niedziela, 18 marca 2018 r.

Puławy

Most na Wiśle w rozsypce? Po co drogowcom aż dwie dokumentacje?

Dodano: 27 sierpnia 2016, 10:18

Most im. Mościckiego w Puławach (fot. Radosław Szczęch)
Most im. Mościckiego w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

Nie jedną ale aż dwie dokumentacje techniczne remontu starego mostu na Wiśle będzie posiadać samorząd województwa lubelskiego. Jedną dostanie za darmo, za drugą Zarząd Dróg Wojewódzkich zapłaci ok. 650 tys. zł.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zanim zabytkowy most stał się własnością samorządu województwa lubelskiego, konieczność jego kompleksowego remontu leżała na barkach miasta i gminy Puławy. Lokalne samorządy przygotowując się tej inwestycji zamówiły dokumentację techniczną. Miasto wydało na ten cel ponad 344 tys. złotych. Sporo, ale to drobiazg w porównaniu z kosztami przebudowy obiektu szacowanego na ponad 20 mln złotych. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o drogach publicznych, przeprawa zmieniła właściciela. Od początku bieżącego roku to Zarząd Dróg Wojewódzkich martwi się o jej stan techniczny. Władze ZDW nie czekając na otrzymanie gotowej już dokumentacji na przebudowę mostu, postanowiły zamówić własną. W tym celu ogłosiły przetarg, którego procedura zmierza już ku końcowi.

Oferty przedstawiło 6 firm, a ich ceny kształtują się na poziomie od 300 do prawie 800 tys. złotych (łącznie z nadzorami autorskimi). Jak mówi Sławomir Szepietowski, naczelnik wydziału zamówień w ZDW, obecnie trwa weryfikacja nadesłanych ofert, a po jej zakończeniu powinniśmy poznać zwycięzcę.

Co ciekawe, jeszcze w tym miesiącu zarząd województwa lubelskiego dokumentację techniczną dotyczącą kompleksowego remontu starego mostu na Wiśle w Puławach otrzyma zupełnie za darmo. Chodzi o tę, która znajduje się w posiadaniu władz Puław. Projekt uchwały dotyczący jej przekazania (w formie pomocy rzeczowej) zarządowi województwa został w czwartek przyjęty przez puławskich radnych.

W związku z tym, władze województwa będą dysponowały dwoma kompletami dokumentacji technicznej na remont tego samego mostu. ZDW prawdopodobnie nie skorzysta już z tej „darmowej”, ale decyzja o zamówieniu własnej wcale nie musi oznaczać niegospodarności, wręcz przeciwnie. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że zakres remontu mostu, za który zapłaci województwo może być znacznie skromniejszy od tego, co planowały lokalne samorządy.

Stan mostu sam się „poprawił”?

Jak mówi nam jeden z pracowników zarządu dróg, których poprosił o anonimowość, stan mostu nie jest aż tak zły, jak mówiono kilka lat temu. Taką tezę ma potwierdzać ekspertyza wykonana na zlecenie ZDW przez specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. W związku z tym, koszt remontu może okazać się znacznie niższy od sum, jakimi w przeszłości żonglowały lokalne władze. Jeśli tak się stanie, będzie można zadać pytanie, na które jak dotąd nikt nie odpowiedział. Jak to możliwe, że w ciągu kilku lat stan techniczny mostu tak bardzo się „poprawił”, a wydanie paraliżujących dla lokalnych samorządów kwot na jego przebudowę okazało się zbędne.

Czy błąd popełniła firma przygotowująca dokumentację na zlecenie Puław, która wyśrubowała względy bezpieczeństwa, zawyżając koszty naprawy, czy odwrotnie – to ZDW je bagatelizuje chcąc za wszelką ceną uniknąć wydania poważnych środków na ten cel.

Czytaj więcej o: Wisła ZDW Lublin most Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Puławiak
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 sierpnia 2016 o 20:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
c.d. ... ekspertyzę. Jeśli ktoś ma mózg to wie że jest to ruch pozorny z nową dokumetacją, bo zarządca poprostu nie ma kasy!
Rozwiń
Gość
Gość (30 sierpnia 2016 o 20:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe podejście komentujących i tajemniczego znawcy z ZDW Lublin, szkoda tylko skoro wszyscy wiedzą że stan mostu jest taki dobry to dlaczego nadal na nim jest ograniczenie tonażu i robią nową
Rozwiń
Puławiak
Puławiak (30 sierpnia 2016 o 14:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może niech się wypowie Pani Powiatowa Inspektor Nadzoru z Puław, bo z tego co pamiętam to ona najlepiej zna stan techniczny mostu...
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 07:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"to ZDW je bagatelizuje"
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 07:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zróbta i trzecią dokumentację, i czwartą, a co. Tam 300 000zł, tam z kolei 800 000zł, a co.... a co to, nasza kasa?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!