czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Kazimierz Dolny. Na zamek i basztę już w weekend

  Edytuj ten wpis

Już w sobotę będzie można zobaczyć zespół zamkowy, który przez cztery lata był zamknięty dla turystów. W sobotę i niedzielę zwiedzanie będzie za darmo.

Otwarcie zaplanowano na godz. 10. Turyści będą mieli czas na zwiedzanie do godz. 18. Później zamek i baszta będą udostępniane także tylko w weekendy, ale już za opłatą.

Zarządcą Wzgórza Zamkowego będzie Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki. - Na razie nie planujemy żadnych imprez i wydarzeń. W tym momencie chodzi nam przede wszystkim o to, żeby otworzyć obiekt, by sprawdzić, jak to wszystko działa i tym samym przygotować się do przyszłego sezonu - tłumaczy Mariusz Płoszaj-Mazurek, dyrektor KOKPiT.

Dyrektor dodaje, że plan imprez na zamku będzie znany w przyszłym roku. - W tej chwili drukujemy bilety wstępu i przygotowujemy regulamin. Bilet będzie kosztował 5 zł. Na wiosnę będzie gotowa cała gama biletów preferencyjnych, m.in. dla mieszkańców Kazimierza, osób, które będą obchodziły urodziny czy biletów rodzinnych.

Z powodu remontu zespół zamkowy był przez cztery lata zamknięty dla turystów. Przez ten czas wykonano prace konserwacyjne murów i Domu Wielkiego.

Odrestaurowano, w historycznej formie, koronę murów całej budowli - od strony południowej, wschodniej i od zachodu. Zmienił się także m.in. poziom dziedzińca. Wykonano rekonstrukcję przypory zachodniej zamku. Częściowo odrestaurowano także ceglaną wieżę od strony Wisły.

Termin zakończenia remontu już kilkakrotnie był przesuwany. Najpierw przyczyną poślizgu była zła pogoda, utrudniająca prace konserwatorskie. Potem przeszkodziły niespodziewane odkrycia archeologiczne.

Wiosną ubiegłego roku urzędnicy zapowiadali, że jesienią turyści będą mogli wejść na zamek. Tak się jednak nie stało. Jak tłumaczył wówczas burmistrz miasta, przyczyną opóźnień były prace restauratorskie murów odkrytych podczas badań przed Domem Wielkim i odbudowa muru od strony dziedzińca zamkowego oraz prace wewnątrz Domu Wielkiego. Poza tym trzeba było wykonać odwodnienie lochu wieży południowej.

9,8 mln zł
Tyle kosztował remont zamku
  Edytuj ten wpis
Czytelnik
alek
kkk
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Czytelnik
Czytelnik (17 października 2014 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To ile w końcu wyniósł ten remont zamku?

Jeszcze w ubiegłym tygodniu 6 października red. Antosz w Kurierze Lubelskim w artykule pt."Nareszczie otworzą wzgórze zamkowe w Kazimierzu Dolnym. Znów zwiedzimy zamek i basztę" pisał o kwocie ok 7 milionów?

Skąd zatem wzięło się 9.8?

Jeśli w ciągu tygodnia w różnych gazetach są takie rozbieżności, to równie dobrze faktycznie remont wzgórza zamkowego mógł wynieść np. 12 milionów. Nieprawdaż?

Rozwiń
alek
alek (17 października 2014 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zawsze mnie dziwił koszt wybudowania budynku przez urzędy (kilkakrotna wartość) Równocześnie oszacowanie wartości budynku prywatnego w ramach ubezpieczenia np. po powodzi to kwota b. niska.Hmmm

Rozwiń
kkk
kkk (17 października 2014 o 12:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

za 10.mln można zbudować zamek a nie wyremontować

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!