Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

22 lipca 2021 r.
6:27

Jak się mają „tłuste koty” z Lubelskiego? Lista działaczy i ich rodzin na państwowych posadach

118 34 A A
Jan Szewczak, Małgorzata Sadurska, Ewa Jankowska, Piotr Breś
Jan Szewczak, Małgorzata Sadurska, Ewa Jankowska, Piotr Breś (fot. Archiwum)

Żona posła, syn radnego, byli parlamentarzyści oraz obecni i byli samorządowcy – to lubelskie akcenty na przygotowanej przez Polskie Stronnictwo Ludowe liście „tłustych kotów”, czyli osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością na wysokich stanowiskach w państwowych spółkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lex TVN (procedowany w Sejmie projekt ustawy o radiofonii i telewizji, w myśl którego mająca zagranicznego właściciela nieprzychylna obozowi władzy komercyjna stacja telewizyjna mogłaby mieć problem z uzyskaniem koncesji – przyp. aut.) nie przykryje fali nepotyzmu, która rozlewa się po spółkach Skarbu Państwa w rozmiarze do tej pory niespotykanym – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL.

Ludowcy podliczyli, ile osób związanych w różny sposób z Prawem i Sprawiedliwością zasiada w zarządach i radach nadzorczych państwowych spółek. Na liście znalazły się 357 nazwiska.

- Naprawdę trudno znaleźć spółkę Skarbu Państwa, w której nie byłoby działacza PiS, byłego posła, radnego, rodziny posłów i senatorów. Politycy PiS obsiedli spółki Skarbu Państwa dokumentnie – podkreślał rzecznik PSL, Miłosz Motyka. I dodał: – Ta lista na pewno nie jest kompletna, bo dostajemy sygnały, że wielu prominentnych polityków partii rządzącej, niebędących fachowcami w żadnej dziedzinie, pełni również funkcje dyrektorskie.

Żona posła już zrezygnowała

Podczas wspomnianej konferencji padło m.in. nazwisko posła z Białej Podlaskiej, Dariusza Stefaniuka. Jego żona, Renata Stefaniuk znalazła się na liście, bo przed kilkoma laty została powołana do rad nadzorczych dwóch spółek: Jelcz i Enea Elektrownia Połaniec.

Okazuje się, że to już nieaktualne. Ma to związek z tzw. uchwałą sanacyjną, przyjętą na początku lipca przez Prawo i Sprawiedliwość. Zakazuje ona członkom najbliższych rodzin parlamentarzystów partii zajmowania eksponowanych posad w państwowych spółkach.

– Moja żona dobrowolnie złożyła rezygnację – mówi nam poseł Dariusz Stefaniuk. I dodaje, że stało się to tuż po przyjęciu wspomnianej uchwały. – Pomimo tego, iż w tych gremiach zasiadała na długo przed tym, jak zostałem posłem - zaznacza.

Rzeczywiście, Stefaniuk poselski mandat zdobył w wyborach w 2018 roku. Jego małżonka posady w państwowych spółkach dostała jeszcze w czasie, gdy był on prezydentem Białej Podlaskiej. W Jelczu pracowała od sierpnia 2016 roku, a w Enea Elektrowni Połaniec od września 2017 roku. Na pocieszenie pozostanie jej członkostwo w radzie nadzorczej Zakładu Zagospodarowania Odpadów we Włodawie. Z tej funkcji rezygnować nie zamierza, bo w myśl partyjnych przepisów nie musi. Ta spółka nie należy do Skarbu Państwa, tylko do związku założonego przez kilka samorządów.

Kto jeszcze?

Na opublikowanej przez ludowców liście nie brakuje innych lubelskich akcentów. Znajdziemy na niej m.in. byłych posłów: Małgorzatę Sadurską (członek zarządu PZU oraz PZU Życie), Jana Szewczaka (członek zarządu w Orlenie) czy Lucjana Cichosza (członek rady nadzorczej PGE Dystrybucja). Z kolei pochodzący z Zamościa były wiceminister finansów, Leszek Skiba po nieudanej próbie zdobycia mandatu poselskiego w okręgu chełmskim w ubiegłym roku został prezesem Banku Pekao.

Wśród „tłustych kotów” (takiego określenia użyli politycy PSL) znajdziemy też miejskich radnych PiS. Mowa o Piotrze BresiuRadosławie Skrzetuskim z Lublina. Pierwszy niedawno został p.o. dyrektorem lubelskiego oddziału Totalizatora Sportowego, a drugi trafił do rady nadzorczej spółki PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. Z kolei wiceprzewodniczący Rady Miasta Zamość Dariusz Zagdański jest członkiem rady nadzorczej spółki Wsparcie Grupa Tauron. W innej spółce-córce energetycznego giganta – Tauron Wytwarzanie - od czerwca w roli wiceprezesa zawodowo realizuje się Ewa Jankowska, była sekretarz miasta Świdnik. Na podobnym stanowisku u konkurencji, w firmie Enea Wytwarzanie pracuje natomiast Agnieszka Kruk, do niedawna wiceprezydent Chełma.

Na liście znajdziemy także byłych radnych wojewódzkich, którzy po pamiętnych słowach Jarosława Kaczyńskiego, że „do polityki nie idzie się do pieniędzy”, musieli wybrać między dobrze płatnymi posadami a polityką i w ostatnich wyborach samorządowych nie mogli ubiegać się o reelekcję. Mowa o zatrudnionych w PGE Dystrybucji Janie FraniAndrzeju Olborskim oraz Grzegorzu Muszyńskim, który obecnie jest prezesem spółki JSW Innowacje.

Ludowcy wytknęli też inne powiązania rodzinne. W wykazie znalazł się m.in. kandydat PiS w wyborach parlamentarnych w 2019 roku Krzysztof Podkański, syn radnego sejmiku Zdzisława Podkańskiego, jest członkiem rady nadzorczej związanej z Grupą Azoty firmy Sto-Zap, zajmującej się cateringiem i organizacją imprez okolicznościowych. Z kolei Paweł Cioch, syn zmarłego cztery lata temu senatora PiS Henryka Ciocha, do niedawna radca prawny Urzędu Marszałkowskiego, od lutego tego roku jest wiceprezesem PGE.

„Zdanie ekspertów zawsze w cenie”

Wielu polityków partii rządzącej komentując listę „tłustych kotów” odbija piłeczkę i przypomina, że gdy ludowcy współrządzili krajem w koalicji z Platformą Obywatelską, też zatrudniali swoich.

– Zdanie ekspertów zawsze jest w cenie, a w kwestii nepotyzmu trudno znaleźć lepszego eksperta – ironizuje Artur Soboń, lubelski poseł PiS i wiceminister aktywów państwowych. – Różnica jest taka, że my potrafimy powiedzieć, że występuje takie niekorzystne zjawisko. Stąd podjęte już działania zmierzające do jego wyeliminowania, a wkrótce będą kolejne. PSL takich standardów nigdy nie zaproponowało, a dziś ogranicza się do wykorzystywania tego w walce politycznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Zakłady Azotowe, gospodarczy filar regionu i kluczowy sponsor lokalnego sportu, radzi sobie coraz gorzej. W zeszłym roku grupa "Puławy" straciła 621 mln zł. Jej nowe władze szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły umowy sponsoringowe. Chemiczny gigant wycofuje się ze wspierania puławskiego sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium