środa, 24 stycznia 2018 r.

Puławy

Marszałek kontra wojewoda. Prawnicze spory z muzeum w tle

Dodano: 23 lipca 2017, 19:22

Od 1 lutego b.r. Muzeum Czartoryskich nie jest już filią Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Siedzibą jednostki jest Pałac Czartoryskich, a w jego skład wchodzą też pozostałe budynki na terenie osady pałacowo-parkowej, m.in. Świątynia Sybilli, Domek Gotycki i Dom Aleksandryjski
Od 1 lutego b.r. Muzeum Czartoryskich nie jest już filią Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Siedzibą jednostki jest Pałac Czartoryskich, a w jego skład wchodzą też pozostałe budynki na terenie osady pałacowo-parkowej, m.in. Świątynia Sybilli, Domek Gotycki i Dom Aleksandryjski

Czy uchwała wydzielająca Muzeum Czartoryskich w Puławach ze struktury Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym powinna zostać opublikowana w urzędowym dzienniku województwa? Zdaniem wojewody - nie. Innego zdania jest zarząd województwa, który zamierza skierować sprawę do sądu.

W czerwcu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek unieważnił fragment uchwały zarządu województwa, na mocy której Puławy stały się zarządcą filii Muzeum Nadwiślańskiego i utworzyły własną instytucję kultury – Muzeum Czartoryskich. Chodzi o paragraf czwarty mówiący o tym, że cały dokument zacznie obowiązywać 14 dni po opublikowaniu go w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

– Nasi prawnicy uznali, że ta uchwała nie stanowi aktu prawa miejscowego, bo nie dotyczy mieszkańców województwa, a jedynie wewnętrznego kierownictwa instytucji. W związku z tym nie ma przesłanki, by publikować ją w dzienniku – tłumaczy Radosław Brzózka, rzecznik i doradca wojewody lubelskiego. I wskazuje na przykłady podobnych rozstrzygnięć dokonywanych w przeszłości przez NSA (m.in. z kwietnia tego roku).

Z takim rozumieniem prawa nie zgadzają się przedstawiciele zarządu województwa. Na najbliższej sesji sejmiku (24 lipca) radni maja zdecydować o wniesieniu skargi na rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

– Uchwała ma znaczenie dla mieszkańców, jak i dla pracowników instytucji oraz ich organizatorów i nie jest tylko, jak twierdzi wojewoda, aktem o charakterze wewnętrznego kierownictwa – przekonuje w piśmie do wojewody, wicemarszałek Grzegorz Kapusta.

Urząd Marszałkowski podkreśla również, że podobne uchwały są publikowane w dziennikach innych województw.

– Tylko wojewoda lubelski uznał, że jest inaczej. Dlatego chcemy wnieść skargę do WSA – mówi Krzysztof Grabczuk, drugi z wicemarszałków.

Czy ten prawny spór ma jakieś znaczenie dla nowego Muzeum Czartoryskich w Puławach? Jak zapewnia Radosław Brzózka, wojewoda unieważnił jedynie fragment uchwały o jego powstaniu, a to oznacza, że procesu rozdzielenia obu instytucji nikt cofać nie zamierza.

– Pozostała część tej uchwały nie jest kwestionowana – podkreśla rzecznik. – To znaczy, że samorząd województwa, czy rada miasta w Puławach nie mają obowiązku jej ponownego przyjmowania.

– Nasza uchwała w sprawie wydzielenia muzem jest wiążąca, a Muzeum Czartoryskich jest już jednostką miasta. Ewentualne wady prawne w tym kontekście nie leżą po naszej stronie. To nie jest nasz problem – komentuje mówi Artur Kwapiński (PiS), jeden z radnych zaangażowanych w utworzenie puławskiego muzeum.

Z kolei prawnicy z UM Puławy twierdzą, że jedyne, co może się zmienić, to data wejścia w życie uchwały.

– Dla działalności naszego muzeum jest to bez znaczenia – uspokaja Paweł Wójcik, asystent prezydenta Puław.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!