wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Puławy

60 kamer monitoringu w Puławach, ale obraz tylko z 12. Brakuje monitorów


Miejski monitoring w Puławach ma w tej chwili 60 kamer (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
Miejski monitoring w Puławach ma w tej chwili 60 kamer (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

W mieście przybywa nowych kamer monitoringu. Jest ich już ponad 60. Ale dyżurujący strażnik miejski widzi obraz z zaledwie 12 z nich. Powód - brakuje monitorów.

Kamery w Puławach są właściwie wszędzie. Najczęściej to sami mieszkańcy wnioskują o to, by montować kolejne, szczególnie tam, gdzie dochodzi do wykroczeń. Niestety, obrazu emitowanego przez większość z nich, nikt nie ogląda.

W tzw. centrum monitoringu puławskiej Straży Miejskiej jednocześnie wyświetlany jest obraz jedynie z 12, na ponad 60 kamer. Jak przyznał komendant Dariusz Karmasz, szef Straży Miejskiej, strażnicy podzielili kamery na ważniejsze i mniej ważne. Te pierwsze obserwują miejsca, w których często dochodzi do wykroczeń i to one mają na ekranach swój priorytet. Pozostałe kamery, co prawda, nagrywają obraz, ale dyżurujący strażnik nie widzi jego podglądu i nie może na bieżąco reagować na niebezpieczne sytuacje.

– Mamy 12 monitorów, a miejsca jest niewiele. Dlatego wnioskowałem o użyczenie nam przez miasto innego lokalu, w którym moglibyśmy urządzić centrum monitoringu – mówił komendant Dariusz Karmasz podczas spotkania z radnymi. Jak przyznał, jest szansa, że centrum w niedalekiej przyszłości przeniesie się do jednego z pomieszczeń MPWiK.

Dodatkowa przestrzeń to jednak nie wszystko. Potrzebny jest także nowy sprzęt. Radny Piotr Sadurski zaproponował, żeby Straż Miejska kupiła duży telewizor, który mógłby wyświetlać „na żywo” obraz z każdej kamery, a ten z najważniejszych, emitować na dodatkowych monitorach. Takie rozwiązanie, jak przekonywał, szczególnie w nocy, pozwoliłoby strażnikom na dostrzeżenie na ekranie ruchu, co może mieć znaczenie w przypadku wykrywania zachowań naruszających porządek.

Budowa nowej dyżurki to jednak dodatkowe koszty, a Straż Miejska pracuje na budżecie, którego wysokość się nie zmieni. Nie wiadomo więc, czy znajdą się środki na dodatkowe zakupy. Na razie puławska straż modernizuje się w inny sposób. Strażnicy rozpoczęli piesze patrole (na dwie zmiany), a jak zapowiada komendant, czekają ich także testy sprawności fizycznej. Jeszcze w tym roku kadra straży zostanie uzupełniona (po osobach, które odeszły) o cztery etaty. Nowi strażnicy, zgodnie z oczekiwaniami komendanta mają być młodzi, wyszkoleni i sprawni.

Czytaj więcej o: monitoring Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 listopada 2016 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"No tak.... 60 kamer a działa 12 bo brakuje monitowrów. To jakiś żart? Zaraz zaraz mamy prima aprilis? Nie? Nie no.... jaja sobie robicie. Znaczy kamery wiszą ale nic nie widać. Ekstra. To tak jak bym se kupił mercedesa bez kierownicy. Mam merola ale nie pojadę. " Czytać nie umiesz ze zrozumieniem? W mieście jest ponad 60 kamer, które działają i rejestrują obraz. Tylko od operatorów zależy które kamery "są na podglądzie". Z tekstu wynika iż tylko 12 jest na podglądzie a reszta jest na drugim planie.
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2016 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tego co się orientuję zwykłe rejestratory (nie wiem jakie są w UM) mają możliwość podglądu w trynie wielu okien na jednym monitorze. Nie trzeba kupować 60 monitorów i sadzać 60 strażników. Warto zapytać w dużych marketach na terenie Puław też mają ok 60 a nawet więcej i wszystko mieści się w przysłowiowym pokoiku ochrony ... Nie dajmy się oszukać na dodatkowe koszty ... Te drzwi są już od dawna otwarte i nie trzeba ich ponownie wyważać siłami intelektu wielu 'fachowców' z UM.
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2016 o 07:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak.... 60 kamer a działa 12 bo brakuje monitowrów. To jakiś żart? Zaraz zaraz mamy prima aprilis? Nie? Nie no.... jaja sobie robicie. Znaczy kamery wiszą ale nic nie widać. Ekstra. To tak jak bym se kupił mercedesa bez kierownicy. Mam merola ale nie pojadę.
Rozwiń
pwy
pwy (31 października 2016 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co to za monitoring,jakośc jest taka że ja 20 lat temu miałem lepszy obraz na ,,rubinie''. gosc mnie przerysował na parkingu, kamera go uchwyciła jak wyjezdżał na ulice marke samochodu jakoś się obczaiło ale o nr rejestracyjnym można było zapomnieć
Rozwiń
oko
oko (31 października 2016 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radny Piotr Sadurski zaproponował, żeby Straż Miejska kupiła duży telewizor,
Najlepiej w którymś z elektromarketów. A może za doradzanie powinni przestać brać się ludzie, którzy o monitoringu nie mają za grosz pojęcia? I pisanie, że 60 kamer "nagrywa" obraz to też nadużycie. Jeśli ktoś chciał skorzystać z zapisów miejskiego monitoringu to dobrze wie z ilu kamer obraz faktycznie jest rejestrowany.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!