sobota, 24 lutego 2018 r.

Puławy

Marek Chrzanowski z Puław blisko prezesury IPN

Dodano: 18 lipca 2016, 16:36
Autor: rs

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2016, 17:20
Marek Chrzanowski wystąpił przed komisją, fot. YouTube/IPN
Marek Chrzanowski wystąpił przed komisją, fot. YouTube/IPN

Marek Chrzanowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach był wymieniany jako jeden z faworytów do objęcia stanowiska prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Po przesłuchaniach, kolegium postawiło jednak na Jarosława Szarka, historyka z Krakowa.

Przesłuchania czterech kandydatów na prezesa IPN-u 18 lipca odbyły się w Warszawie. W roli jednego z faworytów wymieniano m.in. dr Marka Chrzanowskiego, dyrektora SP nr 3 w Puławach. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na pytania kolegium odpowiadał jako pierwszy. Wyznał, że popiera ponowne zbadanie tragedii w Jedwabnem, także poprzez ekshumację ofiar.

Oskarżanie Polaków za mord na Żydach przez m.in. Jana Tomasz Grossa uznał za "szkalowanie Polski". Jako kandydat na prezesa instytutu wypowiedział się także na temat podręczników do historii, które to, jego zdaniem, Ministerstwo Edukacji Narodowej powinno przygotowywać wspólnie z IPN-em. Marek Chrzanowski za ważne uznaje kultywowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz ściganie zbrodni komunistycznych. Wspiera także usuwanie z przestrzeni publicznej pomników poświęconych gloryfikowaniu poprzedniego ustroju.

Po zakończeniu przesłuchania, na pytania kolegium odpowiadali pozostali kandydaci: dr Zbigniew Romek, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, pracownik PAN, Paweł Ukielski, historyk i politolog, obecny wiceprezes IPN oraz Jarosław Szarek, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i pracownik krakowskiego oddziału IPN.

Wybór kolegium padł na tego ostatniego. Jako pierwszy o rekomendacji dla Jarosława Szarka zatwittował marszałek sejmu, Marek Kuchciński. Wniosek IPN trafi do Sejmu, gdzie zostanie poddany pod głosowanie. Jeśli kandydatura zdobędzie wymaganą większość, to właśnie Jarosław Szarek zastąpi kończącego swoją kadencję na stanowisku prezesa IPN, Łukasza Kamińskiego.

WIDEO

Czytaj więcej o: Marek Chrzanowski
v
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

v
v (21 lipca 2016 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wybrali? Szkoda dzieci w Puławach...
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2016 o 09:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Albo jest się w PO albo w PiS. Bez tego za daleko się nie dojdzie. Ot takie bagienko jest w tym kraju. Konkurs na stanowisko wygrał ten, co wprost powiedział, że Polacy byli święci w czasie okupacji, że w Jedwabnym to tylko naziści są winni, a najlepiej, gdyby Żydzi sami się podpalili w stodole. Gówno warte te partyjniackie castingi!
Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2016 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest partyjna marionetka i tyle.
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2016 o 13:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak zarzucacie Mu partyjniactwo, a inni dyrektorzy w puławskich szkołach wsadzeni byli na stołki bez żadnego klucza partyjnego? Poza tym ten Pan wygrał konkurs przed objęciem władzy przez PiS, czyli 6 maja 2014. Przypomnę niedouczonym albo złośliwym, że wybory samorządowe, które PiS wygrało w mieście odbyły się w listopadzie 2014 r. Czy to czasem nie jest 5 miesięcy różnicy? Hahaha. Pokażcie mi chodź jednego dyrektora bez pleców u Grobla, PO, PSL albo z czasów gdy rządziło SLD?
Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2016 o 22:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O i nie wybrali :( ale pokazała go Małgoś prezesowi to pewnie teraz świetlana kariera będzie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!