Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 stycznia 2016 r.
17:48

Prezydent przejmuje Muzeum Czartoryskich od marszałka

0 11 A A
Muzeum Czartoryskich w Puławach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
Muzeum Czartoryskich w Puławach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Radni podjęli uchwałę, która przybliża przejęcie Muzeum Czartoryskich. Filia kazimierskiego Muzeum Nadwiślańskiego już w przyszłym roku stanie się miejską jednostką.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko po to, żeby ratować Muzeum Czartoryskich. Placówce groziło widmo zamknięcia lub znacznego ograniczenia działalności. W tej chwili muzeum korzystające z pomieszczeń IUNG płaci preferencyjne stawki – tylko za część parterową pałacu, a wykorzystuje znacznie większą przestrzeń. Dyrekcja instytutu nie kryła, że wkrótce nowe warunki mogłyby być inne, a ceny zbliżone do komercyjnych. W maju na problem zwrócił uwagę Leszek Gorgol z zarządu powiatu puławskiego. Zaproponował by właścicielem muzeum stało się miasto.

I tak też się stanie. „Muzeum Czartoryskich w Puławach jest kontynuatorem mającej ponad dwa wieki tradycji muzealnych w Puławach. Jest również godnym spadkobiercą idei ks. Izabeli Czartoryskiej, która właśnie w naszym mieście utworzyła pierwsze muzeum na polskich ziemiach. Potrzeba takiej placówki w Puławach wyraża się coraz większą liczbą odwiedzających – zarówno mieszkańców naszego miasta jak i turystów spoza Puław oraz wieloma przychylnymi głosami puławian, którzy doceniają profesjonalizm Muzeum i liczą na jego dalszy rozwój” – czytamy w uzasadnieniu uchwały przyjętej we wtorek przez radnych.

Statut nowego muzeum został teraz wysłany do konsultacji przez Ministerstwo Kultury.
Na działalność Muzeum Czartoryskich w przyszłorocznym budżecie Puław przewidziano kwotę 550 tys. zł. Dla porównania Dom Chemika dostanie 3,2 mln zł, a Biblioteka Miejska 2,3 mln zł.

Potrzebna także rewitalizacja parku

Poza konieczną poprawą funkcjonowania muzeum, potrzeba jest także rewitalizacja całego Parku Czartoryskich należącego do IUNG. Obecnie brakuje rozwiązań, które ułatwiałyby turystom jego poznanie. Nie ma systemu informacyjnego, złożonego z tablic, czy strzałek. Turyści, którzy nie korzystają z przewodnika, zwiedzanie zaczynają przed pałacem, a kończą przy zamkniętej na kłódkę Świątyni Sybilli.

Nic nie zachęca ich do tego, by udać się dalej, dotrzeć do chińskiej altany, schodów angielskich, czy sarkofagu. Nie ma także mowy o ofercie gastronomicznej, czy zwykłym sklepie z lodami i zimnymi napojami. To także dlatego w trakcie sezonu puławski park świeci pustkami. Oddalone od niego o pół godziny drogi Muzeum Zamoyskich w Kozłówce w tym samym czasie zarabia krocie.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 22:51
A co ma miasto do IUNGu? Znowu jakieś przekrętactwo pisuarów się szykuje.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2016 o 18:36
Marszałek dotuje muzeum. Czy w tym przypadku to będzie muzeum również dotowane przez marszałka? rejestrowane? czy jakieś podrzędne, gdzie nic się nie dzieje. Teraz przecież jest na poziomie.
Avatar
Henio / 4 stycznia 2016 o 15:56

A co nasz  marszałek ma wspólnego z rodem Czartoryskich???

Avatar
Gość / 4 stycznia 2016 o 01:42
Za chwile będzie tam dwa razy więcej zatrudnionych. Prezesów, dyrektorów i dyktafonów. wszyscy z'szeroką wiedzą' przecież.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 21:40
Prezesi prezesami,ale liczy się profesjonalizm placówki. Pracują tam ludzie z szeroką wiedzą przecież.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 01:02
To teraz musi rozstać sformowana rada nadzorcza muzeum + prezes oraz ze 3ch zastępców.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 20:20
Juz im nowa spółka w parku technologicznym nie wystarczy? Następne stołki dla swoich grobellsów. Czyżby dożywotnia posadka dla Wróblowej czy raczej dla kogos z pisu? Kogo obstawiacie?
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 19:09
hehe co jakis członek zarządu powiatu może mieć do Miasta... chłop chyba swoje uprawnienia pomylił :)
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 18:39
@ "Dwie gabloty na krzyż" to Ty masz w domu! Byłeś/aś widziałeś/aś? więc nie pisz bzdur!!! Najpierw trzeba zobaczyć cenne zbiory w pałacowych salach, a nie szkalować rozrastającą się placówkę. Tyle w temacie. P.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 18:37
Jakie widmo zamknięcia. Muzeum dopiero zaczęło się rozrastać. Świadczy chociażby nowa wystawa. chyba ktoś celowo napisał TAKI artykuł. Chyba autor nie zna prawdziwych powodów i dlatego pisze brednie. Właśnie dzięki nowej ekspozycji i powiększeniu działalności MUZEUM zaczęło żyć!! Kazimierz nie wie, co traci! Tak naprawdę największy dochód przynosiła ta placówka. :) Miejmy nadzieję, że miasto rozszerzy działalność PIERWSZEGO W POLSCE MUZEUM! Nie niszczmy tego, co inni budowali. Puławy powinny mieć Muzeum z prawdziwego zdarzenia, REJESTROWANE! i znane na całą Polskę! Pozdrawiam
Jakie widmo zamknięcia. Muzeum dopiero zaczęło się rozrastać. Świadczy chociażby nowa wystawa. chyba ktoś celowo napisał TAKI artykuł. Chyba autor nie zna prawdziwych powodów i dlatego pisze brednie. Właśnie dzięki nowej ekspozycji i powiększeniu działalności MUZEUM zaczęło żyć!! Kazimierz nie wie, co traci! Tak naprawdę największy dochód przynosiła ta placówka. :) Miejmy nadzieję, że miasto rozszerzy działalność PIERWSZEGO W POLSCE MUZEUM! Nie niszczmy tego, co inni budowali. Puławy powinny mieć Muzeum z prawdziwego zdarzenia, REJESTROWANE!... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 22:51
A co ma miasto do IUNGu? Znowu jakieś przekrętactwo pisuarów się szykuje.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2016 o 18:36
Marszałek dotuje muzeum. Czy w tym przypadku to będzie muzeum również dotowane przez marszałka? rejestrowane? czy jakieś podrzędne, gdzie nic się nie dzieje. Teraz przecież jest na poziomie.
Avatar
Henio / 4 stycznia 2016 o 15:56

A co nasz  marszałek ma wspólnego z rodem Czartoryskich???

Avatar
Gość / 4 stycznia 2016 o 01:42
Za chwile będzie tam dwa razy więcej zatrudnionych. Prezesów, dyrektorów i dyktafonów. wszyscy z'szeroką wiedzą' przecież.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 21:40
Prezesi prezesami,ale liczy się profesjonalizm placówki. Pracują tam ludzie z szeroką wiedzą przecież.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 01:02
To teraz musi rozstać sformowana rada nadzorcza muzeum + prezes oraz ze 3ch zastępców.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 20:20
Juz im nowa spółka w parku technologicznym nie wystarczy? Następne stołki dla swoich grobellsów. Czyżby dożywotnia posadka dla Wróblowej czy raczej dla kogos z pisu? Kogo obstawiacie?
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 19:09
hehe co jakis członek zarządu powiatu może mieć do Miasta... chłop chyba swoje uprawnienia pomylił :)
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 18:39
@ "Dwie gabloty na krzyż" to Ty masz w domu! Byłeś/aś widziałeś/aś? więc nie pisz bzdur!!! Najpierw trzeba zobaczyć cenne zbiory w pałacowych salach, a nie szkalować rozrastającą się placówkę. Tyle w temacie. P.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 18:37
Jakie widmo zamknięcia. Muzeum dopiero zaczęło się rozrastać. Świadczy chociażby nowa wystawa. chyba ktoś celowo napisał TAKI artykuł. Chyba autor nie zna prawdziwych powodów i dlatego pisze brednie. Właśnie dzięki nowej ekspozycji i powiększeniu działalności MUZEUM zaczęło żyć!! Kazimierz nie wie, co traci! Tak naprawdę największy dochód przynosiła ta placówka. :) Miejmy nadzieję, że miasto rozszerzy działalność PIERWSZEGO W POLSCE MUZEUM! Nie niszczmy tego, co inni budowali. Puławy powinny mieć Muzeum z prawdziwego zdarzenia, REJESTROWANE! i znane na całą Polskę! Pozdrawiam
Jakie widmo zamknięcia. Muzeum dopiero zaczęło się rozrastać. Świadczy chociażby nowa wystawa. chyba ktoś celowo napisał TAKI artykuł. Chyba autor nie zna prawdziwych powodów i dlatego pisze brednie. Właśnie dzięki nowej ekspozycji i powiększeniu działalności MUZEUM zaczęło żyć!! Kazimierz nie wie, co traci! Tak naprawdę największy dochód przynosiła ta placówka. :) Miejmy nadzieję, że miasto rozszerzy działalność PIERWSZEGO W POLSCE MUZEUM! Nie niszczmy tego, co inni budowali. Puławy powinny mieć Muzeum z prawdziwego zdarzenia, REJESTROWANE!... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 0 0

W przedostatniej kolejce rozgrywek drużyna z Puław podzieliła się punktami z Radomiakiem. Niestety, zdobyty w Radomiu punkt ma gorzki smak bo puławianie w przyszłym sezonie grać będą o szczebel niżej.

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 2 1

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 18 2

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 120 28

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo) 13 8

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Chełmianka - Motor. Dla obu ekip, to spotkanie o wszystko. Pierwszy gwizdek o godz. 17

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 35 44

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 2

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 13 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 14 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 40 10

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 2

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 44 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!