Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 maja 2015 r.
22:40

Puławy: Miasto daje mieszkanie, obywatel nie płaci czynszu

1 12 A A
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Nie ma sposobu na lokatorów nie płacących czynszu. Problem dotyczy nie tylko spółdzielni mieszkaniowych. Dług użytkowników mieszkań komunalnych w Puławach przekroczył już 2 miliony złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkanie komunalne nie jest prezentem. Jest ustawową koniecznością i szansą dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Czynsz jest w nich znacznie niższy od tego, który naliczają np. spółdzielnie mieszkaniowe i w Puławach wynosi 1,30 zł za mkw. W przypadku 40 metrowego lokalu to zatem około 50 złotych. Do tego należy doliczyć opłaty za media. Problem w tym, że większość lokatorów nawet z tymi niewielkimi opłatami ma problem. Na 755 lokali w zasobie miasta, w 484 zanotowano zaległości. O ile część ich użytkowników stara się co jakiś czas zmniejszać swoje zadłużenie, tak ponad 150 rodzin nie płaci wcale. W sumie dług lokatorów mieszkań należących do miasta wynosi już prawie 2,2 mln złotych.

– Ogólna kwota zadłużenia z roku na rok powiększa się, a roczny przyrost w ostatnich dwóch latach kształtował się na poziomie 280 tys. zł – mówi Adam Giza, z-ca kierownika Wydziału Nadzoru Komunalnego i Spraw Lokalowych w Urzędzie Miasta Puławy.

Dłużnicy nie płacą także za prąd, gaz, wodę, wywóz śmieci. Lekceważą wpływające upomnienia i nakazy. Urzędnicy starają się egzekwować dług, ale jest to bardzo trudne i wielu przypadkach nieskuteczne. – Prowadzimy czynności w oparciu o obowiązujące przepisy prawa: od upominania, po kierowanie spraw na drogę sądową. W latach 2012-2014 do Sądu Rejonowego w Puławach skierowaliśmy 128 pozwów o wydanie nakazu zapłaty – informuje Giza.

16 spraw zakończyło się odzyskaniem długu. Finałem ponad 40 z nich było postanowienie o bezskutecznej egzekucji. Pozostałe są w toku. – Pracowałem w Puławach przez 4 lata. Uważam, że to problem społeczny, dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Tu nie chodzi o wysokość czynszu, ale o pewnego rodzaju mentalność. My, jako komornicy często mamy związane ręce. Wielu dłużników nie posiada żadnego majątku, praw emerytalnych, nie mówiąc o oszczędnościach – mówi Tomasz Fornalski, rzecznik Izby Komorniczej w Lublinie.

Być może część z dłużników to osoby, których sytuacja materialna jest dramatycznie zła i mimo szczerych chęci nie są w stanie regularnie płacić. Niestety dla wielu, nie płacenie za nic, chroniczne bezrobocie i korzystanie z wszelkich „socjali” to po prostu sposób na życie.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
observer / 13 maja 2015 o 14:42

Moze ci z mopsu pofatygowaliby się do pobliskiego lasu zobaczyliby jak zapomogi spożytkowane są na wino patykiem pisane.

Avatar
Gość / 8 maja 2015 o 21:05
Nasz system prawny, podatkowy jest stworzony dla cwaniaków a ci z niego korzystają w świetle prawa. Pierdzistołki mają w dup.... wykonywanie swoich obowiązków bo po co się narażać. Zadam tylko jedno pytanie czy osoba którą stać na zakup min jednej paczki papierosów dziennie oraz do tego piweczko czy inne używki naprawdę zalicza się do grona tych najbardziej potrzebujących?
Avatar
Gość / 6 maja 2015 o 10:24
A jakimi samochodami jeżdżą !
Avatar
mopsik / 5 maja 2015 o 16:59

Kolejka na Leśnej 17 wciąż się wydłuża z nowymi wózkami.Patologia dziedziczy patologię.

Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 16:56
kolejka na Leśnej ciągle się wydłuża po darmochę.
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 18:16
Gdzie są komentarze???Było kilka///
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 10:12
Czemu nie ma prac społecznych dla takich którzy nie płacą? niech odpracują długi
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 08:47
Antena tv sat w każdym oknie a na czynsz nie stać. Czy ktoś to sprawdza?
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 08:17
Szlag trafia!!!A ja muszę płacić.A taka szumowina ma w dupie i dalej mieszka,bo jej nie mają gdzie wypierdolić.
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 07:31
Autor nie rozróżnia przydziału mieszkania komunalnego z socjalnym.
Avatar
observer / 13 maja 2015 o 14:42

Moze ci z mopsu pofatygowaliby się do pobliskiego lasu zobaczyliby jak zapomogi spożytkowane są na wino patykiem pisane.

Avatar
Gość / 8 maja 2015 o 21:05
Nasz system prawny, podatkowy jest stworzony dla cwaniaków a ci z niego korzystają w świetle prawa. Pierdzistołki mają w dup.... wykonywanie swoich obowiązków bo po co się narażać. Zadam tylko jedno pytanie czy osoba którą stać na zakup min jednej paczki papierosów dziennie oraz do tego piweczko czy inne używki naprawdę zalicza się do grona tych najbardziej potrzebujących?
Avatar
Gość / 6 maja 2015 o 10:24
A jakimi samochodami jeżdżą !
Avatar
mopsik / 5 maja 2015 o 16:59

Kolejka na Leśnej 17 wciąż się wydłuża z nowymi wózkami.Patologia dziedziczy patologię.

Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 16:56
kolejka na Leśnej ciągle się wydłuża po darmochę.
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 18:16
Gdzie są komentarze???Było kilka///
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 10:12
Czemu nie ma prac społecznych dla takich którzy nie płacą? niech odpracują długi
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 08:47
Antena tv sat w każdym oknie a na czynsz nie stać. Czy ktoś to sprawdza?
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 08:17
Szlag trafia!!!A ja muszę płacić.A taka szumowina ma w dupie i dalej mieszka,bo jej nie mają gdzie wypierdolić.
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 07:31
Autor nie rozróżnia przydziału mieszkania komunalnego z socjalnym.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 1

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 0 16

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 3

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 7

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 11

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 15

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 1

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!