Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

1 kwietnia 2022 r.
13:39

Gmina interesuje się poniemieckim bunkrem

30 0 A A
Poniemiecki bunkier na karabin maszynowy MG34 w Gościeradowie, znajduje się w pobliżu drogi, naprzeciwko cmentarza parafialnego.
Poniemiecki bunkier na karabin maszynowy MG34 w Gościeradowie, znajduje się w pobliżu drogi, naprzeciwko cmentarza parafialnego. (fot. Dominik Szulc)

Czy kazamata MG 34, czyli schron bojowy karabinu maszynowego mogłoby służyć jako miejsce ukrycia? Na pewno mogłaby stać się atrakcją turystyczną. Problem w tym, że obiekt nie należy do gminy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poniemiecki bunkier na karabin maszynowy MG34 w Gościeradowie, znajduje się w pobliżu drogi, naprzeciwko cmentarza parafialnego. – Jest to bunkier naziemny o konstrukcji betonowej, stropie i ścianach bocznych grubości 2 metrów, na tyle solidnych, że po wojnie nikt raczej nie próbował go wysadzić – przyznaje dr Dominik Szulc z Instytutu Historii im. T. Manteuffla PAN w Warszawie, który pochodzi z Kraśnika.

Jego zdaniem, w sytuacji zagrożenia obiekt ten mogłoby być wykorzystany jako miejsce schronienia ludności cywilnej.

– Problem w tym, że budowla należy do osoby prywatnej – przyznaje dr Szulc, który zwraca uwagę, że obiektu rozebrać nie można, bo umieszczony jest w ewidencji zabytków. – Wiem, że wójt gminy Gościeradów proponował właścicielowi odkupienie tego bunkra, ale nie było na to zgody – dodaje historyk.

Atrakcja turystyczna

– Propozycje kupna, dzierżawy jak też zamiany tego gruntu na inny, były kierowane do właściciela terenu, na którym jest historyczny obiekt już od dłuższego czasu, jeszcze przed moim wyborem na wójta gminy. Mężczyzna nie zgodził się jednak na żadną z propozycji gminy – potwierdza Mariusz Szczepanik, wójt gminy Gościeradów. – Chcieliśmy kupić tę kazamatę MG34 ze względu na jego wartość historyczną i zabytkową, aby umożliwić zwiedzanie tego schronu. Obiekt mógłby się stać atrakcją turystyczną gminy Gościeradów.

W opracowaniu zamieszczonym na stronie internetowej gminy czytamy, że schron bojowy karabinu maszynowego był budowany w okresie od marca do maja 1941 r. „Wykonany prawdopodobnie przez firmę budowlaną Beton-u. Monierbau AG pod kierownictwem Konrada Heydascha na zlecenie Dowództwa Fortyfikacji Krajowych „Wschód” (Landesbefestigung Ost), pod kierownictwem Inspekcji Umocnień Wschodnich”.

To nie jest duży schron

Załoga tego schronu składała się z 6 osób. „Schron uzbrojony był w karabin maszynowy MG34, kaliber 7,92 mm o donośności 3,5 km, składał się z 5 pomieszczeń: bronionego wejścia, śluzy gazowej z wyjściem awaryjnym, pomieszczenia załogi, korytarza z peryskopem i izby bojowej. Jego wymiary to: wysokość – 3,9 m, szerokość i długość –10 m, grubość ścian zewnętrznych – 2 m, grubość ścian wewnętrznych – 0,8 – 1 m, grubość stropu – 2 m, wysokość wewnątrz – 1,9 m.

Zdaniem dr Dominika Szulca w perspektywie ewentualnych zagrożeń schron można byłoby spróbować wykorzystać jako schronienie ludności cywilnej.

– Bunkier jest obrośnięty drzewami, nie jest widoczny z góry – z wysokości wygląda jak zagajnik – opisuje dr Szulc.

– To nie jest duży schron – podkreśla wójt gminy Gościeradów. – Zmieściłoby się w nim kilkanaście osób, maksymalnie do 30.

Miejsca ukrycia

Dr Dominik Szulc wskazuje też na dwa inne miejsca na terenie powiatu kraśnickiego, które potencjalnie mogłyby służyć za miejsca ukrycia cywili (w Kraśniku, zgodnie z informacją Urzędu Miasta jest 37 budowli ochronnych, w tym jeden schron na ok. 7,5 tys. osób, reszta to tzw. ukrycia). Znajdują się w Rzeczycy i Szastarce, w rejonie stacji kolejowych.

– To są obiekty przedwojenne, powstały w końcu lat trzydziestych. Miały służyć przede wszystkim do ochrony instalacji wojskowych służących do pompowania paliwa ze zbiorników podziemnych, które częściowo na tym terenie się jeszcze zachowały, do cystern kolejowych. Stąd właśnie ta lokalizacja. Budynki nie zostały po wojnie zniszczone. W większości są to budynki albo w całości żelbetowe lub o ścianach nośnych z cegły i stropach żelbetowych tzw. skośnych – mówi historyk. I dodaje: - Niewątpliwie, prace remontowe trzeba byłoby przy tych wszystkich obiektach wykonać.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

Dominika Ciemięga jest 13- letnia dziewczynką z Hrubieszowa, która zmaga się ze skoliozą
25 maja 2024, 10:00

W sobotę mecze, w niedzielę koncert. Hrubieszów gra dla Dominiki Ciemięgi

Dominika ma 13 lat i bardzo poważne skrzywienie kręgosłupa. A chce żyć tak, jak jej rówieśnicy. I ma na to szanse, jeśli przejdzie operację w Niemczech. W jej rodzinnym Hrubieszowie odbędą się w weekend dwie imprezy, które mają pomóc w zebraniu funduszy.

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Związkowcy z Bogdanki chcą zapytać parlamentarzystów o przyszłość górnictwa w Polsce. Spotkają się z politykami z Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego (LZP) w poniedziałek, 27 maja.

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane, znane również jako blaszaki, cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców województwa lubelskiego. Dzięki swojej przystępnej cenie, łatwości montażu oraz wszechstronności, stają się idealnym rozwiązaniem dla osób szukających dodatkowego miejsca do przechowywania lub ochrony pojazdów. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć inwestycję w garaż blaszany i jakie korzyści płyną z jego posiadania.

Kobieta została zatrzymana w środę po południu

Dwoje dzieci w samochodzie. Za kierownicą pijana matka

Miała prawie 2 promile alkoholu w organizmie, a mimo to wsiadła za kierownicę i ruszyła samochodem, wioząc dwoje swoich dzieci.

Zamknęli dwie krajalnie tytoniu. Jedna w Lubelskiem, druga na Mazowszu
galeria

Zamknęli dwie krajalnie tytoniu. Jedna w Lubelskiem, druga na Mazowszu

Ponad 350 tysięcy sztuk gotowych papierosów oraz przeszło 1100 kg krajanki i tytoniu przejęli funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i kujawsko-pomorskiej skarbówki w ramach wspólnie przeprowadzonej akcji.

Metamorfoza salonu: jak łatwo odmienić wnętrze za pomocą narożnika w butelkowej zieleni

Metamorfoza salonu: jak łatwo odmienić wnętrze za pomocą narożnika w butelkowej zieleni

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi oraz przestrzeń do relaksu. Czasem jednak nawet najpiękniejszy salon wymaga odświeżenia. Jednym z najprostszych i najbardziej efektownych sposobów na metamorfozę wnętrza jest wprowadzenie nowego mebla, takiego jak narożnik w butelkowej zieleni. Ten kolor, głęboki i elegancki, potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. W tym artykule podpowiemy, jak przeprowadzić tę zmianę krok po kroku.

20. próba sprzedaży miejskich działek. Będzie przełom?
Biała Podlaska

20. próba sprzedaży miejskich działek. Będzie przełom?

Wszystko wskazuje na to, że po ponad dwóch latach skończy się impas ze sprzedażą miejskich działek przy ulicy Brzegowej w Białej Podlaskiej. O ich zbycie apelował wielokrotnie prezydent Michał Litwiniuk (PO). W poprzedniej kadencji bezskutecznie. Ale w nowej radzie większość mają ludzie z jego komitetu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium