niedziela, 25 lutego 2018 r.

Puławy

Budżet obywatelski w Puławach. Połowa projektów do kosza - pełna lista przyjętych i odrzuconych

Dodano: 31 sierpnia 2015, 16:56

Puławy (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
Puławy (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Wnioski do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego przeszły ostrą selekcję. Zespół, któremu przewodniczył Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław, zarekomendował odrzucenie połowy z blisko 60 zgłoszonych przez mieszkańców projektów.

Zgodnie z przyjętym regulaminem, wszystkie wnioski do budżetu przed trafieniem na listę do głosowania były analizowane przez pracowników Urzędu Miasta. Zespołem sprawdzającym możliwości realizacji zgłoszonych pomysłów kierował wiceprezydent Tadeusz Kocoń. Po zakończeniu weryfikacji, poprawiona lista trafiła do zatwierdzenia przez radnych. Ci nie złożyli żadnych uwag i poparli decyzję zespołu. Niestety, blisko połowa wszystkich wniosków została już na tym etapie odrzucona.

- Rzeczywiście, dużo wniosków odpadło. Przyczyny były różne, np. brak praw do terenu, przekroczenie terminu, czy zbyt wysoka wartość inwestycji, która przekraczała wysokość przeznaczonych na dany rejon środków. Pozytywnej opinii nie otrzymały także wnioski, które były niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu - wyjaśnia wiceprezydent Kocoń.

Część projektów dotyczyła tej samej propozycji, więc zostały one połączone. Zdarzały się także wnioski, które stawały w kontrze do planów zarządzającego danym budynkiem. Tak stało się w przypadku jednego z wniosków dotyczących inwestycji w SP ZOZ, który był sprzeczny z zamierzeniami dyrekcji tej instytucji. Część zgłaszających proponowała inwestycje w nie swoim rejonie miasta. Takie wnioski z przyczyn formalnych również zostały odrzucone. W efekcie do głosowania zostało około 30 propozycji. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, głosowanie (15-17 września) zostanie poprzedzone spotkaniami z mieszkańcami, które potrwają od 2 do 9 września.

Warto przy okazji dodać, że nowa edycja budżetu obywatelskiego w Puławach przyniosła istotne zmiany, które miały wpływ na ilość zgłoszonych wniosków. Najważniejszą z nich był wymóg zebrania pod swoją propozycją kilkunastu podpisów. W efekcie, choć podwyższono kwoty, o które mogły starać się poszczególne rejony miasta, samych wniosków zarejestrowano o wiele mniej, niż przed rokiem. Z drugiej strony te, które przeszły selekcję i trafią na listę do głosowania będą miały matematycznie większe szanse na realizację.

Gość
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 września 2015 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tym skate parkiem to coś nie tak. Przecież miał być robiony z innych funduszy niż budżet obywatelski, tym bardziej że to tylko I etap, a jakie są gwarancje, że będą kolejne. Dlatego wcześniej były argumenty, że trzeba całościowo.
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2015 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram skate park i wszelkie inicjatywy mające na celu aktywność młodzieży i dorosłych. Miasto zasługuje na trochę odmłodzenie myśli. Mi osobiście szkoda, że nie ma możliwości by wpisać do budżetu obywatelskiego cyklicznych imprez w stylu dużego koncertu z gwiazdami, kabaretonu i szantów na powietrzu w wakacje. Te akcje również świetnie by się wpisały w wakacyjną rozrywkę dla obywateli Puław i przyciągnęłyby turystów. Fajny pomysł z ekranem na Kino Samochodowe, ale trzeba by go uniwersalnić, by oprócz projekcji filmowych był również ogólnodostępny na różnego rodzaju imprezy w skate-parku i innych przestrzeniach, które służą nam obywatelom naszej małej Ojczyzny - Puław :)
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 18:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak, większość projektów to zadania własne UM (oświata, służba zdrowia). Jakie szanse mają konkurencyjne projekty jeśli dyr szkoły powie na zebraniu z rodzicami: " Chcecie mieć ..... to głosujcie za.....". Wydaje mi się, że kapituła powinna kierować się trochę innymi zasadami weryfikujac zgłoszenia. Zdaję sobie sprawę, że remont przychodni czy pracownia multimedialna w szkole są ważne ale czy muszą być finansowane z budżetu obywatelskiego?
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2015 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głosujemy na skate park! Link do profilu na fb https://www.facebook.com/events/1640000726257590/
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2015 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko skatepark. Zróbmy w końcu coś dla młodych
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!