Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

4 września 2017 r.
12:24

Plaga kradzieży w sadach owocowych. "Tonę mogli oberwać. Te gorsze wyrzucali"

109 15 A A
W tym roku złodziei do kradzieży zachęca też wysoka cena owoców
W tym roku złodziei do kradzieży zachęca też wysoka cena owoców (fot. AS/Archiwum)

W ciągu kilkudziesięciu minut potrafią ukraść z sadu nawet kilkaset kilogramów jabłek. Wybierają plantacje oddalone od zabudowań, działają w nocy. Jesienią giną głównie jabłka i maliny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Widać, że ci którzy przyszli na szabry, starannie wybierali jabłka – mówi jeden sadowników z naszego regionu, który kilka dni temu padł ofiarą złodziei. – Myślę, że nawet tonę mogli oberwać. Te gorsze wyrzucali. Leżą pod drzewami. Wygląda to tak jakby owoce, które ukradli, były szykowane na handel.

Sad, z którego jednej nocy zginęło kilkaset kilogramów jabłek, znajduje się ponad kilometr od gospodarstwa i ok. 300 metrów od lasu. Złodzieje szabrowali prawdopodobnie przez kilka godzin przez nikogo nie zauważeni.

Przypadków kradzieży owoców prosto z drzew czy krzewów w naszym rolniczym regionie nie brakuje. Kilka tego typu zdarzeń odnotowali policjanci z Opola Lubelskiego. Ofiarą złodziei padli sadownicy w kilku gminach – Opolu Lubelskim, Karczmiskach, Łaziskach i Józefowie nad Wisłą.

– Do czwartku mieliśmy zgłoszone cztery takie zdarzenia. Trzy z nich to wykroczenia. Tak się kwalifikuje kradzież kiedy straty nie przekraczają 500 zł – tłumaczy asp. Bożena Lasota z Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim. – Kiedy 2-3 osoby wchodzą w nocy do sadu to w ciągu kilkudziesięciu minut mogą ukraść nawet 200-300 kilogramów owoców. Nie zajmie im to dłużej niż godzinę – szacuje.

– W Lubelskiem te kradzieże są w miarę na małą skalę – uspokaja Krzysztof Cybulak, prezes oddziału w Łaziskach Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. – Dużo gorzej jest w takim Grójcu, gdzie jednej nocy złodzieje potrafią ukraść 2, 3 a nawet 4 tony owoców. Licząc po jakieś 80 gr z kilogram to jest to strata na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Nie zawsze złodzieje są bezkarni. Policjanci z Opola zatrzymali już jednego amatora cudzych jabłek. 59-latek sam prowadzi gospodarstwo rolne. – Chodziło o 200 kg jabłek – podaje asp. Lasota. – Materiały sprawy zostały już skierowane do sądu z wnioskiem o ukaranie.

W tym roku złodziei do kradzieży zachęca też wysoka cena owoców. – Ostatnio na skupie cena jabłek dochodziła do 90 groszy za kilogram – mówi Cybulak. – Teraz spadła na 60 groszy.

Jeszcze droższe są maliny.

– Mieliśmy zgłoszenie o kradzieży ok. 200 kg malin z krzaka. To było na przełomie lipca i sierpnia – mówi podinsp. Marek Tchórz, komendant powiatowy policji w Kraśniku.

Mundurowi przyznają, że podobnych zdarzeń może być więcej. – Sezon na jabłka dopiero się rozpoczął – mówi policjantka z Opola Lubelskiego. – Prowadzimy akcje prewencyjne. Informujemy też sadowników o tego typu kradzieżach.

Czy można się przed złodziejami zabezpieczyć? – Ogrodzenie może by pomogło, ale to spore koszty. Poza tym jakby ktoś bardzo chciał ukraść to pewnie i tak by to zrobił – mówi poszkodowany sadownik. – Codzienne pilnowanie też nie wchodzi w grę. Ja nie mam takiej możliwości.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
J.J / 18 września 2017 o 07:56
Płaciłem    miastowym 120 zł dniówką z  wyrzywieniem ,   byli trzy razy , drugi dzień na kacu a w trzeci pijani przyjechali kłłócić sie o pieniądze .
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 10:06
nikt obcy tam nie poszedł. Musieli być młodzi i silni oraz przyjechać samochodem dostawczym co jest do wykrycia.
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 08:20
Zatrudniajcie dalej tanich robotników zza miedzy. Płaćcie im jak najmniej. Sami sobie wezmą premię. Mają teraz własne samochody dostawcze, zorganizowaną sieć hurtowników, itd. To dopiero początek naszych kłopotów. Akcja "niewidzialna łapa" dopiero się rozkręca. Będziecie przeklinać ten dzień, kiedyście myśleli, że znaleźliście frajerów, którzy będą wam pracować za darmo. To wy teraz będziecie pracować dla nich.
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 01:15
Elektronika potaniała. Czujniki, kamerki... zresztą, jak kogoś stać na kilka tysięcy strat, to mi go nie żal. Ja w aucie założyłem dodatkowy immubilaser oraz umieściłem czujnik GPS. Autocasco nie pokryje mi strat przy kradzieży. No, ale rolnik, czy sadownik ino brać potrafi, bo przecież powódź, kradzież, czy wichura to musi być klęska i odszkodiwanie się należy. Prawda?
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 01:10
Raczej właściciel już do tego sadu z namiotami by nie wszedł.
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 22:44
"Mieliśmy zgłoszenie o kradzieży ok. 200 kg malin z krzaka" - gratuluję urodzaju 200 kg malin z krzaka - zazdroszczę :+
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 20:41
Ale Was żal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 20:33
a c*** w *** sadownikom :d
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 18:23
Do szkoły barany redaktory - 2,3 a nawet 4 tony jabłek to 2000, 3000 a nawet 4000kg po 0,80zł/kg to wychodzi 1600, 2400 a nawet 3200zł... gdzie te kilkadziesiąt tysięcy?
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 16:11
Trzeba koniecznie muzułmanów ściągać. Jakby mieli swoje namioty w sadach to by nie było kradzieży. Sami widzicie, że muzułmanie to większe bezpieczeństwo XD
Avatar
J.J / 18 września 2017 o 07:56
Płaciłem    miastowym 120 zł dniówką z  wyrzywieniem ,   byli trzy razy , drugi dzień na kacu a w trzeci pijani przyjechali kłłócić sie o pieniądze .
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 10:06
nikt obcy tam nie poszedł. Musieli być młodzi i silni oraz przyjechać samochodem dostawczym co jest do wykrycia.
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 08:20
Zatrudniajcie dalej tanich robotników zza miedzy. Płaćcie im jak najmniej. Sami sobie wezmą premię. Mają teraz własne samochody dostawcze, zorganizowaną sieć hurtowników, itd. To dopiero początek naszych kłopotów. Akcja "niewidzialna łapa" dopiero się rozkręca. Będziecie przeklinać ten dzień, kiedyście myśleli, że znaleźliście frajerów, którzy będą wam pracować za darmo. To wy teraz będziecie pracować dla nich.
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 01:15
Elektronika potaniała. Czujniki, kamerki... zresztą, jak kogoś stać na kilka tysięcy strat, to mi go nie żal. Ja w aucie założyłem dodatkowy immubilaser oraz umieściłem czujnik GPS. Autocasco nie pokryje mi strat przy kradzieży. No, ale rolnik, czy sadownik ino brać potrafi, bo przecież powódź, kradzież, czy wichura to musi być klęska i odszkodiwanie się należy. Prawda?
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 01:10
Raczej właściciel już do tego sadu z namiotami by nie wszedł.
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 22:44
"Mieliśmy zgłoszenie o kradzieży ok. 200 kg malin z krzaka" - gratuluję urodzaju 200 kg malin z krzaka - zazdroszczę :+
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 20:41
Ale Was żal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 20:33
a c*** w *** sadownikom :d
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 18:23
Do szkoły barany redaktory - 2,3 a nawet 4 tony jabłek to 2000, 3000 a nawet 4000kg po 0,80zł/kg to wychodzi 1600, 2400 a nawet 3200zł... gdzie te kilkadziesiąt tysięcy?
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 16:11
Trzeba koniecznie muzułmanów ściągać. Jakby mieli swoje namioty w sadach to by nie było kradzieży. Sami widzicie, że muzułmanie to większe bezpieczeństwo XD
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia [NA ŻYWO]

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia [NA ŻYWO] 5 0

O godzinie 20 reprezentacja Polski w Kazaniu zmierzy się z Kolumbią i jeśli chce zachować szansę na wyjście z grupy musi wygrać

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumwoanie zamojskiej klasy okręgowej

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumwoanie zamojskiej klasy okręgowej 1 0

Sezon 2017/2018 przeszedł do historii. Awans po bardzo zaciętym boju wywalczyła Huczwa Tyszowce, która zostawiła w pokonanym polu Unię Hrubieszów i inny zespół z aspiracjami do awansu – Victorię Łukową Chmielek

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu
2 lipca 2018, 15:00

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu 1 0

Od 2 lipca w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego będzie prezentowana wystawa Judith Aizen pt. „Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu. 1900-1942”.

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane
Zdjęcia
galeria
film

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane 0 0

W tym roku statuetki Lubelski Wzór 2018, honorujące wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców z woj. lubelskiego, otrzymała drukarnia Petit oraz Kolektyw kilku.com. Organizatorzy przyznali także nagrodę specjalną, która trafiła do Bartłomieja Pniewskiego za 50-lecie pracy twórczej.

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis 1 0

Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu Japonia zremisowała z Senegalem 2:2. Co prawda to zespół z Afryki dwa razy wychodził w tym starciu na prowadzenie, ale bliżej wygranej był zespół z Azji, który stworzył więcej sytuacji pod bramką rywala

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli 7 8

„Ohydną insynuację i manipulację” zarzucił wojewoda prezydentowi Lublina. Tak zareagował na list rozesłany do szkół przez prezydenta z okazji zakończenia roku szkolnego. Wojewodę oburzyły słowa dotyczące dodatków motywacyjnych dla nauczycieli.

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski 0 1

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach wychodzi naprzeciw trendom i oczekiwaniom klientów. Do sprzedaży wprowadziła kefir i jogurt bez laktozy. Spółdzielnia zbiera również oświadczenia od dostawców, że ich krowy nie są żywione paszami genetycznie modyfikowanymi.

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia]
galeria

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia] 22 3

270 osób zameldowało się na mecie niedzielnego biegu Mila na start w Lublinie.

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym 2 0

Już niedługo ruszy zapowiadana przez ratusz przebudowa pl. Dworcowego w Chełmie. W tym celu zaktualizowano techniczny projekt jego zagospodarowania. Miasto wydało też pozwolenie na budowę i przygotowuje przetarg na wykonawstwo.

Lublin: Szkoła podstawowa na Felinie za ciasna

Lublin: Szkoła podstawowa na Felinie za ciasna 0 0

Uczniowie z Felina mogą być dowożeni na lekcje na Kośminek.

Sukces młodych mechaników z Zamościa

Sukces młodych mechaników z Zamościa 1 0

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Zamościu zajęli V miejsce w klasyfikacji drużynowej XXII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla Szkół Ponadgimnazjalnych. Oprócz pucharu Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymali też nagrody rzeczowe.

Setki rowerów w jednym miejscu. Okolice Lubartowa przejęte przez rowerzystów [zdjęcia]
galeria

Setki rowerów w jednym miejscu. Okolice Lubartowa przejęte przez rowerzystów [zdjęcia] 17 3

Do przejechania było aż siedem wariantów tras. Najkrótsza miała 17 km, a najdłuższa 62 km. W Lubartowie już po raz 25. odbyło się się Święto Roweru.

Jakub Ćwiek w Lublinie. Spotkanie z pisarzem w Tarasach Zamkowych
25 czerwca 2018, 18:00

Jakub Ćwiek w Lublinie. Spotkanie z pisarzem w Tarasach Zamkowych 1 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 25 czerwca o godz. 18 w Empiku Tarasy Zamkowe (al. Unii Lubelskiej 2) odbędzie się spotkanie autorskie z popularnym twórcą literatury fantasy - Jakubem Ćwiekiem. Autor będzie promował swoją najnowszą powieść - Stróże.

Puławy: Jak będzie wyglądać ławeczka księżnej Izabeli?

Puławy: Jak będzie wyglądać ławeczka księżnej Izabeli? 3 3

Zarząd Dróg Miejskich upublicznił projekty „ławeczki księżnej Izabeli” i poddał je konsultacjom. O tym, jak docelowo będzie wyglądała figura arystokratki i gdzie zostanie zamontowana zdecydują mieszkańcy.

Puławy ku odrodzonej: Zaborca czy okupant?

Puławy ku odrodzonej: Zaborca czy okupant? 0 0

2 lutego 1911 r. na terenie Mokradek w Nowej Aleksandrii rozlepiona została odezwa wzywająca do dalszego oporu przeciw carskiemu zaborcy. W kilka miesięcy później naczelnik nowoaleksandryjskiej straży ziemskiej powiadamiał swoich przełożonych o ukazaniu się dwóch odezw o podobnej treści, tym razem na ścianie Domku Gotyckiego. Przykłady te świadczą o kontynuacji na terenie Nowej Aleksandrii patriotycznych dążeń do wypowiedzenia posłuszeństwa carskiemu zaborcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!