Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 września 2017 r.
12:44

Obrażali Romów i Ukraińców. Malowanie zarejestrowały kamery monitoringu

43 19 A A
(fot. Policja)

W Żyrzynie zamalowali naczepy tirów, w Puławach klatki schodowe bloków zamieszkałych przez społeczność romską. Z puszkami farby zaatakowali także przystanki w Rykach i Wronowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

9 marca 2017 r. Na filmie z monitoringu widać jak 22-latek P. i jego 41-letni kompan Sławomir B. z puszkami farby w dłoniach na osiedlu Wólka Profecka w Puławach malują na ścianach czterech bloków napisy obrażające Romów. – Używali wobec nich słów pogardliwych i obelżywych – mówi Jerzy Gałka z Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe.

Tego samego dnia obaj mężczyźni pojawili się także w Żyrzynie, gdzie farbą namalowali napisy na naczepie TIR-a. Te z kolei atakowały Ukraińców.

Podobne hasła za ich sprawą pojawiły się także na przystanku MZK we Wronowie, a kilka dni wcześniej także w Rykach. Wśród napisów znalazły się takie jak „je**ć ciapatych”, „Rom won” oraz „je**ć Ukrainę”, a także podpisy ze znakami Legii Warszawa i Wisły Puławy.

Obaj mężczyźni są związani ze środowiskiem puławskich kibiców. Jeden z nich, Jakub P. przyznał się do winy. Jego kolega złożył jedynie wyjaśnienia. Prokuratura w Lublinie postawiła im zarzuty za artykułów 256 i 257, mówiących o podżeganiu do nienawiści na tle narodowościowym. Grożą im teraz grzywny, a nawet do 3 lat pozbawienia wolności. O ich losach zdecyduje Sąd Rejonowy w Puławach.

To nie pierwszy przykładem agresywnych zachowań wobec romskiej społeczności zamieszkującej Wólkę Profecką. Polacy, którzy mieszkają po sąsiedzku narzekają na ich zachowanie, wulgarne odzywki czy zaśmiecanie ulic. Romowie z kolei skarżą się rasizm i nietolerancję.

– Okna nam obrzucają jajkami. Dewastują samochody, zabierają dzieciom rowery. Nie czujemy się tu bezpiecznie – mówili jesienią 2015 roku mieszkańcy tzw. polskich bloków przy ul. Romów i Norblina, tuż po zniszczeniach fragmentów elewacji, za które obwinili Romów. Z powodu pobicia jednego z kierowców dowożących pizzę, część pizzerii tego osiedla nie chce obsługiwać.

Polacy również nie są bez winy. W lipcu grupka młodych puławian przyjechała na ul. Romów, by słownie zaatakować jej romskich mieszkańców. Doszło do awantury i rękoczynów. Policja zatrzymała wtedy pięć osób, które otrzymały sądowy zakaz zbliżania się na to osiedle.

Relacje między polskimi i romskimi mieszkańcami Puław poprawić miał miejski program integracji, który zakładał m.in. remonty komunalnych bloków, wspólne wydarzenia kulturalne czy system motywujący romskie rodziny do zadbania o edukację dzieci. Jego założenia zostały jednak skrytykowane przez część mieszkańców oraz radę miasta, jako niesprawiedliwe i faworyzujące konkretną grupę społeczną.

Ostatecznie program został odrzucony. Nowych pomysłów na poprawę polsko-romskich stosunków na razie nie widać.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gosc / 6 września 2017 o 12:42
czy ktoś tu nie ma weny twórczej? ten artykuł powtarza sie! nie wiem po co i na co? moim zdaniem ten temat nie wymaga aŻ takej uwagi i poswiecaniu mu kolejnego artukułu! chodzi tylko o to zeby przypomiać jacy to kibice są zli ? tylko o to chodzi? to słabo wychodzi ten program intergacji... a integracja to znaczy oni na rzucaja jajkami w okna to nasza władza w naszym kraju i miescie daje cyganom odpicowane bloki a co niech maja nowe i łądne tak przecież dbają o dobro publiczne i wspólne, szanują dobra innych to niech maja nalezy im sie ! cyganie kradną naszym dzieciom jedzienie w szkolach i je biją no to niech nie chodza do szkoly i im zaliczymy rok bo przeciez tak sie pilnie ucza i staraja byc dobrymi uczniami! wszsyscy sie przez nich boja i wcale sie nie dziwie ze dowóz pizzy sie boi, zabiora pizze,nie zapłaca i jeszcze po mordzie gość dostanie. kibice mieli jedni odwage jak im pod***yli to teraz pozamykać ich bo przeciwnie od policjantow bojacych sie o swoje rodziny i nie wychodzacych z radiowozu na ulicy romÓw ( co jest nie dopuszczale ze ta ulica sie tak nazywa xd hahahha jejku) mieli odwage sie przeciwstawic to lepiej pozamykac chłopaków bo nie skulili ogona przy cyganach. super niech cygany rzadza w naszym miescie! wspaniales chca nowy blok? ok maja chca pieneidze? ok maja nie chodzic do szkoly? zasiłki? zmienic nazwe ulicy sowjwej romów? ok maja co chce moze niedlugo powiedza ze chce zamieszkac w bloku na polnej albo niwie i nas wysiedlą a ich wsadza bo oni chcą! to jest smiensze ludzie!
czy ktoś tu nie ma weny twórczej? ten artykuł powtarza sie! nie wiem po co i na co? moim zdaniem ten temat nie wymaga aŻ takej uwagi i poswiecaniu mu kolejnego artukułu! chodzi tylko o to zeby przypomiać jacy to kibice są zli ? tylko o to chodzi? to słabo wychodzi ten program intergacji... a integracja to znaczy oni na rzucaja jajkami w okna to nasza władza w naszym kraju i miescie daje cyganom odpicowane bloki a co niech maja nowe i łądne tak przecież dbają o dobro publiczne i wspólne, szanują dobra innych to niech maja nalezy im sie ! cyga... rozwiń
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 11:24
Bardzo dobrze robili a siedziec cicho i TVN ogladac mieli
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 08:20
Czyli cyganie podłapali nowy trend z zachodu tzn. cokolwiek się dzieje nie po ich myśli, to zaraz hurrr durrr rasizm i nietolerancja...A jak ich mozna lubić i tolerować po tym co wyczyniają??? Ich to lubia jedynie w opiece społecznej, bo pchają w nich hajsy niemiłosiernie...
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 22:59
Ile ten temat będzie jeszcze wałkowany? Żeby nawoływać do nienawiści i pokazć jacy to jestesmy źli? Ale najlepszy hit artykułu to opis programu integracji romskiej zaproponowane przez prezydenta Grobla: 1. remonty komunalnych bloków. JAKA PRAWDA? ; proponował remonty romskich mieszkań. 2. wspólne wydarzenia kulturalne. JAKA PRAWDA? ;: jakie wydarzenia? 3. system motywujący romskie rodziny do zadbania o edukację dzieci. JAKA PRAWDA? Wynagradzanie dzieci romskich-także finansowo, za to ze chodzą do szkoły. I ten program i ten artykuł to szczyt obłudy hipokryzji i poprawności politycznej, Wstyd
Ile ten temat będzie jeszcze wałkowany? Żeby nawoływać do nienawiści i pokazć jacy to jestesmy źli? Ale najlepszy hit artykułu to opis programu integracji romskiej zaproponowane przez prezydenta Grobla: 1. remonty komunalnych bloków. JAKA PRAWDA? ; proponował remonty romskich mieszkań. 2. wspólne wydarzenia kulturalne. JAKA PRAWDA? ;: jakie wydarzenia? 3. system motywujący romskie rodziny do zadbania o edukację dzieci. JAKA PRAWDA? Wynagradzanie dzieci romskich-także finansowo, za to ze chodzą do szkoły. I ten program i ten artykuł to... rozwiń
Avatar
o! / 5 września 2017 o 22:46
undefined napisał:
Hmm...   najbardziej rozbawił mnie ten program integracji. A może MOPS wziąłby się do roboty i zaczął od tej mniejszości wymagać tego samego co od Polaków. Polak jak nie wyśle dziecka do szkoły to będzie miał na głowie prokuratora za niespełnianie obowiązku szkolnego. Ile romskich rodziców poniosło konsekwencje nie posłania dzieci do szkoły. Dlaczego też wszyscy oni są chorzy i należy im się zasiłek? Polaków potrafią co kilka miesięcy ganiać po komisjach lekarskich? Dlaczego tego samego nie robi się z nimi? Polacy mają prawo domagać się równego egzekwowania prawa wobec wszystkich.
 W dodatku we własnym kraju!
 W dodatku we własnym kraju! rozwiń
Avatar
robicie z nas debili / 5 września 2017 o 22:45
Nowych pomysłów na poprawę polsko-romskich stosunków na razie nie widać.
Widać, widać, tylko Wy ślepoty rządzące nie chcecie słuchać ludzi. Pomysł pierwszy - wymusić posyłanie dzieci do szkoły pełnym tokiem, jak u Polaków. Proste.
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 22:41
Hmm... najbardziej rozbawił mnie ten program integracji. A może MOPS wziąłby się do roboty i zaczął od tej mniejszości wymagać tego samego co od Polaków. Polak jak nie wyśle dziecka do szkoły to będzie miał na głowie prokuratora za niespełnianie obowiązku szkolnego. Ile romskich rodziców poniosło konsekwencje nie posłania dzieci do szkoły. Dlaczego też wszyscy oni są chorzy i należy im się zasiłek? Polaków potrafią co kilka miesięcy ganiać po komisjach lekarskich? Dlaczego tego samego nie robi się z nimi? Polacy mają prawo domagać się równego egzekwowania prawa wobec wszystkich.
Hmm... najbardziej rozbawił mnie ten program integracji. A może MOPS wziąłby się do roboty i zaczął od tej mniejszości wymagać tego samego co od Polaków. Polak jak nie wyśle dziecka do szkoły to będzie miał na głowie prokuratora za niespełnianie obowiązku szkolnego. Ile romskich rodziców poniosło konsekwencje nie posłania dzieci do szkoły. Dlaczego też wszyscy oni są chorzy i należy im się zasiłek? Polaków potrafią co kilka miesięcy ganiać po komisjach lekarskich? Dlaczego tego samego nie robi się z nimi? Polacy mają prawo domagać się równ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 21:52
31 .Sierpnia czyli sześc dni temu był o tym samym artykuł. Czy od dzis każdy temat będziecie opisywali po dwa razy co pare dni ?
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 21:44
program integracji romskiej przewidywał nei remonty bloków komunalnych ale remonty mieszkań cygańskich, które powinny być remontowane przez nich samych. Ponadto wynagradzanie dzieci cygańskich za to ze w ogolę zechcą pójść do szkoły. To nie żadna integracja - to demoralizacja
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 21:09
Dziś Romów i Ukraińców, a jutro kogo przestaną kochać? Może tych co mają zielone oczy, albo nie może niebieskie? To nie jest śmieszne to jest potworne ile nienawiści jest w ludziach. I straszne jest to że jest na to przyzwolenie władzy.
Avatar
gosc / 6 września 2017 o 12:42
czy ktoś tu nie ma weny twórczej? ten artykuł powtarza sie! nie wiem po co i na co? moim zdaniem ten temat nie wymaga aŻ takej uwagi i poswiecaniu mu kolejnego artukułu! chodzi tylko o to zeby przypomiać jacy to kibice są zli ? tylko o to chodzi? to słabo wychodzi ten program intergacji... a integracja to znaczy oni na rzucaja jajkami w okna to nasza władza w naszym kraju i miescie daje cyganom odpicowane bloki a co niech maja nowe i łądne tak przecież dbają o dobro publiczne i wspólne, szanują dobra innych to niech maja nalezy im sie ! cyganie kradną naszym dzieciom jedzienie w szkolach i je biją no to niech nie chodza do szkoly i im zaliczymy rok bo przeciez tak sie pilnie ucza i staraja byc dobrymi uczniami! wszsyscy sie przez nich boja i wcale sie nie dziwie ze dowóz pizzy sie boi, zabiora pizze,nie zapłaca i jeszcze po mordzie gość dostanie. kibice mieli jedni odwage jak im pod***yli to teraz pozamykać ich bo przeciwnie od policjantow bojacych sie o swoje rodziny i nie wychodzacych z radiowozu na ulicy romÓw ( co jest nie dopuszczale ze ta ulica sie tak nazywa xd hahahha jejku) mieli odwage sie przeciwstawic to lepiej pozamykac chłopaków bo nie skulili ogona przy cyganach. super niech cygany rzadza w naszym miescie! wspaniales chca nowy blok? ok maja chca pieneidze? ok maja nie chodzic do szkoly? zasiłki? zmienic nazwe ulicy sowjwej romów? ok maja co chce moze niedlugo powiedza ze chce zamieszkac w bloku na polnej albo niwie i nas wysiedlą a ich wsadza bo oni chcą! to jest smiensze ludzie!
czy ktoś tu nie ma weny twórczej? ten artykuł powtarza sie! nie wiem po co i na co? moim zdaniem ten temat nie wymaga aŻ takej uwagi i poswiecaniu mu kolejnego artukułu! chodzi tylko o to zeby przypomiać jacy to kibice są zli ? tylko o to chodzi? to słabo wychodzi ten program intergacji... a integracja to znaczy oni na rzucaja jajkami w okna to nasza władza w naszym kraju i miescie daje cyganom odpicowane bloki a co niech maja nowe i łądne tak przecież dbają o dobro publiczne i wspólne, szanują dobra innych to niech maja nalezy im sie ! cyga... rozwiń
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 11:24
Bardzo dobrze robili a siedziec cicho i TVN ogladac mieli
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 08:20
Czyli cyganie podłapali nowy trend z zachodu tzn. cokolwiek się dzieje nie po ich myśli, to zaraz hurrr durrr rasizm i nietolerancja...A jak ich mozna lubić i tolerować po tym co wyczyniają??? Ich to lubia jedynie w opiece społecznej, bo pchają w nich hajsy niemiłosiernie...
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 22:59
Ile ten temat będzie jeszcze wałkowany? Żeby nawoływać do nienawiści i pokazć jacy to jestesmy źli? Ale najlepszy hit artykułu to opis programu integracji romskiej zaproponowane przez prezydenta Grobla: 1. remonty komunalnych bloków. JAKA PRAWDA? ; proponował remonty romskich mieszkań. 2. wspólne wydarzenia kulturalne. JAKA PRAWDA? ;: jakie wydarzenia? 3. system motywujący romskie rodziny do zadbania o edukację dzieci. JAKA PRAWDA? Wynagradzanie dzieci romskich-także finansowo, za to ze chodzą do szkoły. I ten program i ten artykuł to szczyt obłudy hipokryzji i poprawności politycznej, Wstyd
Ile ten temat będzie jeszcze wałkowany? Żeby nawoływać do nienawiści i pokazć jacy to jestesmy źli? Ale najlepszy hit artykułu to opis programu integracji romskiej zaproponowane przez prezydenta Grobla: 1. remonty komunalnych bloków. JAKA PRAWDA? ; proponował remonty romskich mieszkań. 2. wspólne wydarzenia kulturalne. JAKA PRAWDA? ;: jakie wydarzenia? 3. system motywujący romskie rodziny do zadbania o edukację dzieci. JAKA PRAWDA? Wynagradzanie dzieci romskich-także finansowo, za to ze chodzą do szkoły. I ten program i ten artykuł to... rozwiń
Avatar
o! / 5 września 2017 o 22:46
undefined napisał:
Hmm...   najbardziej rozbawił mnie ten program integracji. A może MOPS wziąłby się do roboty i zaczął od tej mniejszości wymagać tego samego co od Polaków. Polak jak nie wyśle dziecka do szkoły to będzie miał na głowie prokuratora za niespełnianie obowiązku szkolnego. Ile romskich rodziców poniosło konsekwencje nie posłania dzieci do szkoły. Dlaczego też wszyscy oni są chorzy i należy im się zasiłek? Polaków potrafią co kilka miesięcy ganiać po komisjach lekarskich? Dlaczego tego samego nie robi się z nimi? Polacy mają prawo domagać się równego egzekwowania prawa wobec wszystkich.
 W dodatku we własnym kraju!
 W dodatku we własnym kraju! rozwiń
Avatar
robicie z nas debili / 5 września 2017 o 22:45
Nowych pomysłów na poprawę polsko-romskich stosunków na razie nie widać.
Widać, widać, tylko Wy ślepoty rządzące nie chcecie słuchać ludzi. Pomysł pierwszy - wymusić posyłanie dzieci do szkoły pełnym tokiem, jak u Polaków. Proste.
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 22:41
Hmm... najbardziej rozbawił mnie ten program integracji. A może MOPS wziąłby się do roboty i zaczął od tej mniejszości wymagać tego samego co od Polaków. Polak jak nie wyśle dziecka do szkoły to będzie miał na głowie prokuratora za niespełnianie obowiązku szkolnego. Ile romskich rodziców poniosło konsekwencje nie posłania dzieci do szkoły. Dlaczego też wszyscy oni są chorzy i należy im się zasiłek? Polaków potrafią co kilka miesięcy ganiać po komisjach lekarskich? Dlaczego tego samego nie robi się z nimi? Polacy mają prawo domagać się równego egzekwowania prawa wobec wszystkich.
Hmm... najbardziej rozbawił mnie ten program integracji. A może MOPS wziąłby się do roboty i zaczął od tej mniejszości wymagać tego samego co od Polaków. Polak jak nie wyśle dziecka do szkoły to będzie miał na głowie prokuratora za niespełnianie obowiązku szkolnego. Ile romskich rodziców poniosło konsekwencje nie posłania dzieci do szkoły. Dlaczego też wszyscy oni są chorzy i należy im się zasiłek? Polaków potrafią co kilka miesięcy ganiać po komisjach lekarskich? Dlaczego tego samego nie robi się z nimi? Polacy mają prawo domagać się równ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 21:52
31 .Sierpnia czyli sześc dni temu był o tym samym artykuł. Czy od dzis każdy temat będziecie opisywali po dwa razy co pare dni ?
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 21:44
program integracji romskiej przewidywał nei remonty bloków komunalnych ale remonty mieszkań cygańskich, które powinny być remontowane przez nich samych. Ponadto wynagradzanie dzieci cygańskich za to ze w ogolę zechcą pójść do szkoły. To nie żadna integracja - to demoralizacja
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 21:09
Dziś Romów i Ukraińców, a jutro kogo przestaną kochać? Może tych co mają zielone oczy, albo nie może niebieskie? To nie jest śmieszne to jest potworne ile nienawiści jest w ludziach. I straszne jest to że jest na to przyzwolenie władzy.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 5 5

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 23 2

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 5 1

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 1

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 0

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 44 10

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

Music Mahal - koncert w Graffiti
23 czerwca 2018, 20:00

Music Mahal - koncert w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpi formacja Music Mahal. Grupa będzie promować swój debiutancki krążek.

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie
galeria

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie 16 4

Strony internetowe komend policji w całej Polsce są w czarno-białych barwach. Funkcjonariusze są w żałobie po swoim koledze, aspirancie sztabowym Adamie Pawlaku, który wypadł z okna po odprawie w Świnoujściu

Grubson w Skate Town
24 czerwca 2018, 18:00

Grubson w Skate Town 2 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 24 czerwca o godz. 18 w Skate Town (ul. Krochmalna 13h) wystąpi Grubson. Koncert połączony będzie z meczem polskiej reprezentacji na Mundialu oraz rozpoczęciem wakacji.

Summer Sauna Night w Aqua Lublin
23 czerwca 2018, 21:00

Summer Sauna Night w Aqua Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Saunarium Aqua Lublin (al. Zygmuntowskie 4) zaprasza na Saunową Noc, która odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników
galeria

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników 0 5