poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

500 głosów z dwóch komputerów w budżecie obywatelskim. Kto się podszył?

Dodano: 29 września 2015, 09:20

Ktoś podszywał się za mieszkańców miasta i oddawał za nich głosy na projekty budżetu obywatelskiego. Z dwóch komputerów wysłano ich około pięćset. Prezydent Janusz Grobel o sprawie zawiadomił prokuraturę

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy niepokojące informacje od Agnieszki Jakubik, jednej z mieszkanek miasta, która nie mogła wziąć udziału w głosowaniu. System informował ją, że z jej numeru PESEL głos został już oddany. Podobny problem spotkał także inne osoby, a kilka z nich zawiadomiło o tym Urząd Miasta. Wygląda na to, że ktoś zagłosował podając ich dane osobowe.

– Otrzymaliśmy takie zgłoszenia od trzech mieszkańców. W piątek prezydent zawiadomił Prokuraturę Rejonową o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. O tym, co dalej z głosowaniem na projekty budżetu obywatelskiego, zdecyduje komisja wyborcza – mówi Jolanta Wróbel, kierownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta.

Internetowe głosowanie zakończyło się w czwartek. Na początku października władze miasta miały podać wyniki głosowania oraz frekwencję. Wygląda na to, że do tego nie dojdzie. Możliwe, że całe głosowanie on-line, podobnie jak przed rokiem, zostanie anulowane. W poniedziałek późnym popołudniem miała zebrać się w tej sprawie komisja wyborcza. Ostateczną decyzję podejmie jednak prezydent Janusz Grobel.

Tymczasem puławscy śledczy sprawdzają czy doszło do złamania prawa. W tej sprawie nie chodzi nie tylko o sam fakt oddania głosu za inną osobę, ale także bezprawnego zdobycia i wykorzystania chronionych prawem danych osobowych.

– To przestępstwo z artykułu 190 zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech. Chodzi niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie danych osobowych, a także naruszenieinteresu prywatnego osób poszkodowanych – mówi Grzegorz Kwit, szef puławskiej prokuratury. 

Sprawa została już przekazana policji. Funkcjonariusze sprawdzą podejrzane numery IP. Jeśli potwierdzą się informacje, że jeden z nich należy do puławskiej służby zdrowia - pracownicy SP ZOZ, którzy mieli dostęp do danych osobowych zostaną przesłuchani.

– Z naszych informacji wynika, że z dwóch komputerów mogło zostać oddanych nawet pół tysiąca głosów – mówi prokurator Kwit. 

Nieuczciwe zagrania osób posiadających dostęp do danych mieszkańców, mogą doprowadzić władze miasta do decyzji o definitywnej z elektronicznej formy oddawania głosów na projekty budżetu obywatelskiego.

Rozwiązaniem alternatywnym może być uszczelnienie systemu informatycznego. Ale nawet jeśli zablokowana zostałaby możliwość oddawania wielu głosów z tego samego adresu IP, oszuści mogliby wykorzystać w tym celu urządzenia, komputery i telefony swoich znajomych, czy rodziny w kraju i za granicą. Zabezpieczeniem byłby podpis elektroniczny, ale ten z uwagi na koszty, posiadają nieliczni.

Czytaj więcej o: Lublin budżet obywatelski
Gość
Gość
Gość
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 października 2015 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobry przykład. po prostu nie zrobili nic zupełnie nic żeby ten system zmienić lub dodać jakiekolwiek utrudnienie jak to nazwałeś! nie chciało się komuś chyba....
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczy PESEL i 3 litery z numeru dowodu osobistego - nie powinno to stanowić problemu, a zapobiegnie to takim sytuacjom (nie mowię, że będą niemozliwe, ale będzie to już utrudnienie ;-) )
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A tak właściwie to o jaki rejon chodzi i o które projekty?
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pieniądze to nie jest problem- przecież można je zarezerwować w budżecie, a z wynikami lepiej zaczekać co prokuratura ustali żeby wiedzieć na czym się stoi.
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
teraz będą badać w nieskończoność, a co z pieniędzmi w związku z tym. wyniki nie wiadomo kiedy będą....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!