Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

27 kwietnia 2020 r.
15:55

Pożar nad Biebrzą to ostrzeżenie. Patrole przeciwpożarowe w Poleskim Parku Narodowym

18 0 A A
Skutki pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym
Skutki pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym (fot. TVN 24 / x-news)

Rozmowa z Ewą Piasecką, zastępcą dyrektora Poleskiego Parku Narodowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogień spustoszył Biebrzański Park Narodowy. Spowodował nieodwracalne straty. Boi się pani, że coś podobnego może się przydarzyć i was?

– Jak najbardziej się tego boję. To ostrzeżenie dla nas, ale i wszystkich parków narodowych w kraju. Niestety wciąż jest bardzo sucho i wystarczy niedopałek, nie mówiąc już o wypalaniu traw, aby i u nas doszło do kataklizmu.

Ostrzeżenie przekłada się na konkretne działania?

– Na całym naszym terenie operują patrole przeciwpożarowe. W naszej siedzibie funkcjonuje też punkt alarmowo-dyspozycyjny. W przeciwieństwie do Lasów Państwowych nie mamy wież obserwacyjnych z zainstalowanym na nich monitoringiem. Niemniej jednak na bieżąco i blisko współpracujemy z leśnikami, którzy natychmiast informują nas o wszelkich zagrożeniach pożarowych. Tej wiosny nie mieliśmy jeszcze ognia w granicach parku, ale w sąsiedztwie, w kilku miejscach, płonęły już łąki. Niestety wypalanie traw w naszym regionie jest nagminne.

W Biebrzańskim Parku Narodowym zemścił się niedobór wody. Jak pod tym względem jest u was?

– Nasze torfowiska jeszcze się trzymają, chociaż za sprawą suszy wody jest w nich mniej, niż w latach ubiegłych. Zaprocentowały nasze wieloletnie wysiłki związane z zatrzymywaniem wody w parku. Od początku istnienia PPN likwidujemy wybudowane przed powstaniem parku, a obecnie szkodliwe, urządzenia melioracyjne oraz budujemy groble, przetamowania i tak zwane mnichy, czyli budowle hydrotechnicznie do regulacji przepływu wody. Naszymi pracowitymi sojusznikami w tych wysiłkach są także bobry. Naprawdę robią dobrą robotę.

Gdyby, pomimo wszelkich środków ostrożności, pożar pojawił się w „naszym” parku, to na ile jesteście na to gotowi?

– Tak jak powiedziałam, nasze patrole operują w lasach, na trzcinowiskach, torfowiskach i łąkach. Mamy wyznaczone drogi przeciwpożarowe i punkty czerpania wody. Park dysponuje motopompami, agregatem wysokociśnieniowym z autonomicznym zbiornikiem i innym sprzętem. Ponadto mamy plan ochrony przeciwpożarowej na 20 lat i corocznie opracowujemy metody postępowania właśnie na wypadek pożaru. Wszystko to we współpracy z Państwowymi Strażami Pożarnymi z powiatów, gdzie sięga nasz park, czyli Komendą Miejską w Chełmie i Komendami Powiatowymi w Łęcznej, Parczewie i Włodawie. Ponadto współpracujemy ze wszystkimi Ochotniczymi Strażami Pożarnymi na naszym terenie. Słowem wiemy, na kogo możemy liczyć.

Ewa Piasecka

Strażacy zakończyli akcję gaśniczą w Biebrzańskim Parku Narodowym. Podpaleniem zajmuje się prokuratura

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zajęła się sprawą pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. W niedzielę strażacy poinformowali, że udało się zakończyć akcję gaśniczą. Pożar trwał prawie tydzień, a w jego wyniku spłonęło ponad 5 tysięcy hektarów bagiennych łąk oraz terenów leśnych. Strażacy, którzy walczyli z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym, wracają do swoich jednostek.

– To było bardzo skomplikowane, z jednej strony logistycznie i organizacyjnie, także operacyjnie. Trudności terenowe były dla nas czynnikiem tym dodatkowym, który spowodował, że pożar, który był widoczny powierzchniowo, żeby do niego dotrzeć czasami to wymagało dużego wysiłku ze strony strażaków. W momencie szczytowym w działania było zaangażowanych 500 strażaków, żołnierzy, ratowników. Ta liczba osób jest większa z uwagi na to, że część sił się rotowała – wyjaśnił Marcin Jankowski ze straży pożarnej w Białymstoku.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium