawi, co się z nami wydarzyło przez te siedem lat. Co się wydarzyło z Nocą Kultury. Będziemy też prowadzić badania dotyczące identyfikacji, tożsamości i samopoczucia. Więc jeśli do kogoś podejdzie ankieter po raz kolejny prosząc o wypełnienie ankiety, prosimy o wypełnienie. Noc Kultury 2023 będzie nocą tysiąca badań – dodaje.

Na stronie UMCS w zakładce „Prezentacja nauki to sztuka” można znaleźć publikację, która powstała w efekcie dotychczasowych prac naukowców i studentów podczas NK.

Oprócz tego naukowcy z zespołu projektowego „Prezentacja nauki to sztuka” zapraszają do oglądania swojej instalacji zatytułowanej „Komoda Ludwika Flecka”, chcą wyjaśnić kim był Ludwik Fleck? Jakie były jego związki z Lublinem? Jaki związek może mieć mikrobiologia i filozofia?

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty