czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

„Cywilizacyjny skok” w Muzeum Nadwiślańskim. Remont za 14 mln zł. Co się zmieni?

Dodano: 5 listopada 2017, 08:24

Projekt zakłada m.in. rewitalizację Kamienicy Celejowskiej.
Projekt zakłada m.in. rewitalizację Kamienicy Celejowskiej.

14 milionów złotych będzie kosztował kompleksowy remont Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskiej, Spichlerza Ulanowskich, Domu Wójtowskiego z Modliborzyc oraz Dworu z Gościeradowa, do którego przygotowuje się Muzeum Nadwiślańskie. Przetargi mają zostać ogłoszone jeszcze w listopadzie

Cała inwestycja będzie kosztować 14 milionów złotych. 15 proc. to wkład własny, który sfinansuje marszałek jako organ prowadzący. Blisko 10 milionów złotych Muzeum Nadwiślańskie dostało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Nigdy nie było takiego remontu. To najwyższa kwota dofinansowania jaką muzeum dostało na jakąkolwiek inwestycję – podkreśla Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego. – To cywilizacyjny skok, który odczują zarówno zwiedzający jak i pracownicy.
Prace będą prowadzone równolegle i mają potrwać do końca przyszłego roku. Nie będzie to łatwe, ale nie mamy innego wyjścia. Nie będziemy mieć tyle czasu, żeby remonty były prowadzone oddzielnie - tłumaczy Zadura.

Logistyczne wyzwanie

Muzeum podpisało już umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Przetargi zostaną ogłoszone prawdopodobnie jeszcze w listopadzie. W tym momencie jesteśmy na etapie weryfikacji dokumentów przetargowych - mówi Agnieszka Zadura. - Dla nas to duże wyzwanie logistyczne. Dom Kuncewiczów, Kamienica Celejowska oraz Spichlerz Ulanowskich to obiekty ekspozycyjne. Musimy zabezpieczyć zbiory i całe wyposażenie na czas remontu i zapewnić im odpowiednie warunki. Chodzi tu przede wszystkim o muzealia, m.in. obrazy, okazy przyrodnicze, książki i dokumenty, które wymagają specyficznych warunków miedzy innymi parametrów wilgotności, czy światła.

Pod okiem konserwatora

Wszystkie obiekty przejdą kompleksowy remont konserwatorski. - Pozwoli on na powstrzymanie procesów destrukcyjnych i postępującej degradacji, zachodzących w obrębie substancji zabytkowej.
Wszystkie prace konserwatorskie będą prowadzone pod kierunkiem uprawnionych specjalistów – zapewnia Magdalena Postępska, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego ds. działalności podstawowej.
- Odnowiona infrastruktura wzmocni pozycję Muzeum Nadwiślańskiego jako ważnego, atrakcyjnego i nowoczesnego muzeum historyczno-artystycznego.

W każdym obiekcie zostaną wymienione wszystkie instalacje i zostaną kupione nowe urządzenia do ogrzewania.

Będą też wymienione okna i drzwi. Do tego remont lub wymiana dachów, podłóg oraz ścian - wylicza Zadura. - Dodatkowo w Kamienicy Celejowskiej na poddaszu w jego obecnie nieużytkowej części będą nowe apartamenty.

Makieta Kazimierza

Inwestycja obejmuje także małą architekturę. - Chodzi o ogród przy Domu Kuncewiczów, patio i tylną elewację Kamienicy Celejowskiej oraz ogród pomiędzy Spichlerzem Ulanowskich, a Domem z Modliborzyc. Każdy z tych elementów zostanie odnowiony - mówi Agnieszka Zadura. - Całkowicie zmieni się aranżacja wnętrza i wystawa w Kamienicy Celejowskiej. Pojawi się tam również zupełnie nowy element: makieta Kazimierza, na której będą wyświetlane obrazy z rzutników o rozwoju i historii miasteczka. Będzie to stały około 20-minutowy pokaz multimedialny. Zmieni się także aranżacja wnętrza Muzeum Przyrodniczego.
- Powierzchnia przeznaczona na funkcje wystawiennicze oraz użytkowe zostanie przeobrażona – dodaje Magdalena Postępska. - Modernizacja przestrzeni ekspozycyjnych pozwoli na przygotowanie nowych aranżacji trzech wystaw stałych oraz stworzenie warunków do prezentacji równolegle wystaw czasowych, a przy tym organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych na znacznie większą skalę.

Filmy, koncerty, spektakle

Pojawi się także nowa oferta edukacyjna, uzupełniająca dotychczasowe działania Muzeum Nadwiślańskiego. - Dla turystów i gości otworzona zostanie przestrzeń ogrodu edukacyjno-kulturalnego przy Spichlerzu Ulanowskiego, a przy Kamienicy Celejowskiej zostanie odtworzony ogród renesansowy – mówi Postępska. - Odbywać się tu będą m.in. letnie seanse filmowe w plenerze, kameralne koncerty oraz spektakle i spacery tematyczne jak również warsztaty w pracowniach rzemieślniczych w Domu z Gościeradowa.

Przestrzenie ekspozycyjne oraz sale edukacyjne zostaną dostosowane do potrzeb osób słabo widzących i niedowidzących. Opracowany zostanie dedykowany dla nich program zwiedzania i warsztatów.
Podpisy pod obiektami zostaną wykonane m.in. w alfabecie Braille’a, a same obiekty oraz sale będą odpowiednio oświetlone - dodaje Magdalena Postępska. - Zostaną utworzone specjalne ścieżki dotykowe, jak również specjalne oznaczenia i informacje w postaci map dotykowych wykorzystujących alfabet Braille’a oraz odpowiednie oznaczenie schodów z zastosowaniem właściwych materiałów i oświetlenia.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 listopada 2017 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli ktoś kwestionuje zasadność istnienia muzeów, to tak, jakby mówił, że niepotrzebna jest szkoła. Mogę tylko współczuć takiej osobie.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2017 o 19:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to po co muzeum? To jest podstawa funkcjonowania dla bardzo wielu osób. Od dyrektora muzeum, poprzez pracowników a na nauczycielach, którzy mają dokąd organizować wycieczki szkolne kończąc. Muzea czegokolwiek są po prostu niezbędne.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2017 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Platforma jakby dalej rządziła to już by tego muzeum nie było. Nastąpiłaby całkowita degradacja muzealnictwa, wstydziliby się pokazywać polską sztukę na rzecz antypolskich tematów, a muzeum byłoby rozebrane przez okoliczne samorządy. Może teraz będzie faktycznie promowana w Kazimierzu rodzima kultura i sztuka.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2017 o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jedni chodzą do muzeów i obcują ze sztuką i historią, a inni zastanawiają się po co komu muzea. Szkoda tych ostatnich, bo ktos im kiedys zrobil krzywdę, wykluczając ich z obiegu kultury i sztuki. I dlatego się zastanawiają, po co muzeum.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2017 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZASTANAWIA MNIE KOMU JEST POTRZEBNE TE MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE I JAKIE KOSZTY PONOSI UTRZYMANIE GO Z PODATKÓW WSZYSTKICH POLAKÓW ?.JAK CHCĘ JECHAĆ NA WAKACJE TO JADĘ ZA SWOJE PIENIĄDZE.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!