sobota, 17 marca 2018 r.

Puławy

Kurów: Majątek po zakładach futrzarskich na sprzedaż

Dodano: 9 stycznia 2016, 18:08

Jeszcze w styczniu komornik sądowy zamierza zlicytować nieruchomości po Zakładach Futrzarskich 1 S.A. w Kurowie. Zadłużenie upadłej firmy cały czas rośnie, a inwestorów nie widać.

Pozostałości majątku po ZF1 to nieruchomości przy ul. Puławskiej i Fabrycznej w Kurowie. Ich wartość oszacowano na ponad 6,6 mln zł, a cena wywoławcza wynosi niecałe 5 mln zł. Pierwsza licytacja odbędzie się 19 stycznia w Sądzie Rejonowym w Puławach. O ile znajdą się chętni, bo na razie nikt nie wpłacił obowiązkowej rękojmi.

Na spieniężenie dawnych hal produkcyjnych liczą wierzyciele, których po 13 latach od ogłoszenia upadłości spółki nie brakuje. Na pieniądze od komornika czeka m.in. Urząd Gminy w Kurowie, ZUS oraz Wojewódzki Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w Lublinie. Ten ostatni zaległe wynagrodzenia i odprawy wypłacił w sumie 397 pracownikom Zakładów Futrzarskich. Trafiło do nich prawie 1,3 mln zł.

– Od lat czekamy na odzyskanie naszych należności, które obecnie wynoszą ponad 3,1 mln zł, z czego same odsetki sięgają kwoty 1,9 mln – mówi Jerzy Greszta z WFWŚP.

Natomiast władze gminy, której Zakłady Futrzarskie zalegają m.in. z podatkami od nieruchomości, nie chcą ujawnić, o jaka kwotę chodzi. – To tajemnica skarbowa – ucina Krzysztof Sobina, skarbnik Urzędu Gminy w Kurowie.

Jak doszło do upadku świetnie prosperującej w czasach PRL-u firmy? Kurowskie zakłady przed 1989 roku były stawiane za wzór, zdobywały nagrody i gościły m.in. Polską Kronikę Filmową. Ich skórzane kurtki, kożuchy i płaszcze słynęły z jakości, stając się obiektem pożądania wielu Polek i Polaków. Bywało, że w halach produkcyjnych pracowało nawet dwa tysiące osób, co stawiało tę firmę w jednym szeregu z największymi pracodawcami na Lubelszczyźnie.

Po transformacji ustrojowej państwowa firma stała się spółką skarbu państwa, po otwarciu granic popyt na skórzane wyroby spadł, a po restrukturyzacji działalność zakładów znacznie ograniczono. Kolejne zmiany na stanowiskach prezesów niewiele pomagały. Z rąk Dariusza Barana firma w 1999 roku przeszła w ręce znanego z afery Art. B. Bogusława Bagsika oraz puławskiego przedsiębiorcy, Wiesława Peciaka. Nie pomagały jednak nowe rynki zbytu, zmieniona strategia i rządowe kontrakty (w Kurowie szyto kurtki dla polskich pilotów). W 2003 roku zadłużenie spółki sięgało już kilkunastu milionów złotych, co w efekcie doprowadziło do ogłoszenia upadłości firmy.

Gość
Gość
Rdznny młody kurowianin
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 stycznia 2016 o 20:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie kłamcie łotry.Zakłady Futrzarskie w Kurowie maja sie dobrze:)
Rozwiń
Gość
Gość (18 stycznia 2016 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do rdzyny mlody kurwowianin-wracaj chlopcze do szkoly,naucz sie pisac,czytac ze zrozumieniem.Zapisz sie na kurs kultury osobistej,naucz sie panowania nad emocjami i wtedy zacznij komentowac.Wiem ze to nielatwe szczegolnie ze ,miejsce urodzenia warunkuje pewne zachowania(znam to z autopsji,mieszkalem w Kurowie 40 lat).Ale zawsze masz szanse,no chyba ze pochodzisz z rodziny wicka lub paru innych podobnej prowinencji.To niestety nie dasz rady.
Rozwiń
Rdznny młody kurowianin
Rdznny młody kurowianin (18 stycznia 2016 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Synowa H Kuflewskiego pracuje dalej w sklepie przy zakładach futrzarskich, zbieg okoliczności? Mieszkańcy Kurowa wiedzą o co chodzi z zakładami. Wójt nie pozwoli skarbnikowi powiedzieć ile gmina straciła na tym, bo ważne jest ile wzięli sami.

HAHAHAHAHHAHAHA nie ma to jak krw info z pierwszego lepszego mochera albo domyślanie się. NIE ma to jak KuRÓW w którym wychodząc na skwerek odrazu cie posadzaja o złe czyny i zmyślone historie . SLepota ludza w tym kurowie BYŁA i BEDZIE. Zamiast się łączyć dążyć do rozwoju naszego KuROWa to go pogłębiają... Kolejny gwóźdź to trumny ( autor komentarza który jest z rąk Szanownego chuja PANA KUNY  ) 

Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2016 o 19:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Synowa H Kuflewskiego pracuje dalej w sklepie przy zakładach futrzarskich, zbieg okoliczności? Mieszkańcy Kurowa wiedzą o co chodzi z zakładami. Wójt nie pozwoli skarbnikowi powiedzieć ile gmina straciła na tym, bo ważne jest ile wzięli sami.
Rozwiń
Gość
Gość (10 stycznia 2016 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chcieliście Polaczki "Solidarności", to ją macie. Wrzeszczeliście "precz z komuną", to komuna sobie odeszła w niebyt. Teraz solidaruszki zagryzają się nawzajem.

Tak trzymać, alleluja i do przodu !

No Dziadku Kłamczuszku! Jak odeszła? Przecież ty jesteś, na spacerniaku z KODem same komuchy... Komuna się przyczaiła, a odkryta znowu łeb podnosi i sieje zamęt.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!