wtorek, 20 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy nie zgodziły się na wystawę o 1989 r. „Nie kierowaliśmy się względami ideologicznymi”

Dodano: 19 czerwca 2017, 15:19

Władze Puław wyjaśniają powody, dla których Komitet Obrony Demokracji nie otrzymał zgody na organizację na placu Chopina wystawy poświęconej rocznicy wyborów z czerwca 1989 roku. - Nie kierowaliśmy się względami ideologicznymi - zapewniają.

"Wiosna wolności...to już 28 lat minęło" - wystawa od takim tytułem, którą wystawiono w Lublinie, miała być pokazana także w Puławach. Prezentowała m.in. plakaty i wycinki z gazet sprzed blisko 30 lat. Jej twórcy, czyli lubelski oddział Komitetu Obrony Demokracji spotkali się jednak z odmową, przez co, na placu Chopina jej nie zobaczymy.

Według KOD, prawdziwym powodem odrzucenia wniosku o pozwolenie na jej organizację jest "ideologiczne zaślepienie władz Puław". Zupełnie innego zdania są przedstawiciele urzędu miasta w Puławach, które zapewniają, że jedynym powodem odmowy było złamanie obowiązujących w mieście zasad.

– Według przyjętych przez władze miasta Puławy zasad, teren miejski, jakim jest plac Fryderyka Chopina (...) nie jest przeznaczony na organizację i instalację wystaw. Wyjątkiem od tej reguły są wystawy okolicznościowe, prezentujące istotne dla lokalnej społeczności wydarzenia – tłumaczą urzędnicy, którzy jako przykład podają wystawę na 110-lecie praw miejskich, 100-lecie działalności I LO, czy projekty edukacyjne. – Jedyne wystawy prezentowane na placu to te, które są organizowane przez miasto lub jednostki podległe oraz inne jednostki administracji publicznej w porozumieniu z miastem – podkreślają.

Jako dowód na to, że za odmową zgody dla wystawy KOD nie jest "ideologiczne zaślepienie" podają z kolei to, że z tych samych powodów w ostatnim czasie na plac nie trafiła wystawa fundacji "PRO-Prawo do życia".

– Miasto Puławy nie kieruje się względami ideologicznymi w doborze treści prezentowanych na placu Fryderyka Chopina, a wszystkie decyzje odmowne dotyczące organizacji wystaw są podyktowane założeniami, jakie według władz miasta powinna spełniać ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjna, wolna od polityki i ideologii – podsumowuje Paweł Wójcik z Wydziału Komunikacji Społecznej puławskiego urzędu miasta.

Pytanie, czy historyczne plakaty i wycinki gazet, mówiące o tym, jak Polska reagowała na pierwsze częściowo wolne wybory, nie posiadają żadnego waloru edukacyjnego? Według władz Puław, tego rodzaju materiały mają kontekst polityczny, a zgoda na tego rodzaju wystawę pociągnęłaby za sobą konieczność zezwalania na kolejne, podobne wystawy przygotowywane dla odmiany przez PiS, PO, czy SLD.

czy to nie jest chore?
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(52) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

czy to nie jest chore?
czy to nie jest chore? (20 czerwca 2017 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
W Puławach jest prezydent popierany wcześniej przez PO
  Teraz popiera go PIS. Grobel jest  z PIS w koalicji. Gosujcie na niego i powyzsze partie dalej
Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2017 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
artykuły to piszą jeszcze dziennikarze sztandaru ludu, czy już ich dzieci?
Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2017 o 11:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PILNE: zamachowiec z Paryża to Adam D. Ma polskie korzenie.
Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2017 o 10:38) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
PILNE! Kierowca polskiej furgonetki zginął w Calais przez imigrantów
Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2017 o 10:37) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby nie to, że KOD, PO i lewusy próbują zakłamać historię to wystawa dotycząca 4 czerwca nie miałaby walorów politycznych. To jedno z ważniejszych wydarzeń w historii nowoczesnej Polski. Była już nocna znana- zdrada Polski - zorganizowana przez unię wolności i sld (UW- poprzedniczka platformy i nowoczesnego Ryśka)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (52)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!