Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

4 czerwca 2023 r.
18:52

Marsz 4 czerwca "Lublin jest obecny na marszu. A mówili, że Lublin nie przyjedzie"

0 A A

„Masz już dość ich kłamstw, złodziejstwa i korupcji, chcesz lepszej, bezpiecznej przyszłości dla siebie, dla swoich bliskich, dla Polski? Szukasz nadziei i pragniesz zwycięstwa? Bądź w Warszawie, 4 czerwca, w samo południe na wielkim marszu. Pokażemy im naszą siłę” – apelował w mediach społecznościowych przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Odpowiedziało wielu jego zwolenników, w tym również mieszkańcy Lublina i lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Marsz, choć początkowo miał być protestem przeciwko drożyźnie, obecnie ma już znacznie szersze znaczenie. A wszystko to za sprawą podpisanej w tym tygodniu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy powołującej komisję ds. badania wpływów rosyjskich, czyli tzw. Lex Tusk.

– Lublin jest obecny na marszu. A mówili, że Lublin nie przyjedzie. Pamiętacie, reforma samorządowa pozwoliła rozwijać silne lokalne wspólnoty. Uzyskaliśmy samodzielność, mogliśmy decydować, jakie kierunki rozwoju wybieramy w tych naszych lokalnych wspólnotach. To doprowadziło nas do Unii Europejskiej w 2004 roku. Staliśmy się częścią europejskiej wspólnoty. Silne i sprawne samorządy to największe osiągniecie wolnej Polski. Potencjał ogromnej obywatelskiej energii. To oddane swoim miastom i gminom mieszkańcy. To nasza wspólna wielka wartość o którą musimy dbać – mówił podczas marszu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Obecni byli też mieszkańcy Lublina, Zamościa, Białej Podlaskiej, Chełma, Krasnegostawu i wielu innych miast i miasteczek.

Pan Dominik przyjechał z grupą 120 osób z Zamościa. Przyjechali prywatnymi samochodami. Podkreśla, że nie mogło ich zabraknąć w chwili, gdy tworzy się historia.

Pani Maria przyjechała z Badenni Wirtembergii, choć pochodzi z lubelskiego Świdnika, nie mogło jej zabraknąć. Mimo, że mieszka 1400 kilometrów od miejsca pochodzenia, nadal czuje się Polką odpowiedzialną za swój kraj. – Życie bym oddała za moją ojczyznę i demokrację. Nie wyobrażam sobie by w moim kraju panowała dyktatura. To, że ułożyłam sobie życie w Niemczech nie oznacza, że tu nie wracam i nie mam zamiaru wracać. Jeśli wygrają wybory po raz trzeci świat się dla mnie kończy. Polska się dla mnie kończy.

Wszyscy razem

W wydarzeniu wzięło udział wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych , stowarzyszeń, samorządowcy, ludzie kultury oraz tysiące obywateli, którzy chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec obecnego rządu. Organizatorzy szacują liczbę uczestników na blisko pół miliona, przyjechali 1000 autokarów, pociągami o własnymi środkami transportu. Jednakże w rzeczywistości wydaje się, że było ich znacznie więcej. Obecni byli też politycy.

– Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem. I my wszyscy. Dlatego tu jesteśmy. Walczymy o wolność, o demokrację o wolny bezpieczny kraj. Jestem tu razem z ludźmi i zawsze będę – zaznaczyła Marta Wcisło, lubelska posłanka KW PO na Sejm RP.

– Jesteśmy tu bo chcemy za zamanifestować, pokazać w jakiej Polsce chcemy być. Chcemy Polski demokratycznej, europejskiej, sprawiedliwej, Polski która szanuje każdego człowieka z jego prawami – podkreślał Michał Krawczyk, poseł KW PO na Sejm RP.

W marszu wraz z wielotysięcznym tłumem brała udział AGROUnia, jak podkreśla lider Michał Kołodziejczak: – Jesteśmy tutaj ze wszystkimi Polakami, gdyż pomimo różnic możemy być razem.

Symbol

Data 4 czerwca nie jest przypadkowa. Właśnie w tym dniu przypada 34. rocznica pierwszych od czasu zakończenia II Wojny Światowej, wolnych wyborów do Sejmu i Senatu.

– Podejrzewam, że tylu słuchaczy już w życiu mi się nie zdarzy. Chcę powiedzieć, że jestem człowiekiem sukcesu tysiąclecia, tak mówią niektórzy. Robotnik, elektryk, dużo dzieci, cztery profesury honorowe, ponad sto doktoratów, a medali mam więcej jak Leonid Breżniew – mówił prezydent Lech Wałęsa. – Chciałbym, abyście zrozumieli, na czym polegały moje sukcesy i by ktoś z was, a najlepiej wszyscy stojący tu, poszli w tym kierunku i podobne sukcesy osiągnęli.

– Ja jestem dzisiaj z wami i będę każdego dnia. Noc i dzień, do dnia wyborów. Tam gdzie będziemy bili się o wolną Polskę, o lepszą przyszłość dla Polaków, będę cały czas pamiętał, że robię to dla waszych Aguś, Michałków, dla mojej Lilki, Marysi, Mateuszka, Mikołaja. Dla waszych dzieci, waszych wnuków, dla was wszystkich. O to idzie ta walka, po to dzisiaj maszerowaliśmy – mówił Donald Tusk i dodał: – Wiecie dlaczego dzisiaj wy wspaniali ludzie, wspaniałe Polki, wspaniali Polacy, uczestniczycie w największym demokratycznym wydarzeniu, w historii demokratycznej Polski. Bo jest nas dzisiaj pół miliona ludzi na ulicach warszawy. To oznacza tak naprawdę miliony Polek i Polaków w całym kraju. 

– Jak stoję koło prezydenta Lecha Wałęsy to cisną mi się na usta słowa: „my, naród”. My, naród, my wszyscy, jak tutaj jesteśmy, z całej Polski. Widzę znaki ze wszystkich regionów, flagi polskie i flagi europejskiej, my naród, mamy prawo jasno powiedzieć, jakiej Polski chcemy. Chcemy Polski demokratycznej, chcemy Polski otwartej, chcemy Polski europejskiej – dodał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Zakłady Azotowe, gospodarczy filar regionu i kluczowy sponsor lokalnego sportu, radzi sobie coraz gorzej. W zeszłym roku grupa "Puławy" straciła 621 mln zł. Jej nowe władze szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły umowy sponsoringowe. Chemiczny gigant wycofuje się ze wspierania puławskiego sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium