piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Parafia samowolnie przemalowała zabytek. "Nie wydawaliśmy na to zgody"


Jednym się podoba, inny mniej. Mieszkańcy są w tej sprawie podzieleni
Jednym się podoba, inny mniej. Mieszkańcy są w tej sprawie podzieleni (fot. Maciej Kaczanowski)

Była biała, jest szara. O planach pomalowania dzwonnicy XVII-wiecznego kościoła proboszcz parafii p.w. Świętego Ducha w Markuszowie (powiat puławski) nikogo nie poinformował. Teraz więc musi zabytek przemalować

– Już latem zauważyłam, że dzwonnica jest pomalowana. Zdziwiłam się, że prace malarskie dotyczą samej dzwonnicy. Kościół malowany nie był – mówi jedna z mieszkanek Markuszowa.

– Bardzo dobrze, że ksiądz zlecił to malowane. Dzwonnica ładnie teraz wygląda – przekonuje kolejna z mieszkanek miejscowości, które spotkaliśmy w poniedziałek przed kościołem.

– Na drugi rok kolor wyblaknie. To się zrówna z kościołem – śmieje się jeden z przechodniów. – Grunt, że się nie sypie i cegły nie widać.

Rzecz w tym, że kościół i dzwonnica to zabytki tzw. renesansu lubelskiego, czyli unikalnego typu architektonicznego, który wykształcił się na terenie województwa lubelskiego na przełomie XVI/XVII w. Łączy w sobie cechy gotyku, renesansu włoskiego i niderlandzkiego. Widoczny jest głownie w świątyniach w Lublinie, Zamościu i Kazimierzu Dolnym. Kościół Św. Ducha z początku XVII w. również reprezentuje ten nurt.

Nowy „gustowny gołębi kolor” renesansowej dzwonnicy zauważył przejeżdżający tędy jeden z mieszkańców naszego regionu. – Jak można tak oszpecić renesansowy zabytek? Elewacja powinna być obowiązkowo biała – denerwuje się mężczyzna, który o „odnowieniu” zabytku powiadomił wojewódzkiego konserwatora i gminę.

– Prace przy dzwonnicy nie były nigdzie zgłaszane. Proboszcz parafii powinien o tym poinformować wojewódzkiego konserwatora zabytków – mówi Aneta Furdal, zastępca wójt gminy Markuszów.

– Nie wydawaliśmy zgody na to malowanie – potwierdza dr Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. – To było samowolne działanie księdza.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie zwrócił się już do proboszcza z prośbą o wyjaśnienia. We wtorek pracownicy WUOZ w Lublinie mają uzgadniać z proboszczem na jaki kolor dzwonnica ma zostać przemalowana.

Co na to duchowny? – Rozmawiam tylko z Telewizją Trwam i Radiem Maryja – stwierdził jedynie ks. Andrzej Domański, proboszcz parafii p.w. Św. Józefa w Markuszowie, administrator zabytku.

Mur też zabytek

W ubiegłym roku pisaliśmy o pracach remontowych na terenie kościoła w Biskupicach (powiat świdnicki), podczas których robotnicy rozebrali część zabytkowego murowanego ogrodzenia z ozdobnymi filarami, bramą wjazdową i furtką. W związku z podejrzeniem zniszczenia zabytku sprawą zajęła się prokuratura. Śledztwo zostało umorzone, a parafia przystąpiła do odbudowy muru.

Markuszowianka
trol psi
Karol
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Markuszowianka
Markuszowianka (21 października 2017 o 22:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nasz proboszcz to bardzo dobry kapłan i uczciwy człowiek
Rozwiń
trol psi
trol psi (17 października 2017 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
g....... mnie obchodzi czy duchowny czy nie tym bardziej a kim ten czarny jest powinien dawac przyklad nauczylo sie to czarne panoszyc dosc tego a ty trolu psi jeszce tej zarazy bronisz masz 1000 jalomuzny od tej pomylonej kasty szcerbatej mordy zoliborsakiej
Rozwiń
Karol
Karol (17 października 2017 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobieraj słowa jak się wypowiadasz publicznie i w dodatku o osobie duchownej - więcej szcunku 
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (17 października 2017 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Rozwiń
Gość
Gość (17 października 2017 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Kurowie były proboszcz rozebral mur okalajacy kościół i nic mu konserwator nie zrobił. Obecny proboszczunio kupuje meble do zakrystii za 20000 zł słownie: dwadzieścia tysięcy a mądry lud mu kasę daje
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!