środa, 24 stycznia 2018 r.

Puławy

Nowy Dom Chemika z mediateką (wizualizacje)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 stycznia 2015, 08:45

Najnowsza koncepcja przebudowy Domu Chemika zakłada otwarcie budynku na pl. Chopina oraz połączenie go z mediateką - nowoczesnym centrum bibliotecznym.

Za opracowanie projektu przebudowy zabrała się lokalna Pracownia Architektoniczna Marka. Efekty swoich prac przedstawiła w poniedziałek podczas spotkania z radnymi. Nowym pomysłem jest połączenie ośrodka kultury z biblioteką. Ta miałaby powstać na bazie obecnego pawilonu od strony ul. Wojska Polskiego.

Łącznik z ośrodkiem kultury zostałby zadaszony, a na dwóch tysiącach metrów kwadratowych znalazłaby się przestrzeń dla czytelników, kąciki dla dzieci, sofy, stoliki, stanowiska komputerowe, a przy tym miejsce dla ogromną ilość książek i zbiorów cyfrowych. Podziemny parking w zależności od hojności miasta mógłby mieć dwie, a nawet cztery kondygnacje.

Sercem Domu Chemika jest sala widowiskowa. Jej przebudowa zakłada likwidację schodów po obu stronach, a także przedłużenie balkonu i podniesienie parteru. Efektem ma być lepszy komfort oglądania widowisk szczególnie z pierwszych rzędów, poprawa akustyki, a także nieznaczne powiększenie liczby miejsc siedzących.

Obecnie główne wejście do budynku znajduje się przy ul. Wojska Polskiego, ale niewiele osób z niego korzysta. Nowy projekt zakłada otwarcie budynku na pl. Chopina. To właśnie z tej strony byłoby główne wejście z zadaszeniem wspartym na kolumnach. Lustrzanym odbiciem lub miniaturką elewacji od strony placu byłoby wejście do mediateki, również z zadaszeniem i kolumnami.

Obecnie zupełnie niewykorzystane jest patio wewnątrz ośrodka. Architekci zdecydowali się przykryć go częściowo przeszklonym dachem. Na piętrze znalazłaby się sala baletowo-teatralna, a na parterze m.in. Klub Smok, galeria wystawiennicza, szatnie oraz nowość - portiernia wraz z komputerowym centrum sterowania budynkiem.

- Koszt samego Domu Chemika to około 25 mln złotych, a mediateki dodatkowe 10-15 mln - mówi Janusz Grobel, prezydent Puław.

Do tego należałoby doliczyć koszt podziemnego parkingu. Na razie miasto nie ma dokumentacji na przebudowę pawilonu. Gotowy jest jedynie projekt samego ośrodka. Władze chcą obie inwestycje połączyć w ten sposób, żeby budowa mediateki stała się kolejnym etapem przebudowy Domu Chemika. Dzięki temu zwiększyłaby się szansa na pozyskanie dotacji na ten cel.

- Jeżeli powstałaby w tym miejscu biblioteka i lokalne centrum kultury, to mamy diametralną zmianę funkcji tego terenu z możliwością jego rewitalizacji. To szansa na pozyskanie 75 procentowego dofinansowania - wyjaśnia prezydent Grobel.

O tym, czy dołączyć mediatekę/bibliotekę to projektu przebudowy Domu Chemika do końca stycznia mają zdecydować radni. Władze miasta chcą jeszcze w tym roku otrzymać pozwolenie na budowę. Jeżeli nie uda się pozyskać dofinansowania, przebudowa zostanie zrealizowana z budżetu miasta. Prace budowlane mogą potrwać nawet trzy lata.
  Edytuj ten wpis
Gość
Daniel
gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 listopada 2015 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PUŁAWY - GRATULUJEMY ROZWALANIA JEDNEGO Z NAJLEPSZYCH PRZYKŁADÓW MODERNY W TYM MIEŚCIE
Rozwiń
Daniel
Daniel (1 marca 2015 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Te kiczowate "kolumny ala pałac" przed budynkiem są straszne. Naprawdę, godne pożałowania jest działanie na rzecz przebudowania budynku na gorszy wizualnie, któremu wystarczy zafundować porządny remont elewacji. To dobry modernizm - ciemno-brązowe szyby (takie, jak w odnowionym spodku w Katowicach) i błyszcząca, wypolerowana na błysk aluminiowa elewacja. Zdecydowanie lepiej prezentowałby się budynek, niż ten koszmarek na zdjęciach. Obok stoi urząd miasta (te niby-kolumny miały do niego nawiązywać? Jeśli tak, to wyszło śmiesznie), również ciekawa architektura lat 60-70, tylko zeszpecona niebieskimi szybami modnymi w latach 90. Te budynki, jak i hotel izabella, obecnie fikuśnie pomalowana betonowa kostka (załatanie balkonów pustakami i pomalowanie akrylowym tynkiem pasuje do bloczka PGR przy wiejskiej drodze, a nie centrum 50-tysięcznego miasta) tworzyły spójną całość, błagam - nie zepsujcie jeszcze domu chemika.

Najlepsza jest reklamowa szmata - już przewidziana nawet na wizualizacji. Nie ma to jak zlikwidować przeszklenia, zabetonować i powiesić reklamę ciuchexu. A nawet jeśli to będzie banner zachęcający do obejrzenia sztuki - niestety dalej będzie paskudną, szpecącą szmatą reklamową. Szkoda, że Puławy nie dbają o swoją architekturę.

Rozwiń
gość
gość (15 stycznia 2015 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nowa wizualizacja a przed Cafe Smok naćpana i nachlana młodzież 

Rozwiń
dianka
dianka (14 stycznia 2015 o 19:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja tam jestem za . Bardzo interesujaco to wyglada
Rozwiń
p
p (14 stycznia 2015 o 17:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co tak naprawdę nam da przebudowa która polegać będzie głównie na modernizacji wizualnej obiektu?? Potrzebna jest duuużo większa sala widowiskowa. Mało to imprez na których ludzie po prostu nie mogą się pomieścić?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!