Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polecamy

25 grudnia 2014 r.
5:55
Edytuj ten wpis

Dźwięki Słów zabrzmią w Centrum

16 0 A A

W pierwszych dniach wakacji Centrum Kultury w Lublinie proponuje nam podróż do niezwykłej krainy muzyki i poezji. 30 czerwca rozpoczyna się pierwsza edycja Prezentacji Form Muzyczno - Teatralnych "Dźwięki Słów. Organizatorem wydarzenia jest Lubelski Salon Artystyczny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wśród artystów, którzy w ramach spektakli muzycznych i recitali zaprezentują swoje umiejętności, znajdziemy między innymi Kingę Preis, Mirosława Czyżykiewicza, Zbigniewa Zamachowskiego, Krystynę Tkacz, czy Magdalenę Kumorek.

Prezentację otworzy plenerowy koncert, którego gwiazdą będzie zespół GrozovSka Band z Ukrainy. Muzycy zagwarantują nam podróż po stylach i gatunkach muzycznych, z charakterystycznym, kabaretowym zacięciem. Wyniki ich muzycznych eksperymentów, poszukiwania wspólnego mianownika dla poezji i muzyki będzie można ocenić, pojawiając się 30 czerwca na placu przed Centrum Kultury.

Tego samego dnia na koncercie otwierającym oficjalnie festiwal swoje umiejętności zaprezentuje Magdalena Piotrkowska. Laureatka licznych nagród, w tym Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, przedstawi program pt. "Kilka Fajnych Piosenek”. Pierwszy wieczór prezentacji zakończy koncert Mirosława Czyżykiewicza "Ma chérie”. Teksty artysty pozostają niedoścignionym wzorem dla wielu młodych twórców. Jego koncerty niosą ze sobą niesamowity wydźwięk emocjonalny, ukazują autentyzm przeżycia, pokorę wobec potęgi słowa i muzyki. Na Wirydarzu Centrum Kultury wraz z towarzyszącymi mu muzykami zaprezentuje swoje umiejętności interpretacyjne.

Drugiego dnia Jerzy Satanowski przedstawi publiczności swoje widowisko "Widzę i opisuję”. Spektakl to próba ukazania procesu twórczego, zapis problemów i pytań nurtujących każdego artystę. Próbę oddania tych emocji Satanowski powierzył m.in. Krystynie Tkacz, Magdalenie Piotrkowskiej, czy też Przemysławowi Buksińskiemu. Wykonawcom towarzyszyć będą muzycy pod kierunkiem Bartłomieja Abramowicza. Następnie na scenie na Wirydarzu zagości Maleo Reggae Rockers. Zespół, który na swojej ostatniej płycie "Revolution” czerpał inspiracje z jazzu, hip-hopu, czy rocka, tym razem zaprezentuje się w akustycznej odsłonie.

Kolejnym spektaklem Jerzego Satanowskiego, który zaprezentuje publiczności następnego wieczoru, będzie "Ulica Szarlatanów”. Oparte na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego widowisko jest hołdem dla twórcy w pięćdziesiątą rocznicę jego śmierci. Artyści, wśród których pojawi się Zbigniew Zamachowski czy Magdalena Kumorek, wykonają jego utwory do muzyki między innymi Pawła Mykietyna czy Włodzimierza Korcza. Towarzyszyć im będzie Kameleon Quintet.



Wirydarz natomiast stanie się scenerią polsko-norweskiego projektu Karuzela Group. Sięgając po teksty klasyków piosenki poetyckiej: Agnieszki Osieckiej, Jacka Kaczmarskiego, czy Juliana Tuwima, nada im nowy wymiar poprzez aranżacje oparte ma różnorodnych stylach muzycznych.

Ostatniego dnia festiwalu warto wybrać się na koncert, który swoją premierę miał na tegorocznym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu: "Miron Białoszewski. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”. Składa się na niego kilkanaście utworów skomponowanych przez Mateusza Pospieszalskiego od lat związanego m.in. z zespołem VooVoo, interpretowanych przez Kingę Preis, Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy i samego kompozytora. Każdy z trójki znakomitych wykonawców interpretuje tekst Białoszewskiego w swoim własnym, oryginalnym stylu. W koncercie splatają się trzy rodzaje wokalnej i aktorskiej narracji, tworząc jedną, różnorodnie brzmiącą opowieść.
Na scenie Wirydarza, zamykając pierwszą edycję przeglądu, wystąpi Leszek Długosz, który swoim recitalem przywoła niezwykły klimat krakowskiej Piwnicy pod Baranami.



Sceną wydarzeń stanie się nie tylko zabytkowy budynek przy ulicy Peowiaków, lecz także przestrzeń publiczna. Na placu przed Centrum Kultury będą mieli okazję zaprezentować swój talent młodzi pasjonaci piosenki literackiej. Popołudnia będą zatem umilać mieszkańcom Lublina różnorodni artyści, będący na początku swojej artystycznej drogi. Wśród nich znajdzie się zespół PompaDur, określający się jako dworsko-podwórzowa trupa. Zaprezentuje on melancholijne ballady podwórzowe, songi kabaretowe, zabawne opowieści noir i tanga. Kolejne popołudnie należeć będzie do Marcina Skrzypczaka, który w ramach recitalu "Zmyślony” wykona repertuar ze swojej debiutanckiej płyty. 3 lipca wystąpi z kolei zespół "Trzy na Cztery”, znany szerzej lubelskiej publiczności. Mimo młodego wieku są laureatami licznych przeglądów piosenki organizowanych w naszym mieście, a także finalistami Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Wśród wykonawców, których usłyszeć będziemy mogli na scenie przed budynkiem Centrum Kultury, pojawią się także Justyna Panfilewicz oraz laureat zeszłorocznej edycji festiwalu Wschody - Przemysław Mazurek.

W bogatym programie poza spektaklami znajdziemy także otwarte spotkania z ciekawymi postaciami świata muzyki i słowa, takimi jak Jan Kanty Pawluśkiewicz, Leszek Długosz, czy Agata Passent, którzy opowiedzą o swojej twórczości i inspiracjach. Agatę Passent będzie można z pewnością podpytać o bohaterkę wystawy prezentowanej w przestrzeni Centrum Kultury - Agnieszkę Osiecką. Zobaczymy wystawę zdjęć Jana Borkowskiego, ukazujących jedną z ważniejszych postaci polskiej piosenki.
Pierwsza edycja Prezentacji Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki Słów” zapowiada się więc interesująco, zarówno dla miłośników form poetycko-muzycznych, jak i dla tych, którzy nie mieli dotąd okazji poznać świata piosenki literackiej.
Szczegółowy program i informacje na stronie www.ck.lublin.pl Darmowe wejściówki na spotkania z autorami i bilety na koncerty do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz w Internecie na ekobilet.pl

Kasa czynna: poniedziałek-piątek w godz. 10.00-19.00 oraz na 1 godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.
Przy zakupie biletów na co najmniej 4 wydarzenia: 10 % zniżki na wszystkie bilety, a przy zakupie biletów na 7 i więcej wydarzeń - zniżka 20%

W programie:

30.06 / poniedziałek
godz. 17.00 - Powitanie Festiwalu - GrozovSka Band - Gałązka jabłoni * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 19.15 - Uroczyste otwarcie - Magdalena Piotrowska - Kilka fajnych piosenek * sala widowiskowa / bilet: 15-25 zł
godz. 21.15 - Mirosław Czyżykiewicz - Ma Chérie * wirydarz / bilet: 20/30 zł

1.07 / wtorek
godz. 15.30 - PompaDur - W repertuarze malncholijno-lirycznym * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 17.00 - Marcin Skrzypczak - Zmyślony * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 19.15 - Jerzy Satanowski - Widzę i opisuję * sala widowiskowa / bilet: 15-25 zł
godz. 21.15 - Maleo Reggae Rockers - Maleo Akustycznie * wirydarz / bilet: 20/25 zł

2.07 / środa
godz. 15.30 - Trzy na cztery - Trzy na cztery * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 16.30 - Jakub Blokesz - Od nowa * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 19.15 - Jerzy Satanowski - Ulica Szarlatanów * sala widowiskowa / bilet: 30-50 zł
godz. 21.15 - Karuzela Group - Polska liryka w norweskim brzmieniu * wirydarz / bilet: 25/35 zł
3.07 / czwartek

godz. 15.30 - Justyna Panfilewicz - Na życie na śmierć…Grande Valse Brillante * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 16.30 - Przemysław Mazurek - Trzeba coś robić * plac przed centrum kultury / wstęp wolny
godz. 19.15 - Wrocławski Teatr Współczesny - Miron Białoszewski. Pamiętnik z powstania warszawskiego * sala widowiskowa / bilet: 40-60 zł
godz. 21.15 - Leszek Długosz - Pod Baranami, ten szczęsny czas… * wirydarz / bilet: 20/30 zł

SPOTKANIA (sala kinowa)

2.07 / środa
godz. 17.30 - Spotkanie z Agatą Passent; prowadzenie: Gabriel Menet
3.07 / czwartek
godz. 12.30 - spotkanie z Leszkiem Długoszem; prowadzenie: Adam W. Kulik
godz. 17.30 - spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem; prowadzenie: Gabriel Menet

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE (przestrzeń wystawiennicza / I piętro)

30.06 / wtorek
godz. 18.30 - Agnieszka Osiecka. Lata 60. w obiektywie Jana Borkowskiego - otwarcie wystawy
Czynna do 15.07.

Pozostałe informacje

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Zakłady Azotowe, gospodarczy filar regionu i kluczowy sponsor lokalnego sportu, radzi sobie coraz gorzej. W zeszłym roku grupa "Puławy" straciła 621 mln zł. Jej nowe władze szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły umowy sponsoringowe. Chemiczny gigant wycofuje się ze wspierania puławskiego sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium