Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

19 lutego 2020 r.
10:34

Pamiątki po męczenniku z Kraśnika będzie można obejrzeć. Powstanie Izba Pamięci ks. Stanisława Zielińskiego

Autor: Zdjęcie autora aa
0 6 A A
(fot. Piotr Michalski)

Izba Pamięci ks. Stanisława Zielińskiego powstanie w Kraśniku. Pamiątki zgromadzone w domu rektoralnym kościoła Św. Ducha zostaną udostępnione zwierzającym w połowie marca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chcemy, aby na niedzielę 15 marca Izba Pamięci ks. Stanisława Zielińskiego była już gotowa. Tego dnia odbędą się też uroczystości poświęcone byłemu rektorowi naszego kościoła, bowiem kilka dni wcześniej – 10 marca będziemy obchodzić 75. rocznicę śmierci ks. Zielińskiego – mówi ks. Adam Woch, rektor kościoła Św. Ducha w Kraśniku.

W przygotowywanej Izbie Pamięci znajdą się pamiątki po ks. Stanisławie Zielińskim. Wśród nich m.in. odnowiony klęcznik. – Będą też odnowione meble, które przekazała rodzina kapłana i które należały do księdza Zielińskiego. To jest biurko i biblioteczka. Będą też fotografie ukazujące życie i działalność ks. Zielińskiego a także dokumenty np. kopia aktu urodzenia – wylicza Jarosław Cybulak, prezes Bractwa ks. Stanisława Zielińskiego. – To co mamy najcenniejsze po księdzu i będzie można także to zobaczyć to są rękopisy kazań księdza, a także rękopisy jego duchowego pamiętnika, który prowadził i który kilkanaście lat temu ukazał się drukiem.

Poza tym ma miejscu będzie możliwość, aby obejrzeć jeden z kilku filmów, które powstały o księdzu Zielińskim.

Warto dodać, że w domu rektoralnym, w którym będzie się mieścić Izba Pamięci nigdy ks. Zieliński nie mieszkał. – Ten budynek został kupiony dopiero po wojnie – mówi prezes Bractwa ks. Stanisława Zielińskiego. – W Kraśniku ks. Zieliński mieszkał w kilku lokalizacjach. Pod koniec swojego życia w domu przy ul. Podleskiej 7.

Przy tym budynku została umieszczona pamiątkowa tablica.

Ks. Stanisław Zieliński

Urodził się 23 września 1911 r. w Pełczynie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Mariana Fulmana 20 czerwca 1937 r. Kapłan początkowo pełnił posługę w Tarnogórze, skąd został później przeniesiony do parafii w Krzczonowie. Niewykluczone, że miało to związek z prowadzoną przez duchowego działalnością konspiracyjną i obawą aresztowania kapłana. W latach 1941 -1945 duchowny pełnił funkcję rektora kościoła Św. Ducha w Kraśniku i prefektem miejscowych szkół. Pomagał biednym i potrzebującym, tworząc m.in. jadłodajnie dla ubogich. Pomagał młodzieży, angażował się m.in. w tajne nauczanie. W dalszym ciągu działał w podziemiu niepodległościowym. Był kapelanem struktur Narodowych Sił Zbrojnych zorganizowanych w okolicach Kraśnika. Wiadomo też, że duchowny uczestniczył w partyzanckich pogrzebach. Po zakończeniu wojny dalej angażował się w pomoc biednym.

Ks. Stanisław Zieliński został zamordowany 10 marca 1945 r. Zginął od strzału w głowę. Miał 33 lata. Dwaj mężczyźni, którzy wtargnęli do jego mieszkania postrzelili również jego gospodynię. Jednego z domniemanych sprawców złapano i osądzono, ale nie za zabicie księdza tylko postrzelenie gospodyni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zespół Defis dzisiaj po raz kolejny gościł będzie na lubelskich Bronowicach podczas gali organizowanej przez Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina. Wstęp na koncert wolny
Patronat Dziennika Wschodniego

Będą medale i… gwiazdy disco polo. Bronowice świętują 25-lecie Społecznego Komitetu Mieszkańców

Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice to jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście. Dziś z okazji srebrnego jubileuszu w ramach Bronowickich Kulturaliów zaprasza na VII Wojewódzką Gala dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Niepełnosprawnościami, która odbędzie się na terenach zielonych i sportowych Szkoły Podstawowej nr 33 przy ulicy Pogodnej 19 w Lublinie. Będą medale i wyróżnienia, a także występy artystyczne m.in. lubelskich utalentowanych, młodych artystów - Gracjany Górki oraz Maska Belniaka, a także znanych i lubianych w całym kraju gwiazd disco polo, zespołów Playboys i Defis. Wstęp wolny.

Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Leszna po wygraną

Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Leszna po szóste zwycięstwo

W meczu otwarcia szóstej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się w piątek (godz. 18) w gościach z Fogo Unią Leszno. Celem Bartosza Zmarzlika i spółki jest oczywiście kolejna wygrana i umocnienie się na pierwszymi miejscu w tabeli.

Znalazł niewybuch w szczerym polu
Tomaszów Lubelski

Znalazł niewybuch w szczerym polu

Przedwczoraj mieszkaniec gminy Krynice powiadomił tomaszowską jednostkę policji o tym, że w rowie melioracyjnym w Polanach leży przedmiot przypominający niewybuch. Funkcjonariusze z Tomaszowa Lubelskiego natychmiast zabezpieczali znalezisko do czasu przyjazdu patrolu saperskiego.

Krystyna Maciąg
Dzień Wschodzi
film

Taniec i medycyna: 45 lat pasji Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Dzisiejszy poranek w naszym studio był wyjątkowo barwny i energiczny. Mieliśmy zaszczyt gościć Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który obchodzi swoje 45-lecie.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Rozmowa z Mateuszem Stolarskim, trenerem Motoru Lublin

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy
LUBLIN

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy

Od soboty 25 maja do wtorku 28 maja w Lublinie zamknięty zostanie Plac Zamkowy. Nie będzie tam można ani wjechać ani zaparkować. Utrudnienia dotyczyć będą także innych ulic w okolicy Starego Miasta.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

W sobotę dowiemy się czy Wisła Grupa Azoty utrzyma się w II lidze. W ostatniej kolejce puławianie zagrają u siebie z Pogonią Siedlce. Z kolei w niedzielę Motor Lublin zagra na Arenie Lublin z Podbeskidziem. Jeżeli wygra, to przynajmniej jeden mecz barażowy rozegra u siebie.

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia
1 czerwca 2024, 16:00

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia

Z soboty na niedzielę (1-2 czerwca) w Lublinie będzie rządziła kultura. To jedyna tak noc w roku! Większość wydarzeń jest bezpłatna aczkolwiek na kilkanaście z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwacja online rozpoczyna się dziś od godziny 11:00.

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie SP nr 2 wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium