Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

23 grudnia 2020 r.
14:45

Świdnik. Pogrzeb ks. Leszka Surmy. Zmarł nagle, "bez słowa pożegnania"

Autor: Zdjęcie autora aa
66 0 A A

Rodzina, parafianie, przyjaciele, współpracownicy z TVP3 Lublin pożegnali dziś ks. Leszka Surmę. Kanonik honorowy Kapituły Lubelskie, proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku, wieloletni dziennikarz i redaktor TVP3 Lublin zmarł nagle w niedzielę. Miał 57 lat. „Cześć Leszek. Do zobaczenia w niebie” – żegnał w imieniu kapłanów ze świdnickiej parafii ks. Grzegorz Gut.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski została odprawiona w środę w kościele przy ul. Kosynierów w Świdniku.

– Żegnamy ks. kanonika Leszka Surmę, gorliwego proboszcza tej wspólnoty parafialnej, wieloletniego współpracownika TVP3 Lublin, człowieka głębokiej wiary, czynnej miłości, wielkiej kultury ducha. Jego niespodziewane odejście, bez słowa pożegnania zaskoczyło nas i wstrząsnęło nami – przyznał arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. – Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że śmierć jest wpisana w życie człowieka. Gdy przychodzimy na ten świat przynosimy ze sobą śmierć. Nie odstępuje nas ona ani na krok. Przez dziesiątki lat czeka na swój moment. Nie da się niczym przekupić. Nie mają dla niej znaczenia urzędy czy godności. Nie zważa na dobra materialne, osiągnięcia naukowe, sportowe sukcesy. Niczym jest dla niej sława i rozgłos.

Metropolita lubelski przybliżył życiorys zmarłego kapłana. Wspomniał m.in. o tym, że ks. Leszek Surma na początku swojej  kapłańskiej drogi pełnił posługę najpierw w Lubartowie a później w Gorzowie Wielkopolskim.

– W 1992 roku, dwa lata po święceniach skierował do ks. arcybiskupa Bolesława Pylaka prośbę o przyjęcie go do archidiecezji lubelskiej – mówił abp Stanisław Budzik. – Motywem tej prośby była chęć podjęcia pracy duszpasterskiej w rodzinnej archidiecezji. Wpływ na tę decyzję miała także nagła śmierć jego ojca – Edwarda, który zmarł mając 57 lat życia, tyle samo ile ks. Leszek.

Kapłan uzyskał zgodę arcybiskupa i Stolicy Apostolskiej został przyjęty do archikatedry. Pracował m.in. w rodzinnej parafii św. Józefa, był też korespondentem KAI i diecezjalnym kapelan straży pożarnej.

– Przez lat był 25 lat związany z lubelskim oddziałem telewizji. Był redaktorem, reżyserem, scenarzystą, komentatorem wydarzeń religijnych począwszy od pielgrzymek Jana Pawła II w Polsce – wspominał zmarłego kapłana Ryszard Montusiewicz, dyrektor lubelskiego ośrodka TVP. – Była autorem programów telewizyjnych o tematyce religijnej, społecznej, krajoznawczej, kulturowej. Twórcą reportaży, dokumentów, felietonów. Jako dziennikarz telewizyjny tworzył programy na antenę regionalną oraz na ogólnopolskie anteny Telewizji Polskiej. Jego autorskie cykle „Przystanek Ziemia”, „W ojczyźnie Jezusa” wreszcie „Dziedzictwo” były szczególnie cenione przez rzesze telewidzów.

Jak dziennikarz współpracował m.in. w metropolitą lubelskim. Arcybiskup Stanisław Budzik przyznał, że wówczas „mógł bliżej poznać kapłana”. – Odkrywać, że jest człowiekiem inteligentnym, ale i mądrym życiowo, pracowitym i systematycznym, pełnym kultury, zaangażowanym, zatroskanym o Kościół, o zbawienie człowieka, roztropnie oceniającym rzeczywistość – podkreślała metropolita lubelski, który ostatni raz widział się z kapłanem w miniony czwartek.

  Ostatnie spotkanie z ks. Leszkiem Surmą wspominał także ks. Grzegorz Gut, wikariusz Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku. Zwracając się bezpośrednio do zmarłego proboszcza. – W sobotę spotkaliśmy się wraz z księżmi z parafii na obiedzie. Byłeś nadzwyczaj spokojny – relacjonował wikariusz. – Rozmawialiśmy o sprawach związanych z najbliższą niedzielą, końcem Adwentu i świętami. Planowaliśmy niedaleką przyszłość. Później rozeszliśmy się do swoich obowiązków. Ale w niedzielny poranek zaskoczyłeś nas wszystkich, bo nie przyszedłeś na mszę świętą, którą sam sobie wyznaczyłeś, by ją odprawiać. Zaniepokojeni znaleźliśmy ciebie już martwego. Byłeś z nami 6,5 roku. Dbałeś i piękno świątyni, liturgii, o dobro swoje parafii. Narzuciłeś bardzo duże tempo pracy. Czasami dziwiłem się gdzie tak się spieszysz. Dzisiaj już wiemy, że miałeś mało czasu i chciałeś wszystko najlepiej wypełnić. Na koniec powiedział: Często zwracałeś się do nas bezpośrednio mówiąc: Cześć Grzegorz. Dzisiaj mówimy w imieniu księży pracujących w tej parafii i parafian: „Cześć Leszek. Do zobaczenia w niebie”. 

Po mszy św. ciało zmarłego kapłana zostało przewiezione i złożone na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium