sobota, 17 marca 2018 r.

Puławy

Gmina będzie oszczędzać. Na szkołach

Dodano: 16 lutego 2016, 16:47

Marcin Łaguna, wójt gminy Wąwolnica proponuje zmiany w gminnej oświacie, które mają przynieść około 400 tys. zł oszczędności. Nauczyciele są przeciwko.

Gmina Wąwolnica to jeden z najbiedniejszych samorządów w regionie, który z powodu wysokiego zadłużenia i niewielkich przychodów stracił swoją zdolność kredytową. Władze gminy stanęły przed dylematem, komu zabrać, żeby wystarczyło na bieżącą działalność, spłatę zadłużenia i pensje. Padło na pracowników oświaty. Zdaniem wójta, gminy nie stać na utrzymanie wszystkich szkół.

Jedna z propozycji dotyczy Szkoły Podstawowej w Karmanowicach. Miałaby zostać zlikwidowana, a następnie reaktywowana jako placówka prowadzona przez stowarzyszenie.

Druga planowana zmiana to połączenie gminnego przedszkola i szkoły podstawowej w Wąwolnicy. Powstałby zespół szkolno-przedszkolny zarządzany przez jednego dyrektora (zamiast dwóch jak to ma miejsce obecnie).

Na przekształceniu szkoły w Karmanowicach gmina chce zaoszczędzić ok. 300 tys. zł rocznie, a na połączeniu podstawówki z przedszkolem –100 tys. zł.

– Dla naszej gminy takie pieniądze oznaczałyby stabilizację. Jesteśmy w tak sytuacji, że bez nich sobie nie poradzimy. Przez lata zaciągano kolejne kredyty nie myśląc o tym, że w przyszłości trzeba będzie je spłacić. Dzisiaj trzeba wziąć odpowiedz-alność za gminę i ja mam zamiar to zrobić – mówi wójt Marcin Łaguna.

Zgodnie z prawem, na temat zmian w oświacie muszą wypowiedzieć się lokalne społeczności, rady rodziców, a także kurator oświaty. Ten swoją opinię na temat nowej formy organizacji obu szkół ma wydać w poniedziałek.

– Zdanie kuratora w tej sprawie z pewnością weźmiemy pod uwagę – zapewnia wójt.
Jeśli wszystkie wymagane ustawowo opinie zostaną zebrane, rozpocznie się przygotowywanie projektu uchwały. Dokument trafi do komisji rady gminy, a następnie na sesję. Jej termin nie został jeszcze ustalony.

Największym problemem jest znalezienie porozumienia w sprawie karmanowickiej podstawówki. Wójt chciałby, żeby nauczyciele utworzyli stowarzyszenie, które przejęłoby szkołę. Rozmowy na ten temat utknęły jednak w martwym punkcie.

Pracownicy szkoły ciągle liczą na to, że do zmian nie dojdzie, nie przejawiają więc zainteresowania współpracą z wójtem. Nie jest jednak tajemnicą, że jeśli nauczyciele z Karmanowic nie zgodzą się na prowadzenie swojej szkoły, chętnie zrobią to za nich inni. Na liście zainteresowanych jest m.in. działające po sąsiedzku stowarzyszenie z Klementowic.

Czytaj więcej o: Wąwolnica
Gość
Gość
Gość
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 lutego 2016 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cytat z 20 lutego godz 18.08 "Nawet jeżeli decyzja jest zla jest LEPSZA od braku decyzji!!! Brawo cieszmy sie ze mamy takich ludzi a nie depczmy i plujmy Wójcie i Rado róbcie swoje." Gratuluję mądrości wypowiedzi, pewnie w swoim domu też się cieszysz ze swoich złych decyzji i że je podjęłaś/podjąłeś. BRAWO!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2016 o 20:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak widać wójt z rana się zerwał na zwolnieniu i pisze posta chyba biedaczek uderzył się w głowę przy porannym myciu i majaczy .O jakim układzie pan pisze chyba że swoim ,Duni i Kazimierskiej bandy bo to największy układ widoczny jak na razie w gminie , tryskacie arogancją która was zgubi .Natomiast historia na pewno oceni wójta działania i zapisze go jako jedynego wokół którego toczy się sprawa o referendum odwoławcze .Co chodzi o radnych to po nich nic nie widać chyba że chcą iść jak najszybciej do domu .Na filmach z sesji najlepiej widać ich bierność zero pytań zero refleksji tylko ślepa wiara w słowo wójta ,a ci którzy mają odwagę faktycznie podnieść głos i przeciwstawić się układowi wójta to słyszymy ich wyraźnie i głośno .Za to ich my obywatele cenimy właśnie za odwagę że mogą powiedzieć dość chamstwa, zaglądania ludziom do kieszeni a sobie rozdawania bez umiaru zabawy, imprezy, igrzyska .Panie wójcie kończ pan wstydu oszczędź bo za chwilę to i najlepsza terapia panu nie pomoże .ZERO POKORY DO SYTUACJI widać że wójt sobie nie radzi z porażką to nie po męsku
Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2016 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Gratulacje panie wójcie za komentarz poniżej, w końcu na zwolnieniu trzeba czymś się zająć.

Pan wójt na zwolnieniu? Znowu chory? Kolejne decyzje to potwierdzają, może troskliwa rada powinna wójta wysłać na skuteczniejszą terapię?

Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2016 o 18:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przykro czytać jak oczerniacie i hejtujecie i wójta i radnych Ale jestem pewien ze historia dobrze oceni działania tych ludzi a wiecie dlaczego? Bo widać ze chcą!!! Nie sa bierni!!! Żaden z was nie miałby odwagi aby przeciwstawić sie układowi a ja to doceniam ponad wszystko Nawet jeżeli decyzja jest zla jest LEPSZA od braku decyzji!!! Brawo cieszmy sie ze mamy takich ludzi a nie depczmy i plujmy Wójcie i Rado róbcie swoje

Panu wójtowi jest przykro. Niewdzięczni wyborcy, przecież CHCE dobrze... a niepokorni mieszkańcy nie chcą się z tym pogodzić.

 
 
Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2016 o 17:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przykro czytać jak oczerniacie i hejtujecie i wójta i radnych Ale jestem pewien ze historia dobrze oceni działania tych ludzi a wiecie dlaczego? Bo widać ze chcą!!! Nie sa bierni!!! Żaden z was nie miałby odwagi aby przeciwstawić sie układowi a ja to doceniam ponad wszystko Nawet jeżeli decyzja jest zla jest LEPSZA od braku decyzji!!! Brawo cieszmy sie ze mamy takich ludzi a nie depczmy i plujmy Wójcie i Rado róbcie swoje

Co za chora logika. Zła decyzja jest lepsza od braku decyzji? Raczej brak decyzji jest lepszy, niż jakakolwiek ZŁA.

Jak się nie masz z czego cieszyć, ciesz się z czegokolwiek, ale o tym nie pisz, bo to jest śmieszne.

Wójcie i rado, róbcie swoje - depczcie i plujcie, ale już, na miły Bóg, nie decydujcie... i nie głosujcie... I niczego już nie psujcie...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!