sobota, 17 marca 2018 r.

Puławy

Gmina Kurów: Ogromne osuwisko w pobliżu kopalni piachu. Zniszczona droga

Dodano: 21 maja 2017, 08:32

W sobotę ok. 13:30 w okolicach kopalni piasku w pobliżu miejscowości Zastawie w gminie Kurów (pow. puławski) doszło do usunięcia się ziemi. Całkowicie zniszczony został kilkudziesięciometrowy odcinek drogi powiatowej. Dziurę na swój koszt mają zasypać zarządcy złoża.

To prawdopodobnie największe osuwisko ziemi do jakiego doszło na terenie powiatu puławskiego. Mieszkańcy gmin Kurów i Markuszów jeszcze w sobotę po południu przyjeżdżali na miejsce, bo zobaczyć ogromną, głęboką na około 5 metrów wyrwę. Masy ziemi w jednej chwili runęły w dół i nie ma po nich śladu. Na powierzchni powstał rodzaj "krateru", do którego wpadł także odcinek drogi powiatowej łączącej Markuszów z miejscowością Zastawie.

 - To tylko szczęście, że nikt w tym czasie tędy nie jechał - mówi jeden z mieszkańców gminy, który przyjechał na miejsce. Niewiele brakowało, a w dół spadłaby jedna z ciężarówek należących do pobliskiej kopalni piasku "Krakowiak". - Mój kierowca jechał tędy z ładunkiem i dosłownie 15 minut później osunęła się ziemia. Ledwo zdążyli - mówi Stanisław Krakowiak, właściciel przedsiębiorstwa.

 O osuwisku szybko zrobiło się głośno. Mimo znaków zakazu wjazdu, na miejsce przyjeżdżają zainteresowani zjawiskiem okoliczni mieszkańcy, który wyciągają telefony i robią zdjęcia. Droga, której fragment zapadł się pod ziemię ma zostać odbudowana na koszt firm wydobywających piasek. To właśnie ich działalność w jej pobliżu przyczyniła się do podmycia gruntu i w konsekwencji zapadnięcia się ziemi. Na miejsce wezwana została straż pożarna i policja. - Z naszych ustaleń wynika, że nikt nie został poszkodowany - mówi bryg. Krzysztof Morawski, z-ca komendanta PSP w Puławach.

Zapadlisko wizytowały takze służby drogowe oraz przedstawiciel Powiatowego Zarządu Dróg w Puławach, który rozmawiał już z przedsiębiorcami. - Kazano nam zasypywać, więc to zrobimy - informują pracownicy kopalni, którzy zapewniają, że wbrew pozorom to nie potrwa długo. - Piasku nie brakuje, jest go tutaj pod dostatkiem. Dzień, dwa i będzie zasypane - zapewniają. Niestety samo naprawienie szkody może nie wystarczyć. Wójt gminy Kurów, na której terenie znajdują się złoża "Zastawie" o możliwości popełnienia przestępstwa poinformował już organy ścigania. - Zawiadomienie dotyczy możliwości nieprawidłowej eksploatacji tych złóż - informuje Ewa Rejn-Kozak, rzecznik puławskiej policji. Przedsiębiorcy mogą być także oskarżeni o narażenie mieszkańców na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia.

Antoni
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Antoni
Antoni (23 listopada 2017 o 14:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sytuacja praktycznie jak wszędzie w okolicy. Jednak przeniesienie drogi nie będzie tańsze wbrew pozorom. Już lepiej gdyby zabezpieczyć to za pomoca gwoździ gruntowych. Niedaleko mnie firma Aprofi.pl robiła jak dobrze pamiętam podobne zabezpieczenie i jak na razie zdaje egzamin. Jakby byli tacy obrotni to by teraz to naprawili bo po jakimś czasie nawet to nie pomoże.
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2017 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Naprawili tą drogę?
Rozwiń
Gość
Gość (23 maja 2017 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciągnął piach na głębokość 15 metrów. Ślepota i głupota ludzka nie zna granic. Obok drogi powiatowej takie wykopaliska... Te trzy kopalnie mają w garści policję, wójta i władze zajmujące się drogami powiatowymi więc wszystko starają się zamieść pod dywan, a z wójta nie ma co robić bohatera bo to nie dzięki niemu rozpoczęto interwencje tylko dzięki osobom prywatnym.
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2017 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak głęboko tam fedrują?
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2017 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram poprzedni komentarz brawo!!! A społeczeństwo jak zawsze haha zero pojęcia ale każdy wie najlepiej 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!