Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

11 kwietnia 2022 r.
17:58

Przychodnia w Lublinie rozbuduje siedzibę. Duże pieniądze z Unii Europejskiej także dla szpitala

1 0 A A
Kliniczny Oddział Toksylogiczno-Kardiologiczny przeniesie się do bloku G (w prawym dolnym rogu)
Kliniczny Oddział Toksylogiczno-Kardiologiczny przeniesie się do bloku G (w prawym dolnym rogu) (fot. Maciej Kaczanowski)

Zatrucia środkami ochrony roślin, próby samobójcze, łączenie leków z alkoholem. Rocznie na toksykologię przy al. Kraśnickiej w Lublinie trafia 3200 pacjentów. W poniedziałek szpital dostał unijne środki na modernizację oddziału. Inwestycja to jeden z elementów ratowania zadłużonego po uszy szpitala.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kliniczny Oddział Toksylogiczno-Kardiologiczny to flagowa jednostka szpitala przy al. Kraśnickiej. – Hospitalizujemy rocznie około 3200 pacjentów – mówi dr Jarosław Szponar, kierownik oddziału.

– Oddział zajmuje się przypadkami trudnymi i agresywnymi jeśli chodzi o przebieg schorzenia. Jesteśmy województwem rolniczym, a rolnictwo to też zatrucia środkami ochrony roślin – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Ale na toksykologię trafiają też pacjenci po zatruciu tlenkiem węgla, po próbach samobójczych, po zażyciu leków w połączeniu z alkoholem.

Oddział działa dziś na piątym piętrze bloku C. docelowo ma trafić do osobnego budynku – bloku G, gdzie kiedyś był oddział dziecięcy, a ostatnio Covidowy. Od 1 kwietnia przeniosły się tu oddziały z remontowanego obecnie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Zostaną tu do końca września, a w październiku mają się rozpocząć prace budowlane.

– Modernizacja budynku będzie polegała na przebudowie, wyposażeniu oraz zbudowaniu nowych 18 sal intensywnej terapii, bo pamiętajmy że przy tego rodzaju schorzeniach kończy się najczęściej intensywną terapią – mówi Piotr Matej.

Na oddziale znajdzie się też komora hiperbaryczna, która pozwoli na dotlenianie hospuitalizowanych pacjentów. Do tego powstaną nowe pracownie badania wydolności oddechowej i kardiologicznej.

Na remont bloku G szpital dostał dzisiaj symboliczny czek od marszałka województwa. Prace mają kosztować 18,5 mln złotych, z czego Unia Europejska wyłoży blisko ponad 17,6 mln zł. Szpital przy Kraśnickiej dostał w poniedziałek także ponad 6 milionów złotych na informatyzację. Obie inwestycje mają pomóc stanąć na nogi zadłużonej placówce.

Szpital przy Kraśnickiej, który od dziś wchłania szpital Jana Bożego, będzie mieć w sumie aż pół miliarda złotych długu. Tymczasem w latach przed pandemią toksykologia przynosiła szpitalowi ponad 2 miliony złotych zysku rocznie. Po zmianach ma być jeszcze lepiej.

– Wierzymy, że pan dyrektor Matej pociągnie ten szpital nie na dno, tylko do góry i te inwestycje są mu potrzebne – mówił dzisiaj na konferencji Jarosław Stawiarski. – Jak Matej nie da rady, to już nikt nie da rady i ja odchodzę ze stanowiska – dodał marszałek z przymrużeniem oka.

Budowa przy Nałęczowskiej

Pieniądze z Unii Europejskiej dostanie także Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, który rozbuduje swoją siedzibę przy ulicy Nałęczowskiej. 24 mln zł mają wystarczyć na nowy, pięciokondygnacyjny obiekt.

– Na parterze będzie usytuowany POZ i gabinety lekarzy pediatrów dla dzieci zdrowych i chorych. Od pierwszego piętra rozpoczynają się gabinety specjalistyczne – wylicza Anna Rotczyńska-Rumińska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
Na pierwszym piętrze ma być chirurgia, ortopedia i rehabilitacja. A wyżej kardiologia, endokrynologia, pulmonologia i neurologia. – Będą to wszystkie gabinety, o które się pacjenci upominają, zwłaszcza w dobie popandemicznej – dodaje dyrektor Rotczyńska-Rumińska.

Pieniądze dla WOMP pochodzą z instrumentu REACT-EU na przeciwdziałanie skutków pandemii. Przypomnijmy, że pieniądze z tego źródła zostały uruchomione dopiero po tym, jak Sejmik Województwa Lubelskiego wycofał się z tzw. uchwały anty-LGBT.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

We wtorek MKS FunFloor może zostać wicemistrzem Polski. Aby tak się stało podopieczne Edyty Majdzińskiej muszą pokonać KPR Gminy Kobierzyce.

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

68-letni pan Jerzy zaginął w sierpniu ubiegłego roku. Poszukiwania nadal trwają. Niedawno policja przeczesywała bagna.

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

W Świdniku ruszyły testy nowego systemu odczytu wodomierzy za pomocą anten radiowych. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć usterek i wycieku wody.

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium