wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Jedna z największych inwestycji w regionie. Trzeba było powiększyć strefę ekonomiczną

Dodano: 2 czerwca 2017, 15:35

Warta 385 mln złotych nowa wytwórnia saletry granulowanej puławskich Zakładów Azotowych w piątek otrzymała ważny dokument - zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy ekonomicznej. Pierwsza linia produkcyjna ma być gotowa w przyszłym roku.

Budowa nowych linii produkcyjnych dla ulepszonej saletry to cały szereg budynków i obiektów technologicznych, które zajmują powierzchnię prawie 20 boisk piłkarskich. Nie licząc obwodnicy miasta, to największa inwestycja realizowana dzisiaj na terenie Puław. Jej pierwszy etap zakończy się w drugiej połowie przyszłego roku, a następny w 2020 r. W wytwórni, hali sezonowania, pakowni i sterowni pracę znajdzie około stu osób.

Produktem końcowym będzie granulowana mechanicznie saletra. Jak tłumaczy Stanisław Laskowski, dyrektor inwestycji, dzięki swoimi właściwościom, m.in. zwiększonej wytrzymałości i optymalnemu rozmiarowi, jej rozrzut jest znacznie większy od tradycyjnej, co dla rolników oznacza oszczędności.

– Dlatego ten produkt jest dzisiaj tak poszukiwany na rynku – zauważa dyrektor.

Serce pierwszej wytwórni, jej główny budynek, osiągnął właśnie swoją docelową, 30 metrową wysokość. Powoli rosną także inne obiekty, jak rozdzielnia elektryczna, czy pakownia. Cały nowy ciąg technologiczny będzie miał docelowo około kilometra długości.

W piątek dyrektor Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Marcin Perz przekazał prezesowi ZA, zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej dla fabryki saletry w podstrefie ekonomicznej.

– Ten dokument to wyraz naszej skuteczności, ponieważ byliśmy w stanie w ciągu 5 miesięcy przygotować nową dokumentację i doprowadzić do poszerzenia strefy dla tej inwestycji. Potrzeba było do tego zmiany rządu, ponieważ wcześniej, przez dwa lata niemocy, nie było to możliwe – mówił Marcin Perz, który zadeklarował wsparcie dla kolejnych przedsięwzięć na terenie kierowanej przez niego SSE.

Poszerzenie strefy w kontekcie nowej wytwórni było kluczowe. – Tutaj chodzi o 130 mln złotych, które dzięki temu odpiszemy od podatku dochodowego, co w skali tej, blisko czterystumilionowej inwestycji jest znaczącą kwotą – tłumaczy prezes ZA, Jacek Janiszek.

Głos zabrał także Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju w rządzie Beaty Szydło. – Jako rząd, jesteśmy dumni, że mamy tutaj tak wspaniałą firmę, która jest liderem inwestycji na Lubelszczyźnie. Chcielibyśmy, żeby stawiając na produkty o wysokiej wartości dodanej, stała się międzynarodowym championem o rozpoznawalnej w Europie marce. Takie inwestycja jak ta, wpisują się w naszą politykę zrównoważonego rozwoju i liczę na to, że przyczynią się do budowania bogactwa Polaków.

W podobnym tonie wypowiedział się także Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty, który podkreślał konieczność dalszego zacieśnienia współpracy pomiędzy wszystkimi spółkami. – Siła naszej grupy to korzyści dla całej polskiej gospodarki, a dzięki wzajemnej współpracy i wydłużaniu łańcuchów produktowych, uzyskamy efekt skali i przewagę rynkową – powiedział.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 czerwca 2017 o 17:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CZARNEK! Kiedy zrobisz nam Lubelską Specjalną Strefę Ekonomiczną? żebyśmy nie byli na garnuszku Mielca, Częstochowy czy Pomorza?
Rozwiń
Gość
Gość (3 czerwca 2017 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bawi się pisowska władza. Pani powiatowa Małgosia Sadurska właśnie odchodzi z kancelarii i będzie w zarządzie PZU!!! Koryto+ działa w najlepsze, a w Puławach niszczą dorobek pokoleń. Hasło teraz qrwa my nadal aktualne.
Rozwiń
Gość
Gość (3 czerwca 2017 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy prezes przypomniał pani "coś tam coś tam" ze obiecała siedzibę Grupy w Puławach? Suweren pamięta i przypomni PiSowi w wyborach, że w Puławach nie ma ciemnego ludu!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (3 czerwca 2017 o 09:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Dokładnie! Niech tu Wardacki i inni bzdur nie opowiadają. ZA Puławy są systematycznie marginalizowane w GA, choć wytwarzają 2/3 zysku tej grupy. Natomiast najbardziej zrujnowany i zadłużony zakład w Tarnowie pasie się na pozostałych. W Puławach ludzie będą robolami, a w Tarnowie zabiurkiem, będzie się doić tych, co przynoszą zyski." 100% PRAWDA
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2017 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NOWA WYTWÓRNIA SALETRY GRANULOWANEJ GWARANTEM ZASPOKOJENIA POTRZEB NA RYNKU ZATRUDNIENIA!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!