piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy i Kazimierz Dolny wydają dużo na inwestycje. Wysoko w rankingu


W Puławach inwestowano m.in. w drogi – w listopadzie ub. roku otwarto nowe połączenie ul. Norwida z Lubelską
W Puławach inwestowano m.in. w drogi – w listopadzie ub. roku otwarto nowe połączenie ul. Norwida z Lubelską (fot. Radosław Szczęch)

Średnio ponad 1,2 tys. zł na osobę w latach 2014–2016 przeznaczały Puławy na inwestycje. To jeden z najlepszych wyników wśród polskich miast powiatowych. W regionie ustąpiły tylko Biłgorajowi. Świetnie w rankingu „Wspólnoty” wypadł też w swojej kategorii Kazimierz Dolny.

Według rankingu wśród miast powiatowych najwięcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydawał Jarocin. (1,6 tys. zł).

Wysokie, dziesiąte miejsce z wynikiem 1 231 zł, zajęły Puławy. Nad Wisłą inwestowano m.in. w Puławski Park Naukowo-Technologiczny, światłowody, boiska sportowe, korty, skwery, place zabaw, ulice, ścieżki rowerowe itp.

W województwie lubelskim wyżej od stolicy Powiśla znalazł się jedynie czwarty w tym rankingu Biłgoraj (1,4 tys. zł), a kolejne miasta powiatowe – Krasnystaw (706 zł), Janów Lubelski (702 zł) i Hrubieszów (702 zł) – znajdziemy dopiero w piątej dziesiątce. W pierwszej setce znalazł się jeszcze Tomaszów Lubelski i Lubartów, a ostatnie miejsce z „naszych” zajęły Ryki.

Interesująco wygląda także zestawienie małych miast, gdzie bardzo wysoko, na ósmym miejscu w Polsce, sklasyfikowano Kazimierz Dolny. To turystyczne miasteczko przez ostatnie trzy lata wydawało na inwestycje średnio 1470 złotych na osobę. W kraju prym wiodą pod tym względem morskie kurorty: Krynica Morska (5,7 tys.) i Dziwnów oraz Nowe Warpno nad Zalewem Szczecińskim.

W pierwszej dziesiątce nie zabrakło także słynącego z term Uniejowa oraz zamożnej podwarszawskiej gminy, Konstancina-Jeziornej. Wśród miast naszego województwa 91. jest Terespol (787 zł), a kolejne to 115. Ostrów Lubelski, 120. Tarnogród i 133. Urzędów. Najniżej znalazł się Międzyrzec Podlaski (183 zł).
Wśród gmin wiejskich bezapelacyjnym liderem pozostaje Kleszczów z wynikiem powyżej 12,5 tys. złotych na osobę. Lubelskie wioski z wynikiem około 1,3 tys. zł, znajdujemy dopiero w szóstej dziesiątce: to Hanna, Rossosz i Jeziorzany. Na drugim biegunie znalazły się: Rachanie (62 zł), Gościeradów (79 zł) i Dubienka (87 zł).

Całe województwo pod względem inwestycji per capita uplasowało się na trzecim miejscu w Polsce, dając się wyprzedzić jedynie warmińsko-mazurskiemu i podlaskiemu. Pokazuje to, że w ostatnich latach najwięcej wydawały uboższe regionu kraju.

Lublin w porównaniu do innych miast wojewódzkich znalazł się w środku stawki (9.), tuż za Olsztynem i Bydgoszczą, a przed Katowicami i Szczecinem. Zestawienie wygrał Toruń przed Krakowem i Poznaniem.

Ranking inwestorów w powiecie puławskim*

1. Kazimierz Dolny – 1470 zł
2. Puławy – 1230 zł
3. Janowiec – 1076 zł
4. Żyrzyn – 833 zł
5. Puławy gm. – 592 zł
6. Baranów – 564 zł
7. Nałęczów – 551 zł
8. Końskowola – 450 zł
9. Kurów – 295 zł
10. Markuszów – 182 zł
11. Wąwolnica – 91 zł.

(średnia wysokość środków przeznaczanych na inwestycje w latach 2014–2016 na osobę, źródło: Pismo Samorządu „Wspólnota”)

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 października 2017 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Chłopcze; nic nie zrozumiałeś i nie zrozumiesz. Fontanna to symbol podlizywania się wyborcom" Symbolikę i inne zabobony zostaw w swoim kościele. Zwisa mi jakaś tam fontanna, ale gdy jest to jak dla mnie, jest wrażeniem estetycznym, mającym oddziaływanie na ludzkie emocje, radość, optymizm, otwartość i kreatywność. Taka jest zresztą jedna z funkcji architektury i urbanistyki. Chyba jesteś jednak za pusty, żeby mieć pojęcie o takich sprawach, ale czytaj, czytaj i ucz się.
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 19:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chłopcze; nic nie zrozumiałeś i nie zrozumiesz. Fontanna to symbol podlizywania się wyborcom i braku zdrowego rozsadku. Najbardziej potrzebne są remonty dróg; mnóstwo ich jest w Puławach w fatalnym stanie.
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 16:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Zróbcie jeszcze fontannę .... teggo brakuje najbardziej" Ty, to może napisz co by ci pasowało? Siedziba Apple na Eurazję? filia CERN? Tata Motors? A może połączenie lotnicze z Radomiem...?
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 16:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Milczeć to możesz kazać ale sobie. Nam ust nie zamykaj. Wlałbym kupić różaniec niż dawać na budowę a teraz na utrzymanie tworów w rodzaju Na pewno PPNT które jak widzę służą jednym celom." Z takimi typami Puławy będą na pograniczu średniowiecznej Rusi Kijowskiej przez następne 50 lat. Zabierz sobie te swoje marne pińćset zeta podatku, kup se i 6 różańców tylko się nie bierz za rządzenie miastem.
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 15:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do parku - niby technologicznego i naukowego, dla firm kateringowych o nazwach np Zielony Pomidor MY PUŁAWIANIE TYLKO TO UTRZYMUJEMY I DO TEGO WCIĄŻ DOPŁACAMY
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!