piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Co dalej z pomysłem wybrukowania wąwozu korzeniowego?


Debata na temat Korzeniowego Dołu – jednego z najbardziej malowniczych kazimierskich wąwozów – ma dotyczyć m.in. jego przyszłości i sposobów ochrony
Debata na temat Korzeniowego Dołu – jednego z najbardziej malowniczych kazimierskich wąwozów – ma dotyczyć m.in. jego przyszłości i sposobów ochrony

Co dalej z Korzeniowym Dołem w Kazimierzu Dolnym? Jakie są pomysły na jego zagospodarowanie? Czy należy go wybrukować, oświetlić? Między innymi nad takimi problemami będą jutro dyskutować mieszkańcy nadwiślańskiego miasteczka.

Jutro w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca-Witkiewicza przy ul. Nadwiślańskiej 9 o godz. 16 rozpocznie się debata publiczna na temat Korzeniowego Dołu – jednego z najbardziej malowniczych kazimierskich wąwozów. Organizuje ją burmistrz miasteczka, który jeszcze kilka miesięcy temu chciał go wybrukować i oświetlić. Pod petycją przeciwko tym działaniom podpisywały się wówczas setki osób z całej Polski. Ostatecznie pomysł nie doczekał się realizacji.

Teraz burmistrz chce znaleźć rozwiązania, które pomogą chronić wąwóz. – Chcieliśmy zorganizować debatę i wspólnie wypracować jakieś rozwiązania dla tego wąwozu. Każdy może wziąć w niej udział. Zaprosiłem naukowców po to, żeby przedstawili fachowe stanowiska na ten temat – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Ale przyjść mogą mieszkańcy i wszyscy zainteresowani tą sprawą. Również ci, którzy wcześniej tak ostro krytykowali mój pomysł. Mogą publicznie przedstawić swoje zdanie. Najłatwiej jest krytykować,  ale trudniej już przedstawić jakieś konkretne rozwiązanie.

Jak tłumaczy Pisula, chodzi o rozwiązania, które pomogą chronić wąwóz. – Zarzuca mi się, że chcę działać na szkodę wąwozu, a to nieprawda. Ja się tu wychowałem i zależy mi na dobru tego wąwozu, tak jak wszystkim mieszkańcom Kazimierza – twierdzi Pisula. – Trzeba go chronić przed nadmiernym eksploatowaniem jakie ma teraz miejsce na przykład parkowaniem na dziko, co jest nagminne.

Debatę poprowadzi prof. Bogusław Sawicki, kierownik katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Przed debatą będzie można wybrać się na spacer po Korzeniowym Dole i Norowym Dole, który z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu organizuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie wspólnie z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym oraz Zespołem Szkół im. Jana Koszczyca-Witkiewicza.

– Chodzi o przybliżenie walorów przyrodniczo-turystycznych wąwozów lessowych charakterystycznych dla rzeźby geologicznej okolic Kazimierza, historii powstawania wąwozów i głębocznic, a także problemów związanych z intensywną erozją tej formy skalnej – informuje Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ w Lublinie i dodaje: – W trakcie zwiedzania poruszone zostaną także kwestie turystycznego udostępnienia, problemów komunikacji drogowej i zagospodarowania wąwozów lessowych. Spacer będzie wprowadzeniem do debaty publicznej organizowanej przez burmistrza Kazimierza.

Przewodnikiem będzie dr Andrzej Pawłowski, pracownik RDOŚ w Lublinie i wieloletni przewodnik, który ma na koncie liczne publikacje i wykłady o krajobrazie, geologii i kulturze Kazimierza Dolnego oraz Małopolskiego Przełomu Wisły. Zbiórka o godz. 9 na kazimierskim Rynku.

zaniepokojony
Gucio
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zaniepokojony
zaniepokojony (26 października 2017 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie da się zostawić w spokoju, bo jest tam coraz więcej turystów. W dodatku nieświadomych turystów, przez których wąwóz podlega erozji 10 razy szybszej niż w normalnych warunkach.
Rozwiń
Gucio
Gucio (19 października 2017 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
de bile , jak zwykle aktywni
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2017 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mialem isc ale czy burmistrz zaprosil fachowcow przeciwnych inwestycji?. Nie bede walil łbem o sciane.
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2017 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kostka bezfazowa, żeby rolki nie skakały i będzie fajnie. Trzymam kciuki za burmistrza.
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2017 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie zapomnijcie zrobić podwieszanego sufitu i ogrzewania podłogowego. Taniej może będzie wykładziną zakupioną w "Dywany Łuszczów"? Może linoleum z obi? Mam trochę papy i lepiku na zbyciu. Oddam na taki wspaniały cel. Tak poważnie to z głowami macie wszystko w porządku?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!