poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

Dyskusja o Azotach. Minister uspokaja, radni chwalą ministra

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 sierpnia 2014, 15:42

Skarb Państwa gwarantuje Azotom bezpieczny rozwój - podkreślał na środowej sesji rady powiatu minister Włodzimierz Karpiński. Radni przyjęli stanowisko w sprawie sytuacji puławskiej spółki.

Po tym jak na początku czerwca Norica Holding, spółka zależna od rosyjskiej grupy Arcon, uzyskała ponad 20 proc. udziałów w Grupie Azoty pojawiły się obawy przed przejęciem większości akcji firmy przez rosyjski kapitał. Podczas swojej wizyty na środowej sesji rady powiatu wątpliwości w tej kwestii starał się rozwiać minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

- Grupa Azoty jest spółką strategiczną z punktu widzenia interesów gospodarki Polski. Skarb Państwa jest w niej uprzywilejowanym akcjonariuszem, jest to zapisane w formie statutu, którego nie można zmienić. To gwarantuje bezpieczny rozwój i władztwo korporacyjne Skarbu Państwa, który chce mieć wpływ na to, jak się będzie kształtowała i rozwijała ta firma. Jeśli akcje lub udziały spółek uznane za strategiczne będą miały podlegać kupnie czy sprzedaży, to Minister Skarbu ma prawo weta. To powinno rozwiewać wszelkie wątpliwości - przekonywał Włodzimierz Karpiński. - Wszyscy, którzy straszą, że jest inaczej mówią nieprawdę. Przyjechałem tu, by państwa uspokoić - dodaje.

W opozycji do słów posła PO na sesji rady powiatu wypowiadała się posłanka Małgorzata Sadurska z PiS, która ostrzegała o niebezpieczeństwie związanym z dużymi udziałami firm zależnych od rosyjskiego kapitału w puławskiej spółce. - Musimy zadbać o to, by Zakłady Azotowe były bezpieczne. Wprowadzenie do rady nadzorczej spółki przedstawiciela rosyjskiego kapitału spowoduje, że Rosjanie wejdą w posiadanie tego, co stanowi o potędze naszej firmy - wiedzy, licencji, patentów. Do tego będą oni mieli wpływ na decyzje strategiczne z punktu widzenia spółki. To nie jest straszenie, to są fakty - mówiła posłanka.

Sadurska wskazywała też na brak realnej mocy "listy podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa”: - Życzylibyśmy sobie tego, by dokument strategiczny miał moc i rangę aktu prawnego, żeby to było rozporządzenie czy ustawa - powiedziała Sadurska.

Radni chwalą ministra

Rada powiatu przyjęła na środowej sesji stanowisko w sprawie sytuacji w Azotach. Poparcia większości radnych nie zdobył projekt zaproponowany przez radnych PiS. Można w nim było przeczytać m.in. że rada "wyraża głęboki niepokój o przyszłość puławskich Zakładów Azotowych” oraz apeluje do rządu o "podjęcie skutecznych działań chroniących strategiczną pozycję Grupy Azoty broniąc jej przed wrogim przejęciem przez rosyjski kapitał (...)”.

Projekt PiS został odrzucony, a zamiast niego radni przyjęli propozycję zgłoszoną przez koalicję PO-PSL. Z pisma nie można wyczytać obaw o los Azotów, a jedynie poparcie dla działań rządu. Radni chwalą w nim m.in. "dobry nadzór właścicielski prowadzony przez Ministra Skarbu”. Apelują też o "solidarność i zgodę”.

Projekt stanowiska ws. Azotów przyjęty przez radnych

Projekt stanowiska ws. Azotów zgłoszony przez PiS i odrzucony

  Edytuj ten wpis
Gość
Josef
mer mer
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 sierpnia 2014 o 12:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

sam to wymyśliłeś czy może ktoś pomógł. można się załamać jak się takie bzdury czyta, nikt nie sprzeda azotów bo to jest strategiczna spółka, która zapewnia duże zyski dla skarbu państwa. a kondycję finansową azoty mają co najmniej bardzo dobrą, wystarczy zobaczyć na wyniki, już nie mówiąc o tym jakie inwestycje zrobili w ostatnich latach

Rozwiń
Josef
Josef (29 sierpnia 2014 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Skarb państwa jest "skarbem" dla hazardzistów i gumo filcowych.Łatwo tym pojęciem się szermuje,ale w gruncie rzeczy wiadomo jest o jednym,że władza -złodzieje nas okradają posługując się wzniosłym okresleniem "skarb państwa".Wiadomym jest ,że wszystko co robią to  puławskie azoty sprzedać albo doprowadzić do upadłości.Ostatnio się to robi rękami ministra z Puław! Jest pewne ,że taczkami na metalowych kołach dobrze będzie jechać z zakładu na obwodnicę!!!

Rozwiń
mer mer
mer mer (29 sierpnia 2014 o 00:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

mydlić oczy to może ale tym burakom co go słuchali a nie mieszkańcom puław, którzy dobrze wiedzą co na stą pi jak azoty pójdą pod mlotek

Rozwiń
Gość
Gość (28 sierpnia 2014 o 23:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Ch#j z tą Polską wschodnią"-mówi burak z bandy Tuska

DOKŁADNIE!!!!

Rozwiń
elo
elo (28 sierpnia 2014 o 20:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jak można sprzedawać coś co przynosi dochód?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!