Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 marca 2017 r.
7:59

Jak powstawała Droga Żelazna Nadwiślańska z Warszawy przez Lublin do Kowla

0 10 A A

Z okazji 140. rocznicy otwarcia Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach przygotowała specjalną wystawę prezentującą zarys dziejów kolejnictwa w Puławach. Można oglądać ją od 23 marca do 21 kwietnia na holu dolnym Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cztery lata prac

Inicjatywa wybudowania Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej (ros. Привислинская железная дорога) powstała w 1872 roku. Linia ta miała przede wszystkim ułatwić transport zboża z Podola i Lubelszczyzny do Warszawy i dalej do Gdańska, a także ułatwić komunikację pasażerską i połączyć cytadelę warszawską z twierdzami w Modlinie i Dęblinie.

W 1874 roku car wydał zgodę na budowę nowej linii kolejowej ciągnącej się częściowo wzdłuż ufortyfikowanego brzegu rzeki Wisły i obejmującej miejscowości: Mława - Ciechanów - Nasielsk - Modlin - Nowy Dwór - Jabłonna - Warszawa Praga - Karczew - Maciejowice - Dęblin - Lublin - Rejowiec - Chełm - Dorohusk - Luboml - Kowel. Prace budowlane trwały w latach 1874-1877 i zaangażowanych w nie było ok. 2,5 tys. robotników. Głównie byli to przybysze z zachodnich guberni rosyjskich, miejscowych było niewielu. Samych podań o pracę wpłynęło prawie 5 tys.

Uroczyste oddanie Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, zwanej również mławsko-kowelską, odbyło się 29 sierpnia 1877 roku. Całkowita długość linii kolejowej wynosiła 427 wiorst, tj. ok. 456 km. Najwyższe wzniesienie (114,48 sążni) znajdowało się na 267 wiorście, tj. na odcinku pomiędzy Lublinem i Miłocinem.

Najdłuższa trasa w Królestwie Polskim

Nową linią kolejową codziennie w obie strony kursowało osiem pociągów: 2 wojskowe, 4 towarowe, 1 pocztowy, 1 osobowo-towarowy. Była to najdłuższa trasa kolejowa w Królestwie Polskim i stanowiła jeden z najważniejszych szlaków kolejowych w całym zaborze rosyjskim.

Także pod względem militarnym. Była to również pierwsza linia kolejowa, która dotarła do Chełma i Lublina oraz przyczyniła się do stworzenia w Dęblinie niezwykle ważnego węzła kolejowego. Jednym z najbardziej okazałych dworców na tej trasie, a zarazem najważniejszych, był ten w Lublinie (fot. 1). Jego lokalizację rozważano aż 15 lat, ostatecznie powstał na przedmieściu Piaski. Budowany był w latach 1875-1877, a zaprojektował go Witold Lanci. Jego otwarcie było niezwykle doniosłym wydarzeniem.

Dzięki połączeniu kolejowemu, Lublin w krótkim czasie stał się znaczącym ośrodkiem przemysłowym. W latach 1875-1876 trwały prace budowlane na odnodze Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, tj. odcinku Dęblin - Łuków liczącym 58,8 wiorst, czyli 62 km. Głównymi stacjami na tej trasie były Rososz (obecnie Leopoldów) i Krzywda. Dęblin (fot. 2) stał się niezwykle ważnym węzłem kolejowym, a zyskał na randze jeszcze bardziej, kiedy w 1885 roku uruchomiono Drogę Żelazną Iwangorodzko-Dąbrowską. Z końcem XIX wieku Droga Żelazna Nadwiślańska i Droga Żelazna Iwangorodzko-Dąbrowska zostały zostały upaństwowione i funkcjonowały pod nazwą Nadwiślańskie Koleje Skarbowe.

Nowa Aleksandria i Wólka Profecka

Najstarszy punktem postoju pociągów w Puławach jest okazała stacja osobowo-towarowa Puławy (fot. 3 i 7). Do 1915 roku obowiązywała oficjalna jej nazwa Nowa Aleksandria. Obecnie w powszechnej świadomości mieszkańców miasta funkcjonuje jako Puławy Drewniane, a budynek dworca jest nieczynny. Na stacji kręcone były zdjęcia do filmu fabularnego „Doktor Judym” w reżyserii Włodzimierza Haupe z 1975 roku oraz do filmu dokumentalnego „Zapomniany Legion” w reżyserii Przemysława Bednarczyka z 2015 roku o dziejach Legionu Puławskiego (1 Legionu Polskiego).

Na Wólce Profeckiej w 1910 r. otwarty został przystanek Łęka, który od 1925 roku figurował w rozkładach jazdy właśnie jako Wólka Profecka. Po II wojnie światowej, wraz z budową i rozpoczęciem działalności Zakładów Azotowych, wybudowany został w tym miejscu zupełnie nowy przystanek osobowy i stacja zakładowa, która od 1967 roku funkcjonuje pod nazwą Puławy Azoty (fot. 4). Od stacji odgałęzia się jednotorowa linia kolejowa nr 82 do Bąkowca, wsi położonej po drugiej stronie Wisły. Linia ta została wybudowana w latach 60. XX wieku, jako przedłużenie istniejącej linii do Wysokiego Koła z czasów I wojny światowej i miała zapewnić awaryjną przeprawę przez Wisłę w sytuacji na wypadek zburzenia kolejowego mostu na Wiśle w Dęblinie.

Puławy Fabryczne

Na osiedlu Majdan zlokalizowany jest przystanek osobowy Puławy Chemia. Został uruchomiony w 1963 roku, by ułatwić dowóz koleją pracowników do pobliskich Zakładów Azotowych. Do 1967 roku funkcjonował pod nazwą Puławy Fabryczne. Za przystankiem odchodziła bocznica prowadząca do nieistniejącej już Fabryki Żelatyny. W 1910 roku uruchomiony został przystanek Ruda Czechowska, którego nazwę w 1949 roku zmieniono na Puławy Miasto (fot. 5 i 6). W 1959 roku został wybudowany dwukondygnacyjny budynek murowanego dworca, który został całkowicie przebudowany w 2016 roku. Obecnie jest to jedyny przystanek osobowy w mieście, na którym obecnie zatrzymują się wszystkie pociągi pasażerskie, tj. osobowe i pospieszne.

W przeszłości od stacji Puław ciągnęły się też tory techniczne prowadzące wzdłuż ulic niemal aż po samą Wisłę. Nie kursowały jednak po nich pociągi. Tory te służyły do przewozu materiałów budowlanych niezbędnych do powstania mostu na Wiśle i bramy mostowej (fot. 8). Funkcjonowały w końcowym okresie Wielkiej Wojny i w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Pozostałe informacje

Ledwo odebrała prawo jazdy i już może je stracić

Ledwo odebrała prawo jazdy i już może je stracić

Policjanci z Łukowa wyjaśniają okoliczności zdarzenia z udziałem 18-latki, do którego doszło w piątek wieczorem.

Nawet 50 tys. zł za wskazanie sprawcy otrucia

Nawet 50 tys. zł za wskazanie sprawcy otrucia

Od wczoraj środowisko fanów sokołów w Lublinie oraz w Polsce znajduje się w żałobie. Po otruciu Czarta w internecie powstała zbiórka na nagrodę za wskazanie sprawcy tej zbrodni.

 Na strychu urządził sobie plantację marihuany

Na strychu urządził sobie plantację marihuany

Policjanci z Tomaszowa Lubelskiego złapali 28-latka, który na strychu swojego domu urządził sobie plantację marihuany. Mężczyźnie grozi do 3 lat więzienia.

Piękni i Młodzi w klubie Serce [zdjęcia]
foto
galeria

Piękni i Młodzi w klubie Serce [zdjęcia]

Zapraszamy gorącą fotogalerię z imprezy z zespołem Piękni i Młodzi! Tej nocy były ekscytujące przeboje, niezapomniane wspomnienia i wiele świetnej zabawy. Sprawdźcie sami, jak się bawił Lublin.

Majówka 2024: czy sklepy będą otwarte? Co z niedzielą handlową?

Majówka 2024: czy sklepy będą otwarte? Co z niedzielą handlową?

Przed nami długi majowy weekend. Już od środy Polacy będą odpocząć i zrelaksować się. Ale czy zrobią wtedy zakupy? Sprawdzamy.

Rozbujane El Cubano
foto
galeria

Rozbujane El Cubano

Tak się bawi Lublin! Albo grubo albo wcale. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezy w El Cubano. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie, to oglądajcie nasze fotogalerie.

Powrót do przeszłości u sołtysa na podwórku
galeria

Powrót do przeszłości u sołtysa na podwórku

Nie dość, że wejście jest za darmo albo za „co łaska”, to jeszcze można każdego eksponatu dotknąć, wziać do ręki, dokładnie obejrzeć, a nawet przetestować. Takie zasady obowiązują w Aktywnym Skansenie w Nowosiółkach, który na własnym podwórku stworzył sołtys.

Wojna w Ukrainie: samoloty sojusznicze wylatywały dwa razy

Wojna w Ukrainie: samoloty sojusznicze wylatywały dwa razy

W związku ze zmasowanymi atakami Rosji na Ukrainę, w nocy z piątku na sobotę dwukrotnie wzbijane w powietrze były polskie i sojusznicze statki powietrzne.

Trzymał narkotyki i pociski artyleryjskie w mieszkaniu

Trzymał narkotyki i pociski artyleryjskie w mieszkaniu

Nawet 8 lat więzienia grozi 31-letniemu mieszkańcowi powiatu lubartowskiego. Mężczyzna w miejscu zamieszkania przechowywał pociski artyleryjskie oraz narkotyki.

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium