Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Janów Lubelski

21 kwietnia 2020 r.
21:02

Gminy zakazują podlewania trawników i upraw. Z powodu suszy leśnicy rozważają zamknięcie janowskich lasów

11 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

W Garbowie i Jastkowie wprowadzono już zakazy zraszania trawników i podlewania upraw. W janowskich lasach ściółka jest tak sucha, że leśnicy rozważają ich zamknięcie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Suszy boję się już bardziej, niż koronawirusa – przyznaje Kazimierz Firlej, wójt gminy Garbów, który w ostatni poniedziałek wprowadził zakaz zraszania trawników, a także podlewania ogrodów i upraw rolnych. Zabronione jest także korzystanie z hydrantów w celach innych niż przeciwpożarowe.

– Z powodu braku opadów mamy suszę, więc rolnicy zaczęli podlewać swoje uprawy, zwłaszcza plantatorzy truskawek z okolic Borkowa. To drastycznie podniosło zużycie wody, na którą obowiązują limity. Ich przekroczenie oznacza kary finansowe. Poza tym nasze pompy, przy tak dużym zapotrzebowaniu, zwyczajnie nie dają rady – tłumaczy wójt Garbowa.

Kazimierz Firlej przyznaje, że nie wyklucza kolejnych drastycznych kroków.

– Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy wprowadzali kilkugodzinne, a nawet całonocne przerwy w dostawie wody. Zrobimy to, jeśli okaże się, że nie jesteśmy w stanie dłużej dostarczać wody wszystkim mieszkańcom – dodaje.

Podobne restrykcje wprowadził dzisiaj wójt Jastkowa. Na terenie całej gminy wodę można pobierać jedynie „w celach bytowych”. Ostatni raz takie apele pojawiały się w lipcu ubiegłego roku. O tej porze roku takie restrykcje wprowadzane są po raz pierwszy.

Sucho jest także w jednym z największych kompleksów leśnych w naszym kraju (prawie 32 tys. hektarów) – w lasach janowskich.

– Sytuacja powoli zaczyna być dramatyczna. Mieliśmy kolejną suchą zimę i nadal nie pada. Wilgotność ściółki o godz. 13 spada do 8-10 proc.. Gdyby nie to, że wiosnę mamy dość chłodną, szczególnie nocami, byłoby jeszcze gorzej – ocenia Waldemar Kuśmierczyk, szef Nadleśnictwa w Janowie Lubelskim. – Spadek o kolejne 2-3 proc. oznaczałby konieczność wprowadzenia zakazu wejścia do lasu – przyznaje.

Żeby ograniczyć ryzyko pożaru, cały teren janowskich lasów jest patrolowany. Podobnie jest w Poleskim Parku Narodowym. – Mamy już trzeci stopień zagrożenia pożarowego, więc dość wysoki. Dlatego wprowadziliśmy patrole przeciwpożarowe. O zamknięciu parku dla turystów nie myślimy, liczymy na rozwagę ludzi. Dzięki Bogu, jak dotąd żadnych pożarów wewnątrz parku nie mieliśmy i oby tak zostało – mówi Ewa Piasecka, zastępca dyrektora PPN.

Brak opadów doskwiera również strażakom, którzy mają tej wiosny pełne ręce roboty.

– Niestety, to już kolejny suchy rok. Notujemy zwiększoną ilość pożarów, zarówno traw, nieużytków, jak i poszycia leśnego – mówi asp. Tomasz Stachyra, rzecznik wojewódzkiej PSP w Lublinie. W ubiegłym tygodniu strażacy gasili duży pożar traw w Siostrzytowie w powiecie świdnickim. Niebezpiecznie było także nad jeziorem Piaseczno, gdzie ogień zagrażał miejscowym domkom letniskowym.

Na szczęście aktualne prognozy przewidują niewielkie opady. Na piątek w naszym województwie meteorolodzy przewidują „możliwe słabe opady deszczu”. Jest szansa, że w niektórych rejonach padać będzie do niedzieli.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium